34 953 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
26 687 produktów w 199 kategoriach

Brzuch jak balon? Pozbądź się go! Skuteczne sposoby na wzdęcia

Brzuch jak balon? Pozbądź się go! Skuteczne sposoby na wzdęciaBrzuch jak balon? Pozbądź się go! Skuteczne sposoby na wzdęcia

Wzdęcia mogą występować w różnych częściach układu pokarmowego. Nie należą wprawdzie do groźnych przypadłości, jednakże ich zaskakujące niekiedy występowanie powoduje uczucie ciężkości, zażenowania i dyskomfortu. Zazwyczaj nie są powodem do niepokoju, jeżeli jednak wzdęty brzuch utrzymuje się zbyt długo, zdarza się to niespodziewanie i jest powodem bolesności, powinniśmy się zaniepokoić. Warto zidentyfikować część układu pokarmowego, odpowiedzialną za pojawienie się tego widocznego problemu. Właściwe rozpoznanie pozwoli na skuteczne zapobieganie wzdęciom oraz ich leczenie!

 • Co na wzdęcia?

 • Jak uniknąć wzdęć?

 • Jakie są sposoby na wzdęcia?

Wzdęcia - gdzie leży źródło problemu?


Wzdęcia mogą mieć swoją przyczynę w różnych partiach układu pokarmowego. Tego typu dolegliwości pojawiają się w okolicach żołądka, górnej części brzucha, po bokach, albo na samym dole – w okolicach jelita cienkiego i grubego:

 1. Wzdęcie żołądka – tego nie da się ukryć! W widoczny sposób brzuch ulega powiększeniu, co spowodowane jest przez spożycie określonych pokarmów - stałych lub płynnych. Zasadniczo przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być dwie: albo nadmierne połykanie powietrza w trakcie jedzenia, albo zwyczajnie spożywanie zbyt dużych ilości. Dlatego, takiego wzdęcia możesz się spodziewać po spożyciu sytego posiłku, bogatego w cukry i tłuszcze. Nie bagatelizuj tego objawu, bywa groźny!
 2. Wzdęcie jelita cienkiego – to już nieco poważniejsza sprawa. Zazwyczaj nie kończy się na przyjmowaniu medykamentów, lecz wymaga leczenia chirurgicznego. Takie działanie jest konieczne w przypadku niedrożności lub paraliżu jelit. U dzieci często występuje w towarzystwie chorób zakaźnych, takich jak wirusowe zakażenie układu pokarmowego, zapalenie ucha albo angina.
 3. Wzdęcie jelita grubego – ta dolegliwość znajduje swoje źródło w nadmiernej produkcji gazów, spowodowanej przez bakterie znajdujące się w jelitach. Objawia się nieprzyjemnym wzdęciem, wspomnianymi gazami oraz bolesnymi skurczami. I tu również przyczyn należy się doszukiwać w rodzaju przyjmowanego pokarmu. Jeśli spożywasz jedzenie zawierające dużo węglowodanów i skrobi, kapustę i inne napędzające gazy warzywa, owoce i surowe pokarmy, to możesz spodziewać się takiej reakcji twojego organizmu. Konieczne będzie w takim przypadku zmodyfikowanie diety - ograniczenie cukrów, tłuszczy, przyjmowanie produktów na bazie protein i przetworów mlecznych. Jeśli podjęcie takich kroków nie pomoże, nie unikniesz niezbędnej wizyty u lekarza. 

Inne metody na pozbycie się wzdętego brzucha. Kiedy zacząć się martwić?


Zazwyczaj wzdęcia kojarzymy z częstą przypadłością, występującą u różnych osób - w różnym wieku. Zdarzają się każdemu i dopóki nie występują zbyt często, nie są powodem do zmartwień. Niekiedy jednak częstotliwość występowania wzdęć jest duża, a dodatkowo, powoduje bolesność. Warto wówczas przyjrzeć się uważniej swojej diecie i stylowi jedzenia. Może się okazać, że za doskwierającymi ci wzdęciami stoi niewłaściwa dieta lub pospieszne spożywanie posiłków. Należy wówczas ograniczyć spożywanie bezwartościowych produktów, nabiału, a także tych bogatych w sól i cukier. Pośpiech przy jedzeniu, któremu towarzyszy połykanie powietrza, również może być przyczyną. Oprócz tego, wzdęcia często są wynikiem stresu, nietolerancji pokarmowych lub niedoboru wody w organizmie.

Uważaj, co i jak jesz!

 • jedz powoli, małymi kęsami,
 • dokładnie przeżuwaj pokarm,
 • sięgaj po pokarm zawierający proteiny, ograniczaj węglowodany,
 • po posiłku unikaj żucia gumy,
 • nie podjadaj,
 • celem pozbycia się nadmiaru powietrza, możesz sięgnąć po węgiel leczniczy.
dolegliwości pokarmowe wzdęcia gazy problemy żołądkowe wzdęty brzuch przyczyny wzdęć sposoby na wzdęcia wzdęcie jelita wzdęcie żołądka
Komentarze
Dodano: 30 Sierpień 2016
Autor: Hanka
Ocena:
Na wzdęcia węgiel? Ja zazwyczaj stosowałam leki z symetykonem a nie węglem...
Odpowiedź
Dodano: 26 Lipiec 2016
Autor: Bożena
Ocena:
A u mnie lepiej skutkują te domowe sposoby niż kupowane w aptece środki rzekomo na wzdęcia.
Odpowiedź
Dodano: 14 Lipiec 2016
Autor: Ania
Ocena:
Przerobiłam już wiele domowych sposobów, lecz jak dotąd nic nie pomaga za dobrze.
Odpowiedź
Dodano: 13 Czerwiec 2016
Autor: Sandra
Ocena:
Na wzdęcia wiatropędna szałwia ;)
Odpowiedź
Dodano: 05 Czerwiec 2016
Autor: Darek
Ocena:
Na wzdęcia węgiel? przecież to pogorszy sytuację, z resztą zgadzam się jeść powoli, małymi kęsami i nie połykać powietrza. A jak wystąpią wzdęcia to szklaneczka mięty.
Odpowiedź
Dodano: 07 Maj 2016
Autor: Iwona
Ocena:
Żucie gumy po jedzeniu przyczynia się do powstawania wzdęć? Pierwsze słyszę.
Odpowiedź
Dodano: 16 Kwiecień 2016
Autor: Maciek
Ocena:
U mnie takie wzdęcia pojawiają się niezaleznie od diety, a wszelkie sposoby na wzdęcia kończą się tak że nie da się przebywać w moim otoczeniu :/
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 34 953 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 26 687 produktów w 199 kategoriach