45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Zatrucie pokarmowe, przejedzenie.. czy to jedyne przyczyny bólu żołądka?

Zatrucie pokarmowe, przejedzenie.. czy to jedyne przyczyny bólu żołądka?Zatrucie pokarmowe, przejedzenie.. czy to jedyne przyczyny bólu żołądka?

Bolesność żołądka to ból występujący w przestrzeni jamy brzusznej poniżej klatki piersiowej. Żołądek znajduje się w środkowej części nadbrzusza po lewej stronie. Związany z nim ból może mieć różny charakter: tępy, ostry lub kłujący, chwilowy albo przewlekły, pojawiać się po posiłku lub na czczo. Często towarzyszą mu inne dolegliwości, jak np. nudności, wymioty, zgaga, czy odbijanie.

Oto potencjalne przyczyny bólu żołądka:.

 • Jakie są przyczyny bólu żołądka?

 • Czy ból żołądka może oznaczać zawał?

 1. Przejedzenie
  W myśl powiedzenia: co za dużo, to niezdrowo, nadmiar pożywienia negatywnie odbija się na naszym żołądku. Szczególnie nie służy mu dieta na ostro i tłusto, dania wędzone oraz duże dawki alkoholu i mocna kawa pita przed zjedzeniem czegokolwiek. Przejedzenie kończy się niestrawnością oraz dyskomfortowym uczuciem przepełnienia.
 2. Zatrucie pokarmowe
  Objawiające się bólem brzucha w okolicach żołądka z towarzyszącymi wymiotami oraz biegunką. Ta zwana potocznie grypą żołądkową przypadłość jest o tyle niebezpieczna, że może prowadzić do odwodnienia. Koniecznie trzeba pamiętać, iż w trakcie leczniczej głodówki nie wolno zapominać o przyjmowaniu płynów.
 3. Stres
  Przewlekły lub silny stres może się stać winowajcą problemów gastrycznych. Stan zaniepokojenia i zdenerwowania źle wpływa na cały nasz organizm, a jedną z reakcji okazuje się być ból brzucha, określany jako tzw. ściskanie w dołku.
 4. Przetrenowanie
  Zdarza się, że ból brzucha pojawia się u zapalczywych sportowców. Nadmierne treningi mięśni brzucha powodują ich zakwaszenie. Występuje wówczas ból poniżej linii żeber, nasilający się przy mocnych wdechach oraz ruchach angażujących nadwerężone partie ciała, któremu nie towarzyszą inne dolegliwości żołądkowe.
 5. Refluks żołądkowo – przełykowy
  Gdy z bólem żołądka idą w parze: zgaga, odbijanie, pieczenie przełyku i w okolicach mostka oraz cofanie się pokarmu do jamy ustnej, objawiające się też zwracaniem, prawdopodobnie mamy do czynienia z chorobą refleksową. Konieczna jest wtedy wizyta u gastrologa, który dobierze odpowiednie leczenie.
 6. Wrzody żołądka lub dwunastnicy
  Palący, piekący ból w górnej części brzucha, połączony z uczuciem ssania w żołądku, jego skurczami oraz zgagą, nudnościami, wymiotami i odbijaniem może zwiastować chorobę wrzodową. Wówczas też nie obejdzie się bez wizyty u lekarza i zastosowania właściwej terapii.
 7. Zapalenie żołądka
  Może być ostre, gdy ból jest nagły, silny, promieniujący, połączony z wymiotami, czasem biegunką, z ogólnym osłabieniem i gorączką. To stan zagrażający życiu, dlatego wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej. Drugim rodzajem jest przewlekłe zapalenie żołądka, dające podobne objawy jak choroba wrzodowa, toteż często z nią mylone.
 8. Przewlekłe zapalenie trzustki
  Napady bólu żołądka trwają nawet kilka godzin, są piekące, przeszywające, promieniujące do pleców lub opasające, intensywne. Dodatkową cechą charakterystyczną schorzenia są tłuszczowe stolce.
 9. Zawał serca
  Może się zdarzyć, że ból żołądka wystąpi przy zawale. Jest to tzw. maska brzuszna zawału, czyli ból w nadbrzuszu z nudnościami, wymiotami, zmęczeniem, spadkiem ciśnienia, arytmią i zimnymi potami.
 10. Choroba nowotworowa żołądka
  Ból żołądka może oznaczać nowotwór tego narządu. Ryzyko jest większe u nałogowych palaczy, nadużywających alkohol, osób obciążonych genetycznie, ale też stosujących złą dietę i prowadzących niezdrowy tryb życia.
ból brzucha wrzody żołądka ból zołądka bolesność żołądka przyczyny bólu żołądka
Komentarze
Dodano: 15 Maj 2016
Autor: krzysiek
Ocena:
u mnie często żołądek boli z przejedzenia, bo kocham jeść i nie potrafię sobie odmówić szczególnie, że żona wspaniale gotuje
Odpowiedź
Dodano: 17 Kwiecień 2016
Autor: Ulka
Ocena:
Mi często się zdarza bolesność żołądka przy stresie związanym z egazminami, przejedzeniem oraz przetrenowaniem.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach