34 845 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
26 580 produktów w 199 kategoriach

Straty liczone we włosach – Łysienie androgenowe

Straty liczone we włosach – Łysienie androgenoweStraty liczone we włosach – Łysienie androgenowe

Skutecznie przerzedzające porost włosów na głowie, łysienie androgenowe wcale nie należy do rzadkich problemów, gdyż jest najczęstszą przyczyną utraty owłosienia. Z biegiem lat ledwie zauważalne przesunięcia linii włosów dziesiątkują cebulki na czubku głowy.

O ile mężczyźni są zdolni ukryć problem poprzez zupełne zgolenie fryzury, dla pań licznie wypadające kosmki mogą przerodzić się w traumatyczne doświadczenie.

 • Co to jest łysienie androgenowe?

 • Jak chronić się przed łysieniem?

Łysienie androgenowe, jak je odróżnić?

U kobiet ten typ łysienia postępuje poprzez regularną, a zarazem równomierną utratę włosów, które jak na pociechę nie występuje pod postacią łysych placków.

U panów przesuwanie linii porostu ma związek z wyodrębnianiem się stopniowo pogłębianych zakoli i jednoczesnym tworzeniem wysokiego koła. Ponadto na czubku głowy cebulki włosów obumierają, tworząc niedużą łysinę, która rozrasta się wraz z ujednoliceniem wysokiego czoła i zakoli. W momencie, gdy skóra utraci całkowicie cebulki włosów, bądź utworzy się „wianek” włosów wokół głowy, mamy do czynienia z zaawansowanym stopniem łysienia androgenowego.

Czynniki predysponujące

 • Łysienie androgenowe występuje wyłącznie u osób rasy białej.
 • Statystycznie częściej łysieją osoby uzależnione od tytoniu.
 • Winić można także 5-alfa-dihydrotestosteron, czyli produkt przemiany testosteronu w mieszku włosowym, przyczyniający się do osłabienia kondycji włosów.
 • Silny stres jest czynnikiem, który w parze z innymi przyczynami nasila postęp łysienia.
 • Za najważniejszy czynnik prowokujący ten typ łysienia uchodzą skłonności genetyczne. Dziecko może odziedziczyć je po ojcu, dziadku, a nawet wujku.

Jak ustrzec się przed wyłysieniem?

 • Ciężko jest przeciwdziałać przerzedzaniu włosów, właśnie z tego względu, że ma ono najczęściej związek z genami lub gospodarką hormonalną. Spowolnić cały proces może rezygnacja z tytoniu i podjęcie, na ile to możliwe, niestresującego stylu życia.
 • Alternatywą dla leczenia opartego o tradycyjne metody jest terapia mikroigłowa, która przynosi zadowalające efekty u obu płci. Stan zapalny, do jakiego dochodzi w konsekwencji nakłucia igłą, wywołuje odzew ze strony organizmu w postaci sił mających za zadanie regenerację. Skóra zyskuje lepsze dotlenienie i odżywienie, co pobudza mieszki włosowe do walki o zdrowie włosa.
 • Najpowszechniej stosowaną kuracji są szampony i odżywki. Wyniki są niewielkie, gdyż mechanizm działania bazuje na powierzchni. Kosmetyki nie zastąpią profesjonalnego leczenia, aczkolwiek stosowane długotrwale mogą spowolnić postęp utraty włosów.
 • Podobnie do wszelkiego rodzaju wcierek przedstawia się kwestia suplementów diety.
 • Zaufaniem cieszy się wcześnie wdrażane w terapii osocze bogatopłytkowe pod postacią kilkudziesięciu, a nawet kilkuset niewielkich zastrzyków w skórę głowy.
włosy wypadanie włosów łysienie androgenowe łysienie skóra głowy terapia mikroigłowa jak powstrzymać łysienie zakola dziedziczone łysienie osocze bogatopłytkowe
Komentarze
Dodano: 24 Lipiec 2016
Autor: Aneta
Ocena:
Też mam ten problem i chyba pożegnam się raz na zawsze z papierosami, bo nie chcę być łysa. Może to będzie dobra motywacja.
Odpowiedź
Dodano: 21 Maj 2016
Autor: Kamila
Ocena:
No właśnie, niestety ja odziedziczyłam to po mamie, a ona po swojej. Wszystkie w młodości miałyśmy super gęste włosy, a z biegiem lat czupryna malała i teraz nawet ja po 30 straciłam już z połowę włosów.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 34 845 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 26 580 produktów w 199 kategoriach