45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Polska także dołączyła do systemu recept online - zobacz, co jeszcze się zmieniło

Polska także dołączyła do systemu recept online - zobacz, co jeszcze się zmieniłoPolska także dołączyła do systemu recept online - zobacz, co jeszcze się zmieniło
Polska jako państwo członkowskie Unii Europejskiej jest zobowiązana do rozwijania e-usług, także w sektorze opieki zdrowotnej. Dla wielu z nas przełomowym okazał się rok 2020, kiedy weszła w życie e-recepta, choć jej program pilotażowy rozpoczął się 1,5 roku wcześniej. W maju 2018 r. podczas uroczystej inauguracji pilotażu z udziałem ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego wystawiono pierwszą elektroniczną receptę pacjentowi - ówczesnemu prezydentowi Siedlec. Od tego momentu wprowadzenie e-recepty do polskiej służby zdrowia stało się faktem.
 

Realizacja unijnego programu

Elektroniczne recepty można było otrzymać od lekarza i zrealizować we wszystkich aptekach w Polsce już od 1 stycznia 2019 r., jednak dopiero rok później stało się to obligatoryjne. Obecnie e-receptę musi wystawiać każdy lekarz - zarówno przyjmujący w ramach POZ, jak i w ramach opieki prywatnej. Receptę online można otrzymać również za pośrednictwem platform świadczących opiekę lekarską (np. Nasza Recepta).

Wraz ze wprowadzeniem e-recepty zaczęło obowiązywać również e-skierowanie, a rok później - od stycznia 2021 - e-dokumentacja medyczna. Cyfryzacja polskiej służby zdrowia przybliża Polskę do standardów, jakie panują w innych krajach europejskich (np. we Włoszech, Anglii, Belgii, Grecji), jednak w istocie nie jest to żadne novum. System jest już od dekad działa w krajach skandynawskich. Celem Unii jest wprowadzenie jednolitego systemu zdrowotnego w ramach międzynarodowej współpracy, z którego z łatwością będzie mógł czerpać benefity każdy obywatel z któregokolwiek państwa członkowskiego, gdziekolwiek się znajduje.

E-recepta - jak działa?

E-recepta to nic innego jak dobrze znana nam od wielu lat recepta, tyle że w wersji elektronicznej. Można się spotkać z wieloma jej określeniami: obok e-recepty - recepta online, recepta elektroniczna czy e-recepta online. W praktyce oznacza to ten sam dokument, jednak wystawiony dwoma różnymi drogami: e-receptę wystawia lekarz podczas osobistej wizyty w gabinecie, a receptę online - lekarz przyjmujący np. w wirtualnych przychodniach, czyli bez osobistego kontaktu z pacjentem. Każdorazowo jednak każda z wizyt może zakończyć się wystawieniem elektronicznego dokumentu z czterocyfrowym kodem, na podstawie którego pacjentowi wyda się w aptece leki na receptę.

Także realizacja recepty online niczym nie różni się od realizacji e-recepty otrzymanej w gabinecie. Każdą zresztą receptę można zrealizować stacjonarnie, jak i w aptece internetowej, z jednym tylko zastrzeżeniem - leków na receptę pacjent nie otrzyma bezpośrednio do miejsca zamieszkania kurierem, a nawet w przypadku opłacenia zamówienia w aptece online będzie musiał odebrać je w wybranej aptece stacjonarnej. Wyjątek stanowią osoby z orzeczonym stopniem niepełnosprawności.

Cyfryzacja służby zdrowia niezastąpiona w obliczu pandemii

E-zdrowie odnosi się do wykorzystywania technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT) w produktach i usługach w połączeniu ze zmianami organizacyjnymi w systemach opieki zdrowotnej. Wprowadza się nowe technologie w celu poprawy zdrowia pacjentów, społecznej wartości zdrowia, produktywności świadczenia opieki zdrowotnej, a także ze względów ekonomicznych. E-służba zdrowia niesie za sobą korzyści dla całego systemu ochrony zdrowia: pacjentów, lekarzy i farmaceutów, o czym mieliśmy okazję przekonać się w dobie kryzysu służby zdrowia spowodowanego pandemią.

Ograniczenia poruszania się w związku z COVID-19 dotknęły także gabinety lekarskie, ale ludzie nie przestali chorować. Część z nich przychodziła do lekarza tylko po receptę na leki stałe, nie wymagając pilnego traktowania. Dzięki e-recepcie możliwe jest wystawienie recepty na leki przyjmowane w przebiegu chorób przewlekłych, jak i np. na tabletki antykoncepcyjne online. Ponadto kiedy liczy się czas, jak w przypadku tabletki dzień po, e-recepta umożliwia wykupienie leku w ekspresowym tempie. Pacjent nie jest bowiem uzależniony od pór dnia, w których przyjmuje lekarz w przychodni, ponieważ platformy (np. wspomniana wyżej) świadczą usługi medyczne w systemie 24 /7. Cyfryzacja służby zdrowia, z e-receptami czy e-skierowaniami oraz e-dokumentacją na czele to krok w przyszłość.

jak działa e-recepta e-recepta informacje cyfryzacja służby zdrowia ważne informacje realizacja recepty online

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach