45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Zapalenie zatok szczękowych. Jak rozpoznać i leczyć?

Zapalenie zatok szczękowych. Jak rozpoznać i leczyć?Zapalenie zatok szczękowych. Jak rozpoznać i leczyć?

Wiele słyszy się o chorobach zatok, szczególnie w okresie zimowym. Zatoki szczękowe znajdują się w okolicach górnych zębów, dlatego jedną z przyczyn zapalenia może być np. problem z próchnicą. Nieleczona choroba, może doprowadzić nawet do bardzo niebezpiecznych powikłań, jak np. zapalenia mózgu. Przez to, że zatoki szczękowe mają dość skomplikowaną budowę, bardzo trudno jest usuwać zgromadzoną w nich wydzielinę.

 • Jaka jest przyczyna zapalenia zatok szczękowych?

 • Jak leczyć zapalenie zatok szczękowych?

Wśród przyczyn zapalenia zatok szczękowych wyróżniamy:

 • Infekcje układu oddechowego – aż w ponad 80% przypadków, czyli przykładowo związane z grypą lub przeciągającym się katarem w trakcie przeziębienia. Bardzo często to nawracające choroby i infekcje wirusowe są przyczyną rozwoju stanu zapalnego.
 • Czynnikami pogarszającymi zapalenie zatok szczęki są również palenie tytoniu i pływanie.
 • Stan zapalny może być wywołany przez niewyleczone zęby, wyrwanie zęba górnego lub powikłania po leczeniu kanałowym. Istotne jest, że w przypadku zapalenia wywołanego problemem z zębami, rozwija się ono tylko po jednej stronie twarzy.
 • Często rozwija się u osób cierpiących na astmę oskrzelową i alergicznym nieżytem nosa.
 • Przewlekła choroba może świadczyć o polipach albo wadach anatomicznych zatok, np. krzywej przegrodzie nosowej.

Aby rozpoznać chorobę, konieczne jest przeprowadzenie tomografii komputerowej i wykonanie zdjęcia RTG. Jeśli te badania wzbudzą wątpliwości, lekarz może zlecić także endoskopię zatok i nosa. Nieleczone i przewlekłe zapalenie zatok szczękowych, które nie daje wyraźnych objawów, może doprowadzić do groźnych powikłań, takich jak: zapalenie mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych, ropnie mózgu, zapalenie kości, ścian zatoki, tkanek oczodołu, ropnie oczu.

Jak leczyć?

W celu zapobiegania nawracającym problemom z zatokami, należy wspomagać swój układ odpornościowy dzięki stosowaniu naturalnych substancji, takich jak czosnek, lipa, imbir, suszone zioła i herbaty. Jeśli jednak domowe sposoby nie dają efektu, konieczna jest wizyta u lekarza. Leczenie zależne jest od tego, co stanowi przyczynę zapalenia.

 • Jeśli powodem są bakterie, podaje się antybiotyk.
 • Przy silnym bólu, wynikającym z obecności wydzieliny w zatokach szczękowych, nakłuwa się zatokę w celu usunięcia tego, co zalega.
 • W przypadku infekcji wirusowej lekarz zleca płukanie jamy nosowej, stosowanie kropli do nosa, których celem jest udrożnienie błony śluzowej, a także podawanie leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych.
 • Gdy dolegliwości wciąż się nasilają lub objawy choroby nie ustępują, konieczne jest leczenie inwazyjne, które zazwyczaj daje natychmiastową poprawę. Polega na prostowaniu przegrody nosa lub poszerzeniu ujścia do przewodu nosowego.
zapalenie zatok leczenie zatok zatoki szczękowe zapalenie zatok szczękowych
Komentarze
Dodano: 20 Kwiecień 2016
Autor: Marzena
Ocena:
Zapalenie zatok przytrafia mi się jak tylko będzie wietrzny wiatr, w żadnym juz wypadku nie mogę tego samego dnia umyc głowy i wyjść na dwór.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach