35 667 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
28 225 produktów w 202 kategoriach

Opalanie w ciąży: czy to jest bezpieczne?

Opalanie w ciąży: czy to jest bezpieczne?Opalanie w ciąży: czy to jest bezpieczne?

W trakcie trwania ciąży nie trzeba rezygnować z ulubionych wakacji i z upragnionego opalania na plaży. Należy jednak przestrzegać paru ważnych zasad, które pozwolą opalać się zdrowo i bez szkodliwości dla zdrowia dziecka.

Opalanie nad wodą a ciąża

W trakcie opalania nad wodą lubimy się czasem schłodzić, wejść do wody, chwilę popływać i znów zatopić się w promieniach słońca. Czy w czasie ciąży to również jest bezpieczne? Oczywiście, chociaż nagła zmiana temperatur jest dość nieprzyjemna, to powolne opalanie - po wyjściu z wody przejście do cienia, a później na słońce - pozwolą na zachowanie odpowiedniego bezpieczeństwa. Poza tym będąc w ciąży można kąpać się na kąpieliskach do samego jej końca. Lekarz prowadzący może czasem zakazać zbytniego wysiłku fizycznego w ostatnich miesiącach ciąży, wtedy warto zapytać również o możliwość spacerów, pływania czy po prostu chłodzenia się w morskiej wodzie.

  • Czy opalanie w ciąży jest szkodliwe?

  • Na co zwracać uwagę podczas opalania?

Przed czym należy się chronić podczas ciąży?

  • Odpowiednio zabezpieczaj się przed poparzeniami słonecznymi. Wykorzystuj kremy z filtrem UV, najlepiej nieuczulające, czyli hipoalergiczne. Znajdziesz je w każdej aptece i drogerii
  • Chroń się również przed udarem słonecznym. Leż pod specjalnym parasolem do opalania albo zakładaj kapelusze lub czapki
  • Chroń się przed nadmierną utratą wody, opalając się – zachowaj umiar. Nie opalaj się zbyt długo leżąc w jednym miejscu. Pij dużo wody (nawet do 3 litrów dziennie), szczególnie wody mineralnej. Najlepiej niegazowanej. Odwodnienie się jest w przypadku opalania najniebezpieczniejsze dla kobiety w ciąży.
  • Raczej nie wybieraj opalania w solarium. Niestety wciąż nie przeprowadzono badań nad wpływem opalania w solarium na płód. Lepiej więc „dmuchać na zimne” i wybierać naturalne metody opalania się, zwłaszcza, że badania potwierdziły już parę negatywnych efektów opalania w solarium wpływających na funkcjonowanie naszego ciała

Opalanie topless

Oczywiście, przyszła mama również może opalać się topless. Skóra na piersiach może być wtedy jednak bardziej narażona na oparzenia słoneczne, szczególnie w ostatnich miesiącach ciąży. Lepiej uważać z dłuższym opalaniem, robić to z umiarem i zawsze używać odpowiednich kremów z filtrem.

Najlepiej opalać się w godzinach porannych do ok. 11:00, oraz później w godzinach popołudniowych, po godzinie 16:00. Unikniemy wtedy najmocniejszego słońca, które najczęściej powoduje nieprzyjemne oparzenia słoneczne. W ten sposób unikamy również możliwości odwodnienia czy możliwości zachorowania na udar słoneczny. Dla dziecka tak będzie najbezpieczniej.

Pamiętaj o konsultacji z ginekologiem

W ostatnich miesiącach ciąży (od 7-9 miesiąca) każdą czynność, która mogłaby być szkodliwa dla twojego i dziecka zdrowia, lepiej przedyskutować ze swoim lekarzem prowadzącym. W niektórych przypadkach lekarz może zabronić ci opalania się, nadmiernego wysiłku, długich kąpieli, długich podróży czy wsiadania do samolotu. Pamiętaj, aby zawsze skonsultować się z ginekologiem!

ciąża opalanie opalanie w ciąży
Komentarze
Dodano: 17 Lipiec 2016
Autor: Edyta
Ocena:
Mój lekarz prowadzący kategorycznie zakazał mi opalania, choć nie uzasadnił, dlaczego.
Odpowiedź
Dodano: 15 Czerwiec 2016
Autor: Mama Juleczki
Ocena:
Ja w ciąży delikatnie opalałam się, bez przesadnie. Termin miałam na września więc ciężko było siedzieć w lato w domu.
Odpowiedź
Dodano: 19 Maj 2016
Autor: Malwina
Ocena:
Zatrważa mnie sama myśl o tym, że jakaś kobieta w ciąży miałaby korzystać z solarium. Dla mnie to skrajna nieodpowiedzialność.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 35 667 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 28 225 produktów w 202 kategoriach