45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Witamina E – źródło młodości i płodności! Gdzie jest jej najwięcej?

Witamina E – źródło młodości i płodności! Gdzie jest jej najwięcej?Witamina E – źródło młodości i płodności! Gdzie jest jej najwięcej?

Należy do grupy związków określanych tokoferolami i jest niezwykłym przeciwutleniaczem. Oznacza to, że skutecznie przeciwdziała starzeniu się organizmu, ponieważ niweluje wolne rodniki. Wykorzystuje się ją zarówno w kosmetyce, jak i w leczeniu zaburzeń płodności. Jednak witamina E potrafi pełnić w organizmie wiele innych, dobroczynnych funkcji!

  • Jakie właściwości ma witamina E?

  • Jakie są objawy niedoboru witaminy E?

Oprócz pozytywnego wpływ na starzenie się organizmu, likwidację wolnych rodników i zapobieganie uszkodzeniom komórek, witamina E przeciwdziała powstawaniu zakrzepów. Co więcej hamuje, utlenianie złego cholesterolu, dzięki czemu zapobiega miażdżycy. Jej zażywanie zaleca się osobom, które mają zbyt wysokie stężenie cholesterolu we krwi i są szczególnie narażone na zawał mięśnia sercowego.

W preparatach dostępnych w aptekach łączy się ją zazwyczaj z witaminą A, ponieważ zapobiega ona jej utlenianiu. Witamina E ma również działanie normujące poziom glukozy we krwi, ponieważ poprawia poziom insuliny. Wspomaga też prawidłowe funkcjonowanie wzroku, może obniżać wystąpienie raka prostaty u palaczy i raka wątroby.

Witamina E w diecie przyszłych mam i tatusiów

Jest szczególnie potrzebna w ciąży, ponieważ wspomaga jej utrzymanie i jest współodpowiedzialna za prawidłowy rozwój płodu. Zapobiega ona wadom cewy nerwowej. Brak witaminy E może być powodem zaburzeń płodności w przypadku mężczyzn. Jeśli jej za mało, w procesie powstawania plemników, mogą występować głównie te o niskiej jakości, o małej ruchliwości lub bez witek.

Niedobór witaminy E: objawy

Choć zdarza się to bardzo rzadko, głównie w przypadku zaburzeń wchłaniania tłuszczu i u osób z rzadką chorobą genetyczną, zwaną zespołem Bassena-Kornzweiga, lub u osób z celiakią i mukowiscydozą, do podstawowych objawów niedoboru tego składnika należą:

Najlepsze źródła witaminy E. Gdzie jest jej najwięcej?

Poza suplementami diety dostępnymi w aptekach, witamina płodności i młodości jest często stosowana również w produkcji kosmetyków. Jako silny przeciwutleniacz neutralizuje wolne rodniki, opóźniając tym samym powstawanie zmarszczek. Ma również właściwości regenerujące, odżywcze i natłuszczająco-nawilżające. Właśnie dlatego, wybierając kosmetyki przeciwstarzeniowe warto zwrócić uwagę, czy w składzie znajduje się ta niezastąpiona witamina. W produktach spożywczych jej najwyższe stężenie występuje w:

  1. Oleju słonecznikowym – 47mh/100g
  2. Orzechach laskowych – 39mg/100g
  3. Oleju rzepakowym – 27mg/100g
  4. Migdałach – 24mg/100g
  5. Oleju sojowym – 13mg/100g.
serce starzenie skóry ciąża cholesterol miażdżyca płodność niedobór witaminy E witamina e witamina młodości objawy niedoboru witaminy E właściwości witaminy E źródła witaminy E

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach