45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Czy grzybicę pochwy można wyleczyć samemu?

Czy grzybicę pochwy można wyleczyć samemu?Czy grzybicę pochwy można wyleczyć samemu?
Grzybica pochwy stanowi najczęściej występującą infekcję intymną, która wykazuje nieprzyjemne objawy i może w dużym stopniu zakłócać codzienne funkcjonowanie. W większości przypadków za zakażenie odpowiadają grzyby z rodziny Candida. Infekcje grzybicze mają to do siebie, że lubią nawracać, dlatego przy wystąpieniu objawów warto jak najszybciej starać się zwalczyć zakażenie. Jak to zrobić? Czy grzybicę pochwy można wyleczyć samodzielnie w domu?

Domowe sposoby na grzybicę pochwy

W przypadku takich zakażeń jak grzybica pochwy, leczenie domowe może być bardzo skuteczne. Wystarczy jedynie poznać kilka sposobów, które złagodzą objawy oraz sięgnąć po odpowiednie środki bez recepty, mające za zadanie zwalczyć szkodliwe drobnoustroje.

Probiotyki

We florze bakteryjnej pochwy dominują bakterie z rodziny Lactobacillus, czyli pałeczki kwasu mlekowego. Stanowią one o kwasowości flory i tworzą środowisko nieprzyjemne dla szkodliwych bakterii oraz grzybów. Niektóre czynniki, takie jak nieodpowiednia dieta, antybiotykoterapia czy zmiany hormonalne, mogą powodować zmniejszenie ilości dobrych bakterii w błonie śluzowej pochwy, przez co środowisko staje się korzystne dla rozwoju mikroorganizmów chorobotwórczych. Wsparcie diety probiotykami lub też stosowanie probiotyków dopochwowych może skutecznie wspomóc leczenie grzybicy pochwy.

Higiena intymna

Odpowiednia higiena intymna to główny element profilaktyki grzybicy pochwy, aczkolwiek warto o niej pamiętać także, gdy już dojdzie do zakażenia. Miejsca intymne powinno się podmywać regularnie, jednak trzeba uważać, aby nie zaburzyć naturalnego pH pochwy. Najlepiej stosować do tego celu specjalne żele do higieny intymnej z odpowiednim pH oraz bakteriami kwasu mlekowego. Należy pamiętać, że po przemyciu miejsc intymnych trzeba je dokładnie wytrzeć, najlepiej osobną ściereczką lub ręcznikiem, ponieważ wilgoć stanowi dobre środowisko do rozwoju grzybów. Trzeba uważać także podczas korzystania z publicznych toalet oraz postawić na noszenie przewiewnej, bawełnianej bielizny.

Leki bez recepty na zapalenie pochwy

Kupić można także leki bez recepty na zapalenie pochwy, których skład zazwyczaj oparty jest na substancji czynnej o nazwie klotrimazol, wykazującej działanie przeciwgrzybicze. Leki te dostępne są w formie maści do stosowania miejscowego lub też globulek dopochwowych np. Canesten. Te drugie zalecane są częściej, ponieważ trafiają bezpośrednio w źródło problemu i pomagają nie tylko złagodzić świąd i inne objawy, ale także zwalczyć same drobnoustroje.

Grzybicę pochwy, w przeciwieństwie do zakażenia bakteryjnego okolic intymnych, w większości przypadków można wyleczyć bez konieczności wizyty u lekarza. Wystarczy zadbać o higienę, postawić na probiotyki oraz zastosować dostępne bez recepty leki na grzybicę pochwy. Jeżeli jednak objawy nie ustępują przez dłuższy czas, należy skontaktować się ze specjalistą, który może wdrożyć indywidualne leczenie i rozważyć stosowanie środków doustnych.

higiena intymna Leki bez recepty na zapalenie pochwy Domowe sposoby na grzybicę pochwy Leczenie grzybicy pochwy

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach