45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Zapalenie wyrostka robaczkowego u dzieci – objawy i leczenie

Zapalenie wyrostka robaczkowego u dzieci – objawy i leczenieZapalenie wyrostka robaczkowego u dzieci – objawy i leczenie
Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego to choroba wymagająca interwencji chirurgicznej. Pojawia się głównie między 5. a 20. rokiem życia, choć może wystąpić w każdym wieku. Istnieje kilka charakterystycznych symptomów, świadczących właśnie o zapaleniu wyrostka, jednak często mogą być one mylone z innymi dolegliwościami, a tymczasem schorzenie będzie rozwijać się w szybkim tempie i stanowić nawet zagrożenie dla życia. Jak rozpoznać zapalenie wyrostka u dzieci i jak się je leczy?
 

Czym jest wyrostek robaczkowy i jakie pełni funkcje?

Wyrostek robaczkowy (łac. appendix vermiformis) to niewielkie i ślepo zakończone uwypuklenie, znajdujące się w końcowej części jelita grubego. Przez wiele lat uważany był za tzw. narząd szczątkowy, czyli taki, który nie pełni żadnych funkcji. Aktualnie uważa się, że pełni on funkcję w kontrolowaniu symbiozy pomiędzy florą bakteryjną jelit a organizmem człowieka.

Jakie są przyczyny zapalenia wyrostka robaczkowego u dzieci?

Nawet w 80% przypadków zapalenia wyrostka robaczkowego nie można ustalić przyczyny wystąpienia schorzenia. Szacuje się, że za stan zapalny narządu odpowiada zatkanie ujścia wyrostka, co prowadzi do wzrostu ciśnienia w jego wnętrzu, a to do zaburzeń przepływu krwi i martwicy. Zatkanie ujścia wyrostka może być spowodowane kamieniami kałowymi, czasem guzami, pasożytami lub przerostem grudek limfatycznych. Jeżeli ściana wyrostka ulegnie martwicy, może dojść do jej perforacji. W tym przypadku ropna zawartość wyrostka przelewa się do jamy brzusznej, co może spowodować zapalenie otrzewnej.

Objawy zapalenia wyrostka robaczkowego u dzieci

Najbardziej charakterystycznym objawem zapalenia wyrostka robaczkowego jest ból brzucha, który początkowo może mieć charakter rozlany. W ciągu kilkunastu godzin, gdy stan zapalny się rozwija, umiejscowienie bólu skupia się w okolicy prawego dołu biodrowego. U dzieci wraz z tym objawem bardzo często występują także wymioty i nudności, aczkolwiek nie obserwuje się ich w każdym przypadku choroby. Charakterystyczna przy ostrym zapaleniu wyrostka bez powikłań w postaci zapalenia otrzewnej jest również gorączka. Do podanych symptomów może dojść także kołatanie serca.

Leczenie zapalenia wyrostka robaczkowego u dzieci

Jedynym sposobem na całkowite wyleczenie zapalenia wyrostka robaczkowego jest jego chirurgiczne wycięcie. Im szybciej dojdzie do operacji, tym lepiej, gdyż przeciąganie jej w czasie może doprowadzić do przedziurawienia wyrostka lub powstania zgorzelinowego zapalenia wyrostka. Operacja przeprowadzana jest metodą klasyczną lub laparoskopową. Jeżeli zabieg zostanie wykonany szybko, rokowania są dobre, a powikłania pojawiają się rzadko.

Zapalenie wyrostka robaczkowego to schorzenie występujące najczęściej u dzieci i młodych dorosłych. Zawsze należy zwracać uwagę na niepokojące objawy, aby jak najszybciej można było przeprowadzić zabieg.

Więcej informacji na temat zdrowia dzieci znaleźć można na portalu https://pgmedyczna.pl/.

Czym jest wyrostek robaczkowy jakie funkcje pełni wyrostek robaczkowy przyczyny zapalenia wyrostka robaczkowego u dzieci Objawy zapalenia wyrostka robaczkowego u dzieci Leczenie zapalenia wyrostka robaczkowego u dzieci

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach