45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Objawy uboczne stosowania leków przeciwpsychotycznych – czy jest się czego bać?

Objawy uboczne stosowania leków przeciwpsychotycznych – czy jest się czego bać?Objawy uboczne stosowania leków przeciwpsychotycznych – czy jest się czego bać?

Stosowanie leków przeciwpsychotycznych ma kardynalne znaczenie dla kontroli objawów w schizofrenii. Jest to podstawowa i jednocześnie najskuteczniejsza metoda terapeutyczna, usuwająca objawy wytwórcze (urojenia, omamy) jak i zapobiegająca nawrotom choroby.

 

Leki klasyczne i atypowe
Leki przeciwpsychotyczne, inaczej zwane neuroleptykami dzielimy na leki pierwszej generacji (typowe,klasyczne) oraz leki drugiej generacji (atypowe). Powyższe grupy różnią się między sobą potencjałem wywoływania tzw. objawów pozapiramidowych oraz wpływem na objawy negatywne (wycofanie społeczne, uboga ekspresja emocji). Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku leki atypowe wykazują korzystniejszy profil działania.


Długodziałające leki przeciwpsychotyczne (LAI)- nowoczesna alternatywa dla terapii doustnej
Oprócz doustnych form powyższych leków dostępne są również ich odpowiedniki w postaci iniekcji o przedłużonym uwalnianiu (tzw. LAI od ang. long-acting injectable). Terapia tego rodzaju prowadzona poprzez iniekcje substancji czynnej 1-2 razy w miesiącu znacząco poprawia współpracę na linii lekarz-pacjent, zwiększając tym samym swoją skuteczność.


Więcej o tego rodzaju terapii na stronie: zdrowiepsychiczne.pl/nowoczesne-formy-leczenia.


Neuroleptyki nie są pozbawione skutków ubocznych
Neuroleptyki mimo skuteczności swojego działania nie są niestety cudownym panaceum i podobnie jak inne leki, wykazują pewne skutki uboczne. Jednakże odpowiedni dobór leku, jego dawki oraz formy przyjmowania umożliwia osiągnięcie sukcesu terapeutycznego przy minimalnej dla pacjenta ilości przykrych działań niepożądanych.


Najczęstsze działania niepożądane – czego się można spodziewać?
Do objawów niepożądanych mogących się pojawić w trakcie leczenia neuroleptykami zaliczyć można: męczliwość, poczucie znużenia, zaburzenia pamięci i koncentracji, zaburzenia snu. Ponadto zdarzają się również spadki ciśnienia krwi, bóle i zawroty głowy, wysychanie śluzówek, zamazane widzenie, zaburzenia rytmu serca, trudności w oddawaniu moczu, nadmierne pragnienie czy wysypki skórne.


Najczęstszymi skutkami ubocznymi stosowania leków przeciwpsychotycznych są tzw. objawy pozapiramidowe, dotyczące układu nerwowego - drżenie mięśniowe (zbliżone do tego, jakie zaobserwować można w chorobie Parkinsona), wzrost napięcia mięśniowego, spowolnienie ruchowe, niepokój ruchowy.


Zdarza się także, że w trakcie leczenia pojawiają się zaburzenia hormonalne, zaparcia lub biegunki, przyrost masy ciała, zaburzenia seksualne, nadwrażliwości na światło słoneczne, czy zaburzenia gospodarki węglowodanowej (cukrzyca typu 2) lub lipidowej.


Poważnym, ale rzadkim powikłaniem leczenia jest spadek poziomu białych krwinek (stąd konieczna jest kontrola morfologii).


Kiedy niezbędna jest natychmiastowa pomoc lekarska?
Podczas terapii neuroleptykami mogą wystąpić powikłania, które wymagają niezwłocznej interwencji lekarskiej. Są one raczej rzadkie, aczkolwiek poważne, czasem nawet zagrażające życiu, stąd ważne, by mieć świadomość tego, że mogą wystąpić. Do najpoważniejszych należy złośliwy zespół neuroleptyczny, na którego obraz składają się m.in. triada objawów : zaburzenia świadomości, wzrost napięcia mięśniowego, podwyższona temperatura ciała.


Działania niepożądane da się kontrolować
Powyższe zestawienie nie wyczerpuje oczywiście możliwych działań niepożądanych, które mogą wystąpić w czasie prowadzonego leczenia. Przed zastosowaniem leku należy zapoznać się z treścią ulotki do niego dołączonej, która zawiera dokładniejsze dane, stosowne dla konkretnego środka farmakologicznego (leki, mimo iż należą do tej samej grupy i mają podobny profil działania, różnią się między sobą, a co za tym idzie, mogą również wykazywać różnice w zakresie wywoływania poszczególnych działań niepożądanych).


Warto nadmienić, że fakt, iż dany lek charakteryzuje się potencjałem wywoływania pewnych ubocznych skutków, wcale nie oznacza, że te skutki się pojawią – jest to zależne zarówno od cech produktu leczniczego jak i indywidualnych predyspozycji pacjenta.


Ponadto, w razie ich wystąpienia, specjaliści są zdolni je zniwelować poprzez zmniejszenie dawki leku, jego zmianę na inny lub włączenie leku korygującego. Z niektórymi objawami pacjent może radzić sobie sam np. w przypadku zaparć stosując bogatobłonnikową dietę.


Obecnie dostępne są różne rodzaje leków i ich form co umożliwia indywidualizację procesu terapeutycznego i dostosowanie go do potrzeb oraz oczekiwań pacjenta. Podstawą terapii jest jednak chęć współpracy zarówno ze strony lekarza, jak i chorego – dobra relacja na linii lekarz-pacjent warunkuje sukces leczniczy, wolny od nieprzyjemnych działań niepożądanych lub przynajmniej o minimalnej ich ilości.

schizofrenia leczenie schizofrenii leki przeciwpsychotyczne leczenie neuroleptykami
Komentarze
Dodano: 06 Czerwiec 2016
Autor: Marta
Ocena:
Od zawsze schizofrenia budziła we mnie lęk, bo miałam styczność z taką osoba. Jest to niewątpliwie trudny problem, ale odpowiednie leczenie i wsparcie rodziny moga czynić cuda.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach