45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Leczenie trądziku młodzieńczego a pielęgnacja skóry

Leczenie trądziku młodzieńczego a pielęgnacja skóryLeczenie trądziku młodzieńczego a pielęgnacja skóry
Trądzik młodzieńczy, odmiana pospolitego, to choroba, z którą zmagają się ludzie młodzi, będący w okresie dojrzewania. Choć trądzik młodzieńczy powinien zniknąć samoistnie wraz z wiekiem, nie zawsze jest to możliwe. Zmiany skórne wymagają często wizyty u dermatologa, który zaleci systematyczną pielęgnację skóry i farmakoterapię.
 

Czym jest trądzik młodzieńczy?

Trądzik młodzieńczy to dermatologiczna choroba skóry. Rzadko ma groźny i przewlekły charakter. Zmiany skórne, które mu towarzyszą, pojawiają się u ludzi dojrzewających. Powinny one ustąpić z wiekiem. Z tego względu trądzik młodzieńczy nazywa się jedną z odmian pospolitego. Daje on takie same objawy, różny jest natomiast czas występowania. Rzadko kiedy pojawia się u dorosłych.

Charakterystyczny objaw trądziku młodzieńczego to zaskórniki, które mogą mieć postać zmian otwartych lub zamkniętych. Zdarzają się też wypryski zapalne, czyli krostki wypełnione ropną treścią, których nie powinno się wyciskać. Zmiany skórne lokalizują się zwykle na dekolcie lub twarzy, co dla niejednego nastolatka stanowi powód do kompleksów. Jeśli rozwiną się w stan zapalny, potrafią migrować na plecy i ramiona.

Zawirowania hormonalne nie są jedyną przyczyną występowania tej odmiany choroby. Pojawianiu się zaskórników sprzyja też stres, złe nawyki żywieniowe oraz niewłaściwa pielęgnacja skóryLeczenie trądziku młodzieńczego nie zawsze jest konieczne. Terapia jest potrzebna jedynie w zaawansowanym stadium choroby. Stosuje się wtedy preparaty doustne będące pochodnymi witaminy A oraz antybiotyki. Kluczem do złagodzenia zmian jest odpowiednia pielęgnacja skóry.

Pielęgnacja skóry u osób z trądzikiem młodzieńczym

Zmiany trądzikowe potrafią dokuczyć, dlatego warto pozbywać się ich najszybciej. Aby tak się stało, konieczna jest całkowita zmiana stylu życia, zwłaszcza sposobu żywienia. Zaleca się unikanie słodyczy, potraw ostrych i przetworzonych. Dieta powinna obfitować w witaminy i zdrowe produkty. Częściowe pozbycie się zmian jest możliwe dzięki pielęgnacji odpowiednio dobranymi kosmetykami.

Najważniejsze w pielęgnacji cery trądzikowej jest dogłębne oczyszczanie. Warto jednak pamiętać, że ten typ skóry jest szczególnie podatny na podrażnienia, dlatego dobór produktów do pielęgnacji jest równie istotny, co ona sama. Stąd lepiej wybrać preparaty apteczne, nazywane dermokosmetykami. W tych, które przeznaczono dla osób z cerą trądzikową, nie ma związków o działaniu drażniącym. W ich składzie są wyłącznie substancje, które mają właściwości lecznicze, np. kompleksy cynku o działaniu przeciwzapalnym. Poza tym nie blokują one porów. Ryzyko powstawania nowych krostek jest zatem ograniczone do minimum. Kupując dermokosmetyk, zaopatrz się we wszystkie preparaty z jednej linii produktów. Zapewnią ci one kompleksową pielęgnację skóry.

pielęgnacja cery trądzikowej leczenie trądziku młodzieńczego Czym jest trądzik młodzieńczy objaw trądziku młodzieńczego

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach