45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Niebezpieczne ukąszenia kleszczy. Jak uchronić się przed niebezpiecznymi skutkami ukąszenia.

Niebezpieczne ukąszenia kleszczy. Jak uchronić się przed niebezpiecznymi skutkami ukąszenia.Niebezpieczne ukąszenia kleszczy. Jak uchronić się przed niebezpiecznymi skutkami ukąszenia.
Kleszcze to pajęczaki z podgromady roztoczy. Charakterystyczne dla kleszczy są 4 pary odnóży, a ich wielkość nie przekracza średnio 15 mm. Są nosicielami wielu chorób, które przenoszą na zwierzęta oraz na ludzi. Kleszcze są drugim najczęstszym wektorem chorób zakaźnych u ludzi, zaraz po komarach. Kleszcze są pasożytami, ktore podobnie jak komary, żywią się krwią. W Polsce występuje około 19 gatunków kleszczy, a najczęściej występującym gatunkiem jest kleszcz pospolity.
 

Gdzie możemy spotkać kleszcze?

Kleszcze są organizmami kosmopolitycznymi, co oznacza, że są zdolne zamieszkiwać wiele stref klimatycznych i ekologicznych. Wielu ludzi uważa, że kleszcze można spotkać jedynie w lesie. Jednak jest to mit. Należy pamiętać o tym, że kleszcze można spotkać również wśród miejskiej zieleni. Kleszcze najbardziej lubią miejsca ciepłe i wilgotne, lasy, parki, ogrody oraz łąki.

Kiedy rozpoczyna się sezon na kleszcze?

Kleszcze zaczynają być aktywne w momencie, gdy temperatura otoczenia wynosi powyżej 5 ° Celsjusza. Sezon rozpoczyna się na wiosnę, na przełomie marca i kwietnia i trwa bardzo długo. Sezon kończy się dopiero późną jesienią, na przełomie października i listopada. Tak naprawdę jeśli zimy są łagodne oraz temperatury są sprzyjające rozmnażaniu kleszczy to mogą być one aktywne cały rok. 

Jak uchronić się przed niebezpiecznymi skutkami ukąszenia.

Dlaczego ugryzienie przez kleszcza może być niebezpieczne?

Mimo tego, że ugryzienie przez kleszcze jest bezbolesne, to może nieść ze sobą pewne ryzyko. Kleszcze są wektorami wielu niebezpiecznych chorób zakaźnych. Najczęściej występującymi chorobami w Polsce przenoszonymi przez kleszcze są kleszczowe zapalenie mózgu oraz borelioza. Oprócz tych chorób, zdecydowanie rzadziej można spotkać riketsjozy oraz ludzką anaplazmozę granulocytarną (HGA).  Po usunięciu kleszcza ze skóry warto poddać go badaniu, aby wykluczyć możliwość zakażenia. Badanie takie można zamówić poprzez stronę laboratorium genetycznego Blumed: https://blumedpoland.pl/badanie-kleszcza/

Jak możemy uchronić się przed ugryzieniem kleszcza?

Najważniejsze jest to, żeby przed wyprawą do lasu zadbać o odpowiedni strój. Najlepiej jest zakładać ubrania na długi rękaw, długie spodnie oraz długie skarpetki albo kalosze. Jasne ubrania umożliwią nam łatwe zauważenie kleszcza i wtedy zdążymy usunąć go przed ewentualnym ugryzieniem. Ważne jest również stosowanie preparatów odstraszających kleszcze. Ich zaletą jest to, że chronią nas nie tylko przed kleszczami, ale również odstraszają uciążliwe komary. Należy unikać przebywania w bardzo wysokiej trawie, ponieważ tam najczęściej bytują kleszcze. Po powrocie z lasu konieczne jest bardzo dokładne obejrzenie ciała, ze względu na to, że kleszcze lubią ciepłe i miękkie miejsca. Dlatego szczególną uwagę warto zwrócić na pachwiny, zagłębienia pod kolanami, okolicę brzucha oraz piersi.

Dodatkowo w Polsce jest możliwość zaszczepienia się przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu. Szczepionka niestety nie jest refundowana. Występuje w trzech dawkach, następnie przyjmuje się dawki przypominające. Skuteczność tej szczepionki jest bardzo duża. Dlaczego warto się zaszczepić? Ze względu na to, że na kleszczowe zapalenie mózgu nie ma leku to najlepszą formą zabezpieczenia przed zachorowaniem jest profilaktyka w postaci szczepień. 

Jeśli chodzi o boreliozę, to niestety nie ma na nią szczepionki. Najczęściej występującym objawem, który jednoczesnie jest charakterystyczny tylko dla tej choroby, jest rumień wędrujący. Gdy u pacjenta zostanie rozpoznana choroba to lekarz włącza terapię antybiotykową. Szybkie zdiagnozowanie choroby pozwoli na uniknięcie wystąpienia ewentualnych powikłań.

 

kleszcze ukąszenia kleszczy kleszcze występowanie kleszcze jak się uchronić

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach