45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Wykorzystanie elektrostymulacji w terapii i treningu

Wykorzystanie elektrostymulacji w terapii i treninguWykorzystanie elektrostymulacji w terapii i treningu
Elektrostymulacja jest formą elektroterapii, w której wykorzystywany jest prąd elektryczny w celu pobudzenia nerwów oraz zaopatrywanych przez nie mięśni. Zabieg stosowany jest w fizjoterapii u Pacjentów z uszkodzeniem nerwów obwodowych oraz zanikami mięśni, a także w branży sportowej i kosmetycznej gdzie możliwe jest modelowanie sylwetki, wzmocnienie mięśni i ujędrnienie ciała dzięki elektrycznej stymulacji wybranych grup mięśniowych.
 

Jak wygląda zabieg elektrostymulacji?

Zabieg elektrostymulacji polega na stymulacji wybranych nerwów i mięśni za pomocą elektrod umieszczonych na skórze pacjenta w miejscach, w których nerw dociera do mięśnia (punkty motoryczne). Specjalistyczny aparat do elektroterapii generuje impuls, który przenoszony jest przez elektrody na ciało pacjenta, prowadząc do skurczu. Dochodzi do zewnętrznego bodźcowania mięśni, na skutek czego kurczą się w sposób zbliżony do naturalnego. Specjalna modulacja impulsów pozwala na wywołanie stymulacji bardzo zbliżonej do naturalnej, w której włókna mięśniowe nie kurczą się wszystkie jednocześnie.  Skurcz mięśnia generuje poprawę jego ukrwienia oraz wzmacnia lub zapobiega zanikom. 

Wykorzystanie elektrostymulacji w terapii

            W fizjoterapii elektrostymulacja wykorzystywana jest u pacjentów z porażeniami i niedowładami typu wiotkiego, wynikającymi z uszkodzenia nerwów obwodowych. Elektryczna stymulacja zapobiega wówczas całkowitej degeneracji uszkodzonego nerwu oraz stymuluje mięśnie do pracy stopniowo przywracając ich funkcję.

Elektrostymulacja w uszkodzeniu nerwu twarzowego

            Zwykle stymulacja mięśni kojarzy się z nerwami rdzeniowymi, które odpowiadają za pobudzenie mięśni szkieletowych leżących w obrębie kończyn i tułowia. Elektrostymulacja jest jednak bardzo często wykonywanym zabiegiem także w stymulacji nerwów czaszkowych. Najczęściej w przebiegu uszkodzenia VII nerwu czaszkowego (nerwu twarzowego). Impuls elektryczny pobudza wówczas mięśnie obszaru twarzy zapobiegając ich degeneracji spowodowanej porażeniem nerwu.

Elektrostymulacja w kosmetologii i sporcie

            Oprócz fizjoterapii elektrostymulacja cieszy się powodzeniem także w gabinetach kosmetycznych oraz wśród sportowców. Poprzez zewnętrzne bodźcowanie mięśni, bez wysiłku, można zwiększyć ich siłę, a tym samym poprawić sylwetkę i wyrzeźbić mięśnie. Zabieg cieszy się szczególnym powodzeniem wśród osób, które nie są zwolennikami aktywności fizycznej, gwarantując zaangażowanie mięśni bez wysiłku osoby stymulowanej. Ta forma stymulacji polecana jest także sportowcom w celu uzupełnienia codziennych treningów i zwiększenia ich skuteczności. W gabinetach kosmetycznych przede wszystkim stymuluje się mięśnie, które trudniej zaangażować w skurcz, mające wpływ na ogólny wygląd sylwetki, a także twarzy. Popularne modele elektrostymulatorów do zastosowań profesjonalnych znajdziesz tutaj  https://bitmed.pl/258-elektrostymulatory

Elektrostymulacja – przeciwwskazania do stosowania

            Elektrostymulacja jest zabiegiem bezpiecznym. Przed przystąpieniem do zabiegu należy jednak wykluczyć wszelkie przeciwwskazania do jej stosowania. Przeciwwskazaniem do zabiegu jest epilepsja, stany zapalne i uszkodzenie skóry w miejscu zabiegowym, a także spastyczne porażenie mięśni. Należy szczególnie uważać podczas dobierania parametrów zabiegu u pacjentów z jednoczesnymi zaburzeniami czucia. Zabiegu nie zaleca się stosować również u pacjentów z chorobami serca (przede wszystkim z elektrycznym rozrusznikiem serca) oraz u chorych onkologicznych. W obszarze zabiegowym nie mogą się znajdować metalowe elementy np. protezy.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem rehabilitacyjnym bitmed.pl

Jak wygląda zabieg elektrostymulacji Elektrostymulacja przeciwwskazania do stosowania Elektrostymulacja w kosmetologii i sporcie Wykorzystanie elektrostymulacji w terapii Elektrostymulacja w uszkodzeniu nerwu twarzowego

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach