34 890 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
26 646 produktów w 199 kategoriach

Poronienie – dlaczego do niego dochodzi i jakie są objawy?

Poronienie – dlaczego do niego dochodzi i jakie są objawy?Poronienie – dlaczego do niego dochodzi i jakie są objawy?

Wiele kobiet oczekujących na swoje dziecko przez pierwszy trymestr ciąży żyje w ciągłym stresie przed poronieniem. Traci całą radość z pierwszych chwil ciąży. Niektóre z przyszłych mam odczekują z poinformowaniem rodziny i przyjaciół o tej radosnej nowinie właśnie z powodu tego niebezpieczeństwa.  Tylko około 1/10 ciąż kończy się poronieniem widocznym i zdiagnozowanym, aż 20 do 40% ciąż to przede wszystkim poronienia do których dochodzi jeszcze przed zdiagnozowaniem ciąży. Dlaczego u niektórych kobiet dochodzi do poronienia i czy mają one na to wpływ.

 • Dlaczego dochodzi do poronienia?

 • Jak wyeliminować ryzyko poronienia?

Poronienie – dlaczego do niego dochodzi?

Nie do końca znane są jeszcze wszystkie przyczyny występowania poronień, a jego objawy mogą u każdej kobiety występować w różnym stopniu i nasileniu. Wszystkie przyczyny uzależnione są od wieku ciąży. Istnieje szereg przyczyn doprowadzających do poronienia samoistnego:

 •  uszkodzone endometrium lub infekcja nie pozwalająca zarodkowi zagnieździć się w macicy,
 •  sztuczne poronienia, czyli okaleczenie endometrium spowodowane np. aborcją, co nie pozwala na implantację,
 •  długotrwały stres, problemy natury emocjonalnej,
 •  niezamierzone uszkodzenia ciała spowodowane np. upadkiem,
 •  podnoszenie zbyt ciężkich przedmiotów, noszenie dzieci, zbyt ciężka praca fizyczna,
 •  współżycie, gdy przyszła mama ma w historii przebyte poronienia lub ciąża jest zagrożona.

Przyczyny te maja dość istotny wpływ na wystąpienie poronienia i zdecydowanie zwiększają jego ryzyko.

Czy możliwe jest wyeliminowanie ryzyka poronienia?

Gdy podłożem poronienia nie są nieprawidłowości natury medycznej, a ryzyko zostało rozpoznane, wówczas istnieje możliwość kontroli i eliminacji w następnych ciążach. Można zadbać o odpowiednią, zbilansowaną dietę, rzucić palenie, starać się nie nosić starszego dziecka na rękach a zakupy robić partiami. Istnieją natomiast powody nad którymi przyszła mama nie może łatwo zapanować. Należą do nich m.in. nieprawidłowa budowa macicy, choroby przewlekłe czy reakcje autoimmunologiczne – gdy komórki matki atakują komórki zarodka traktując go jako wroga.

Rodzaje poronień i ich objawy

Strach przed poronieniem bez istotnych powodów jest nieuzasadniony. Jeśli natomiast ciąża została zdiagnozowana to objawy poronienia nie są trudne do określenia.

Poronienie zagrażające – jest to oddzielenie się jaja zarodkowego w niewielkim stopniu. Istnieje wówczas możliwość zachowania ciąży poprzez leczenie zachowawcze polegające na przyjmowaniu leków i leżeniu. Objawy takiego rodzaju poronienia to:

 • krwawienie lub plamienie z dróg rodnych,
 • ból brzucha,
 • ból krzyża.

Poronienie trwające – jest to poronienie, które prowadzi do utraty ciąży. Towarzyszy mu intensywny ból w podbrzuszu, krwawienie i skurcze. Mogą również pojawić się skrzepliny w wydzielinie z pochwy.

Poronienie późne – sytuacja ta dotyczy utraty ciąży po 13 tygodniu ciąży. Po wykształceniu się łożyska ten rodzaj poronienia podobny jest do porodu i kończy się urodzeniem martwego dziecka. Objawy podobne są do tych pojawiających się w czasie porodu:

 • skurcze,
 • krwawienie z dróg rodnych,
 • pęknięcie worka owodniowego.

 

poronienia ciążą zagrożona poronienie objawy poronienia poronienia przyczyny
Komentarze
Dodano: 29 Czerwiec 2016
Autor: Sylwia
Ocena:
Na poronienie nic się nie poradzi, ale czasem lepiej żeby tak się stało niż miałoby dziecko męczyć się i nie przetrwać porodu.
Odpowiedź
Dodano: 13 Kwiecień 2016
Autor: Beata
Ocena:
Poronienie to bardzo ciężka sytuacja w życiu kobiety. Kiedys niestety tego doświadczyłam, jedynie kochająca rodzina pomogła mi zwalczyć złe mysli.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 34 890 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 26 646 produktów w 199 kategoriach