43 632 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 873 produktów w 207 kategoriach

Zalegająca wydzielina w drogach oddechowych – o czym może świadczyć ten problem

Zalegająca wydzielina w drogach oddechowych – o czym może świadczyć ten problemZalegająca wydzielina w drogach oddechowych – o czym może świadczyć ten problem
Gdy męczy nas mokry kaszel najczęściej myślimy, że winne temu jest przeziębienie. Choć faktycznie sezonowe infekcje wirusowe odpowiadają za większość przypadków kaszlu, to może on być powodowany również innymi czynnikami. Dlatego nie należy lekceważyć męczącego kasłania - może świadczyć ono o poważnych problemach ze zdrowiem.
 
 

Kaszel – naturalny sposób oczyszczania dróg oddechowych

Kaszel tak naprawdę to reakcja naszego organizmu na podrażnienie receptorów wewnątrz naszego układu oddechowego. Gdy organizm odbiera sygnał, że znajdują się tam zanieczyszczenia czy ciała obce wywołuje gwałtowny skurcz klatki piersiowej co prowadzi do odruchu kaszlu. Wysokie ciśnienie powstałe w ten sposób ma za zadanie zabrać ze sobą wszelkie drażniące elementy. Gdy to nie skutkuje organizm zaczyna produkować śluz, by ułatwić usuwanie zanieczyszczeń. Jednak jeśli nie przynosi to rezultatu, bo powodem podrażnienia nie jest ciało obce, a np. infekcja, śluz produkowany jest w nadmiarze, a jego nadmiar usuwany w postaci plwociny. To właśnie kaszel mokry.

Zanieczyszczenia w naszych płucach

W codziennym życiu jesteśmy otoczeni zanieczyszczeniami, które dostają się do naszego układu oddechowego. Wysokie stężenie pyłów związane ze smogiem u osób starszych i bardziej wrażliwych może objawiać się właśnie mokrym kaszlem. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku papierosów. Tak zwany kaszel palacza to po prostu reakcja naszego organizmu na odkładające się w płucach zanieczyszczenia pochodzące z dymu. Dostające się z dymem sadza i substancje smoliste uszkadzają rzęski w naszym układzie oddechowym. W dłuższej perspektywie może prowadzić to nawet do przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.

Kaszel – kiedy powinien wywołać czerwony alarm

Mokry kaszel może być związany z poważnymi chorobami jak np. mukowiscydoza. Organizm chorego wytwarza w niekontrolowany sposób śluz, który utrudnia oddychanie, zalegając w oskrzelach i płucach. Pacjenci dotknięci tą chorobą muszą zmagać się z męczącą, codzienną rutyną pozwalającą w sposób mechaniczny usuwać nadmiar wydzieliny.

Zdarza się, że męczący, mokry kaszel dopadnie nas w wieku dorosłym, a co gorsza towarzyszy mu plucie krwią. Takie objawy wymagają natychmiastowej konsultacji z lekarzem. Krew w plwocinie to jeden z objawów gruźlicy, a także nowotworów płuc. Na szczęście mokry kaszel, niezwiązany z infekcjami może mieć także bardziej prozaiczne podłoże – u niektórych w ten sposób objawia się choroba refluksowa.

Co gdy mamy do czynienia tylko z infekcją?

Na szczęście w znacznej większości przypadków mokry kaszel wiąże się z infekcjami, głównie bakteryjnymi. W takiej sytuacji gdy choroba nie trwa dłużej niż 10 dni warto stosować się do kilku podstawowych zasad. Po pierwsze zadbajmy o wypoczynek w łóżku – pozwoli to na odpowiednią reakcję naszego układu odpornościowego oraz zmniejszy ryzyko powikłań. Po drugie przyjmujmy dużą ilość płynów, gdyż nasz organizm zużywa je do produkcji śluzu. Po trzecie zaopatrzmy się w syrop ułatwiający usuwanie wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych. Przykładem takiego preparatu jest Flavamed®, zawiera on ambroksol, który rozrzedza wydzielinę ułatwiając jej odkrztuszanie, co utrudni rozwój bakterii dla których śluz jest idealnym środowiskiem do namnażania się .

kaszel wydzielina w płucach infekcja górnych dróg oddechowych

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 43 632 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 873 produktów w 207 kategoriach