45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Wzdęcia – skuteczne sposoby na wzdęty brzuch

Wzdęcia – skuteczne sposoby na wzdęty brzuchWzdęcia – skuteczne sposoby na wzdęty brzuch

Co prawda, wzdęcia to wyjątkowo nieprzyjemna dolegliwość, ale bardzo często wystarczą domowe sposoby i modyfikacja diety, by je zwalczyć. Jeśli mimo to przypadłość nawraca lub nie ustępuje, utrzymuje się długotrwale i wywołuje ból, należy skonsultować się z lekarzem. Warto nauczyć się rozpoznawać, w której części układu pokarmowego tworzą się wzdęcia – wiedza tego rodzaju pomaga unikać kłopotliwych objawów lub radzić sobie, gdy już się pojawią. 

Wzdęcie żołądka

Przyczyna wzdęć może leżeć w różnych częściach układu pokarmowego, zwykle dolegliwość dokucza w okolicach żołądka i górnych lub bocznych partii brzucha. Bardzo często dotkliwe objawy dają o sobie znać w dolnej części brzucha – to znak, że problem tkwi w jelicie cienkim lub jelicie grubym.

  • Jak uniknąć wzdęć?

  • Jakie są sposoby na wzdęcia?

Wzdęty żołądek daje wyraźne symptomy w postaci powiększonego brzucha. Z reguły przypadłość pojawia się po spożyciu pewnej grupy pokarmów (w postaci stałej albo płynnej). Na ogół objaw jest skutkiem przejedzenia lub wynika ze zbyt szybkiego jedzenia i połykania dużej ilości powietrza wraz z kolejnymi kęsami. Do wzdęcia żołądka dochodzi np. po spożyciu obfitego posiłku, w którego składzie znajduje się spora porcja węglowodanów i tłuszczów. W takich sytuacjach należy zasięgnąć porady lekarskiej i wykluczyć poważniejsze przyczyny dolegliwości.

Wzdęcie jelita cienkiego lub grubego

W przypadku wzdęcia jelita cienkiego nie wolno zwlekać z konsultacją lekarską – być może doszło do niedrożności lub paraliżu jelit i konieczna jest interwencja chirurgiczna. Przypadłość nierzadko dotyka małych pacjentów – towarzyszy niektórym chorobom zakaźnym, np. anginie, zapaleniu ucha lub wirusowemu zakażeniu układu pokarmowego.

Wzdęcie jelita grubego bywa szczególnie kłopotliwe, ponieważ łączy się z nadprodukcją gazów. Za wiatry odpowiadają bakterie jelitowe, które biorą udział w procesach fermentacji. W konsekwencji ich działalności pojawiają się wzdęcia, gazy i dość bolesne skurcze. Do wzdęcia jelita grubego na ogół prowadzą konkretne pokarmy – zwłaszcza posiłki bogate w węglowodany i skrobię. Często nieprzyjemna przypadłość występuje po spożyciu dań opartych na kapuście, fasoli, cebuli, kalafiorze, brukselce, brokułach. W tym przypadku pomocna może okazać się zmiana diety; warto ograniczyć w niej cukry, tłuszcze, proteiny i przetwory mleczne. Jeśli nowe menu nie przynosi oczekiwanych rezultatów, należy skonsultować się z lekarzem.

Sposoby na wzdęcia – jak unikać dolegliwości?

Wzdęcia nie należą do rzadkich przypadłości – z ich powodu cierpią pacjenci w każdej grupie wiekowej. Jeśli pojawiają się sporadycznie, nie są powodem do niepokoju. Jeżeli jednak mają tendencje do nawracania, występują bardzo często i są bolesne, w pierwszej kolejności należy rozważyć modyfikację diety. Powinno się spożywać pięć posiłków dziennie, przyrządzać sobie mniejsze porcje i jeść w spokoju, nie spiesząc się. Pospiech wiąże się z większą ilością połykanego powietrza i przyczynia się do wystąpienia dolegliwości. Warto zmniejszyć również ilość nabiału w diecie, a także ograniczyć produkty obfitujące w sól czy cukier. Nie wolno zapominać, że za wzdęcia mogą odpowiadać nietolerancje pokarmowe, niedobory wody w organizmie oraz stres.

Osoby, które cierpią z powodu wzdęć, powinny odstawić napoje gazowane i wzbogacać posiłki ziołami i przyprawami, które wspierają procesy trawienne. Można dodawać do dań kminek, majeranek, miętę, szałwię, imbir, tymianek, bazylię,liście laurowe, które podkreślają smak dań i pozwalają ograniczyć ilość soli w potrawach. Wzdęcia łagodzą również ziołowe napary – warto sięgać po napar z kminku lub kopru włoskiego.

wzdęcia gazy problemy żołądkowe wzdęty brzuch przyczyny wzdęć sposoby na wzdęcia wzdęcie jelita wzdęcie żołądka
Komentarze
Dodano: 30 Sierpień 2016
Autor: Hanka
Ocena:
Na wzdęcia węgiel? Ja zazwyczaj stosowałam leki z symetykonem a nie węglem...
Odpowiedź
Dodano: 26 Lipiec 2016
Autor: Bożena
Ocena:
A u mnie lepiej skutkują te domowe sposoby niż kupowane w aptece środki rzekomo na wzdęcia.
Odpowiedź
Dodano: 14 Lipiec 2016
Autor: Ania
Ocena:
Przerobiłam już wiele domowych sposobów, lecz jak dotąd nic nie pomaga za dobrze.
Odpowiedź
Dodano: 13 Czerwiec 2016
Autor: Sandra
Ocena:
Na wzdęcia wiatropędna szałwia ;)
Odpowiedź
Dodano: 05 Czerwiec 2016
Autor: Darek
Ocena:
Na wzdęcia węgiel? przecież to pogorszy sytuację, z resztą zgadzam się jeść powoli, małymi kęsami i nie połykać powietrza. A jak wystąpią wzdęcia to szklaneczka mięty.
Odpowiedź
Dodano: 07 Maj 2016
Autor: Iwona
Ocena:
Żucie gumy po jedzeniu przyczynia się do powstawania wzdęć? Pierwsze słyszę.
Odpowiedź
Dodano: 16 Kwiecień 2016
Autor: Maciek
Ocena:
U mnie takie wzdęcia pojawiają się niezaleznie od diety, a wszelkie sposoby na wzdęcia kończą się tak że nie da się przebywać w moim otoczeniu :/
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach