45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Co będzie lepsze w leczeniu żylaków – tabletki czy żel?

Co będzie lepsze w leczeniu żylaków – tabletki czy żel?Co będzie lepsze w leczeniu żylaków – tabletki czy żel?
Czasem spędzają nam sen z powiek, szczególnie gdy towarzyszy im uczucie ciężkości i ból nóg. Są problemem ograniczającym normalne funkcjonowanie oraz powodują dyskomfort ze względu na nieestetyczny wygląd. Żylaki. Czym są, skąd się biorą i w jaki sposób można wspomóc ich leczenie?
 

Czym są żylaki?

Żylaki są efektem niewydolności żylnej, powstają w wyniku poszerzenia lub wydłużenia żył, przez co ich przebieg staję się nienaturalny. Problemu tego nie należy lekceważyć, nieleczone żylaki mogą być groźne dla naszego zdrowia i życia.

Istnieje kilka teorii mówiących o tym, z jakiego powodu powstają żylaki. Obecnie większość z nich jest skupiona wokół genetycznej tendencji do słabych ścian żylnych i zastawek w nich się znajdujących. To powoduje nieefektywny transport krwi w stronę serca, która zatrzymuje się w żyłach, a to z kolei – poszerzenie ich światła. Oprócz tendencji genetycznej istnieje kilka czynników środowiskowych, które mogą wpłynąć na powstanie żylaków. Należą do nich:

  • długotrwałe stanie (warunki zawodowe),
  • długotrwałe przebywanie w wysokiej temperaturze,
  • nadwaga i otyłość,
  • przebyte urazy i operacje nóg,
  • ciąża,
  • wiek (tendencja do powstawania żylaków wzrasta z wiekiem).

Rodzaje żylaków

Żylaki najczęściej dotyczą nóg. Można wyróżnić kilka typów żylaków.

  • Teleangiektazje – to znane nam wszystkim „pajączki”. Są to poszerzone żyły, które znajdują się pod skórą. Raczej nie dają dolegliwości bólowych lub obrzęków. Budzą jednak dyskomfort w kwestii wyglądu.
  • Żylaki siatkowate – są to siatki krętych żyłek, które również nie dają dolegliwości bólowych. Rzadko też powodują obrzęki. Pojawiają się one pod kolanami na łydkach lub boku uda.
  • Żylaki głównych pni żylnych – powstają na żyle odstrzałkowej i odpiszczelowej; to zazwyczaj powód przewlekłej niewydolności żylnej. Widoczne są najczęściej na środkowej powierzchni kończyny

W jaki sposób można wspomóc leczenie żylaków?

Wśród preparatów dostępnych na rynku można znaleźć preparaty w żelu bądź w tabletkach. Tabletki muszą być stosowane regularnie i na efekt ich działania trzeba dłużej czekać. Jeżeli chcemy szybciej złagodzić dolegliwości związane z przewlekłą niewydolnością żylną, takie jak obrzęki czy uczucie ciężkich nóg, to lepszym rozwiązaniem może okazać się żel do stosowania miejscowego.

Przykładem żelu, który poprawi mikrokrążenie, jest Lioton 1000. Głównym jego składnikiem jest heparyna, która działa przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo, a dodatkowo wchodzi w reakcję z mediatorami zapalnymi (odpowiadającymi za uczucie ciężkości nóg). Żel ma podłoże wodno-alkoholowe, dzięki czemu przynosi przyjemne uczucie chłodzenia i ulgi bezpośrednio po aplikacji.

Oprócz tego warto spróbować terapii uciskowej – kompresjoterapii, poprzez zastosowanie specjalnych pończoch lub rajstop. Czasowy lub długotrwały ucisk zmniejsza ból i obrzęki, pobudza pracę naczyń krwionośnych oraz układu chłonnego, a także zwiększa przepływ krwi przez żyły głębokie, przyczyniając się do redukcji ryzyka powstania stanu zakrzepowego w żyłach.

rodzaje żylaków czym są żylaki jak wspomóc leczenie żylaków z jakiego powodu powstają żylaki

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach