33 227 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
25 220 produktów w 199 kategoriach

Brzuch jak balon? Pozbądź się go! Skuteczne sposoby na wzdęcia

Brzuch jak balon? Pozbądź się go! Skuteczne sposoby na wzdęciaBrzuch jak balon? Pozbądź się go! Skuteczne sposoby na wzdęcia

Wzdęcia mogą występować w różnych częściach układu pokarmowego. Choć zazwyczaj nie są one groźne, to wielu z nas spotykają w różnych porach dnia, często powodując uczucie ciężkości, zażenowania i dyskomfortu. Jeżeli jednak wzdęty brzuch utrzymuje się zbyt długo, zdarza się niespodziewanie i jest powodem bolesności, powinniśmy się zaniepokoić. Warto wiedzieć, w której części układu pokarmowego leży problem, jak rozpoznać „wroga” i skutecznie zapobiegać oraz leczyć wzdęcia!

 • Co na wzdęcia?

 • Jak uniknąć wzdęć?

 • Jakie są sposoby na wzdęcia?

Tego typu dolegliwości mogą pojawić się w okolicach żołądka, górnej części brzucha, po bokach, albo na samym dole – w okolicach jelita cienkiego i grubego:

 1. Wzdęcie żołądka – jest najczęściej widoczne gołym okiem. Powodem jest rozciągnięcie narządu przez stałe albo płynne pokarmy. Tego typu wzdęcie może wynikać z dwóch przyczyn: gdy nadmiernie połykamy powietrze podczas spożycia posiłków (dlatego zaleca się jedzenie z zamkniętymi ustami), albo jemy zbyt dużo. Dlatego wzdęcie żołądka zwykle występuje po sytym, bogatym w cukry lub tłuszcze posiłku. Nie jest ono niegroźne.
 2. Wzdęcie jelita cienkiego – to już nieco poważniejsza sprawa. Zwykle wymaga leczenia chirurgicznego, np. w przypadku niedrożności lub paraliżu jelit. U dzieci często występuje w towarzystwie chorób zakaźnych, takich jak wirusowe zakażenie układu pokarmowego, zapalenie ucha albo angina.
 3. Wzdęcie jelita grubego – tego typu dolegliwość powodują naturalnie występujące w jelitach bakterie, które przyczyniają się do nadmiernej produkcji gazów. Zwykle pojawiają się wówczas wzdęcia i wiatry, czasem też skurcze. Wówczas możemy przewidywać, że odpowiedzialne za ten stan są pokarmy takie jak: jedzenie zawierające dużo węglowodanów i skrobi, kapusta i inne napędzające gazy warzywa, owoce i surowe pokarmy. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem jest zmodyfikować swoją dietę – powinno się ograniczyć cukry, tłuszcze, a przyjmować więcej produktów na bazie protein i produktów mlecznych. Jeżeli po zmianie diety dolegliwości nie ustąpią, należy zgłosić się do lekarza.

Inne metody na pozbycie się wzdętego brzucha. Kiedy zacząć się martwić?

Choć wzdęcie to „ludzka rzecz” i od czasu do czasu może zdarzyć się każdemu, to jeśli występuje zbyt często i towarzyszy mu duża bolesność, może być to powodem do zmartwień. Zwykle głównymi winowajcami tych dolegliwości jest po prostu zła dieta i pośpiech przy jedzeniu. Należy wówczas ograniczyć spożywanie bezwartościowych produktów, a także tych bogatych w sól i cukier, oraz nabiału. Pośpiech przy jedzeniu, któremu towarzyszy połykanie powietrza również może być przyczyną. Oprócz tego, wzdęcia często są wynikiem stresu, nietolerancji pokarmowych lub niedoboru wody w organizmie.

 • Jedz powoli, małymi kęsami,
 • Dokładnie przeżuwaj pokarm,
 • Jedz więcej pokarmu zawierającego proteiny, ograniczaj węglowodany,
 • Po posiłku unikaj żucia gumy i podjadania,
 • Aby pozbyć się nadmiaru powietrza, możesz stosować węgiel leczniczy.
dolegliwości pokarmowe wzdęcia gazy problemy żołądkowe wzdęty brzuch przyczyny wzdęć sposoby na wzdęcia wzdęcie jelita wzdęcie żołądka
Komentarze
Dodano: 30 Sierpień 2016
Autor: Hanka
Ocena:
Na wzdęcia węgiel? Ja zazwyczaj stosowałam leki z symetykonem a nie węglem...
Odpowiedź
Dodano: 26 Lipiec 2016
Autor: Bożena
Ocena:
A u mnie lepiej skutkują te domowe sposoby niż kupowane w aptece środki rzekomo na wzdęcia.
Odpowiedź
Dodano: 14 Lipiec 2016
Autor: Ania
Ocena:
Przerobiłam już wiele domowych sposobów, lecz jak dotąd nic nie pomaga za dobrze.
Odpowiedź
Dodano: 13 Czerwiec 2016
Autor: Sandra
Ocena:
Na wzdęcia wiatropędna szałwia ;)
Odpowiedź
Dodano: 05 Czerwiec 2016
Autor: Darek
Ocena:
Na wzdęcia węgiel? przecież to pogorszy sytuację, z resztą zgadzam się jeść powoli, małymi kęsami i nie połykać powietrza. A jak wystąpią wzdęcia to szklaneczka mięty.
Odpowiedź
Dodano: 07 Maj 2016
Autor: Iwona
Ocena:
Żucie gumy po jedzeniu przyczynia się do powstawania wzdęć? Pierwsze słyszę.
Odpowiedź
Dodano: 16 Kwiecień 2016
Autor: Maciek
Ocena:
U mnie takie wzdęcia pojawiają się niezaleznie od diety, a wszelkie sposoby na wzdęcia kończą się tak że nie da się przebywać w moim otoczeniu :/
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 33 227 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 25 220 produktów w 199 kategoriach