33 188 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
25 166 produktów w 199 kategoriach

Nietolerancja laktozy - jakie są objawy i powody jej występowania?

Nietolerancja laktozy - jakie są objawy i powody jej występowania?Nietolerancja laktozy - jakie są objawy i powody jej występowania?

Biegunki, wzdęcia, bóle brzucha, a nawet wymioty – nieswoiste objawy rozpoczynającego się procesu fermentacji pokarmu w jelitach. Jakie mogą przyczyny takiego stanu? Jednym z popularnych schorzeń, którego objawy nie rzadko są bagatelizowane, jest nietolerancja laktozy.

Laktoza, zwana inaczej cukrem mlecznym, składającym się z glukozy i galaktozy, występuje  w mleku i jego przetworach, dlatego może być mylona z alergią na białko. Głównym powodem wstępowania nietolerancji, jest niedobór enzymu odpowiedzialnego za trawienie laktozy. Nosi on nazwę laktazy i jest odpowiedzialny za rozbicie cząsteczki laktozy na mniejsze części. Niestety z wiekiem jego aktywność znacznie maleje. Najwięcej enzymu wytwarzane jest przez organizm w wieku niemowlęcym. Mleko matki zawiera stosunkowo dużą ilość laktozy. Jest ona ważnym składnikiem pokarmu potrzebnym do prawidłowego rozwoju mózgu. Wraz z wiekiem oraz naturalnym odejściem dziecka od karmienia piersią jelito cienkie przestaje wytwarzać laktazę w tak dużej ilości jak dotychczas, aż w końcu staje się jej zbyt mało, aby prawidłowo trawić laktozę. Z tego powodu najczęściej nietolerancja laktozy zaczyna być diagnozowana w wieku dojrzewania. Wówczas aktywność odpowiedzialnego za trawienie enzymu spada o 90% w porównaniu do wieku dziecięcego.

  • Co to jest nietolerancja laktozy?

  • Jakie są objawy nietolerancji laktozy?

Jakie są rodzaje nietolerancji laktozy?

Niska aktywność enzymu rozkładającego laktozę może występować z różnych powodów. Wyróżnia się trzy typy nietolerancji:

  • wrodzona – nietolerancja laktozy występuję już u niemowląt. Ten typ jest wykrywany bardzo rzadko i bardzo często mylony z innymi jednostkami chorobowymi. Laktaza od początku nie jest wytwarzana, u dzieci występują problemy żołądkowe po spożyciu mleka.
  • pierwotna – uwarunkowana genetycznie. Aktywność laktazy zmniejsza się z wiekiem i jest to naturalny proces rozwoju.
  • wtórna – uszkodzenie nabłonka jelita na sutek różnych czynników np. branie antybiotyków, biegunka rotawirusowa. Najmniej problematyczny typ nietolerancji, ponieważ jest stanem przejściowym. W momencie regeneracji nabłonka jelitowego, aktywność enzymu wraca do normy.

Na czym polega nietolerancja laktozy?

Po spożyciu pokarmów bogatolaktozowych, pierwsze objawy mogą wystąpić od 30 minut do 2 godzin. Biegunka, wzdęcia, uczucie „kłócia” w brzuchu, to skutek przedostania się niestrawionych części laktozy do jelita grubego, w którym następuję proces fermentacji.

Jak radzić sobie z nietolerancją?

Należy przede wszystkim unikać spożywania produktów zawierających laktozę takich jak mleko. Nie trzeba całkowicie odstawiać nabiału. Osoby z problemem nietolerancji mogą bezpiecznie spożywać fermentowane produkty mleczne w których laktoza została częściowo strawiona przez bakterie kwasu mlekowego. Producenci oferują produkty niskolaktozowe, należy jednak pamiętać, że cukier zastępowany jest sacharozą, która w nadmiarze, również może być szkodliwa. Także codzienne suplementowanie tabletek z enzymem nie jest korzystne dla organizmu i powinno być stosowane okazyjnie.

nietolerancja laktozy niedobór laktazy nietolerancja wtórna
Komentarze
Dodano: 20 Wrzesień 2016
Autor: Janek
Ocena:
Podejrzewam u siebie nietolerancję laktozy i zastanawiam się czy ktoś stosował już te leki z reklam ułatwiające trawienie laktozy właśnie?
Odpowiedź
Dodano: 03 Wrzesień 2016
Autor: dorota
Ocena:
mam nietolerancję laktozy i faktycznie jej zdiagnozowanie zajęło lekarzom sporo czasu, teraz już wiem, czego nie jeść, a dodatkowo biorę specjalne tabletki wspomagające trawienie
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 33 188 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 25 166 produktów w 199 kategoriach