45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Łagodny przerost prostaty BPH – przyczyny i objawy

lagodny przerost prostaty znamleklagodny przerost prostaty znamlek
Prostata, inaczej gruczoł krokowy, to narząd będący częścią układu moczowo-płciowego. Znajduje się w miednicy mniejszej, pod pęcherzem moczowym i okala cewkę moczową. Kształtem oraz wielkością przypomina orzech włoski.
 

Czym jest łagodny przerost prostaty?

Funkcja prostat polega na produkcji płynu, w którym zawieszone są plemniki pochodzące z jąder. Płyn ten ma charakterystyczny, białawy, mętny odcień i pełni funkcję odżywczą dla plemników. Po około 45. roku życia prostata stopniowo zwiększa swoją wielkość poprzez rozrost komórek gruczołu. Stąd stosuje się określenie łagodny rozrost gruczołu krokowego (BPH – Benign Prostatic Hyperplasia). Łagodny, ponieważ cechuje go powolny, miejscowy wzrost, który nie prowadzi do naciekania i destrukcji sąsiadujących tkanek. Szacuje się, że łagodny przerost prostaty dotyka co drugiego mężczyznę po 50. roku życia. Powiększający się gruczoł krokowy powoduje ucisk i zwężenie cewki moczowej, która przebiega przez środek narządu. Prowadzi to do zaburzeń oddawania moczu.

Jakie są objawy łagodnego przerostu prostaty?

Objawy wynikają ze zmniejszenia średnicy cewki moczowej. Najczęściej jest to słaby strumień moczu, co powoduje opóźnione opróżnianie się pęcherza oraz słabnięcie strumienia moczu pod koniec mikcji. Dodatkowo może pojawiać się uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza, a także opóźnienie w rozpoczęciu mikcji. Czasem występują również objawy wynikające z podrażnienia pęcherza moczowego przez przerośniętą prostatę: częste oddawanie moczu, nykturia i prącia naglące na mocz. Nieleczony przerost prostaty może prowadzić do zatrzymania moczu w wyniku zamknięcia światła cewki moczowej. Przewlekłe zatrzymanie moczu, prowadzące do stale przepełnionego pęcherza moczowego może powodować powstanie nefropatii zaporowej i uszkodzenia nerek, a także zwiększa ryzyko infekcji dróg moczowych. W niektórych przypadkach może grozić również nietrzymaniem moczu w wyniku przepełnienia pęcherza moczowego.

Jak leczymy łagodny przerost prostaty?

Specjalistą od chorób układu moczowego jest urolog, który ustala rozpoznanie na postawie występowania typowych objawów, badania per rectum oraz badań laboratoryjnych: badania ogólnego moczu i antygenu sterczowego we krwi. Może również zlecić badanie USG. W zależności od nasilenia objawów dobierane jest odpowiednie leczenie. Ograniczenie spożycia kawy, palenia papierosów oraz zmniejszenie ilości wypijanych płynów przed wyjściem lub ważnym spotkaniem może prowadzić do satysfakcjonującej poprawy. Jeśli te zalecenia nie przynoszą oczekiwanych efektów, można zastosować lek dostępny bez recepty, np. Prostamol Uno. Gdy zaburzenia są bardziej nasilone, lekarz może zalecić przyjmowanie substancji takich jak doksazosyna czy tamsulozyna, które rozluźniają mięśnie dróg moczowych, a także inhibitorów alfa-reduktazy w celu zmniejszenia objętości gruczołu krokowego. Jeśli objawy są znacznie nasilone, a leczenie nieskuteczne, może być konieczny zabieg chirurgiczny.

prostata łagodny przerost prostaty łagodny przerost prostaty objawy łagodny przerost prostaty leczenie

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach