45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Wątrobie na ratunek – poznaj 3 zioła, które potrafią skutecznie odciążyć wątrobę.

Wątrobie na ratunek – poznaj 3 zioła, które potrafią skutecznie odciążyć wątrobę.Wątrobie na ratunek – poznaj 3 zioła, które potrafią skutecznie odciążyć wątrobę.

Wątroba posiada bardzo specyficzną cechę. Jako jedyny z naszych narządów w przypadku uszkodzenia jest w stanie sama się zregenerować. Niestety, przez swą lekkomyślność lub nieświadomość, często sami działamy na szkodę własnej wątroby, stosując używki, głównie alkohol, prowadząc niezdrowy tryb życia, niewłaściwie się odżywiając, przejadając się. Dodatkowo dochodzą też rzeczy, na które nie mamy wpływu, jak chemiczny skład pożywienia, zanieczyszczone powietrze itp. Wszystko to powoduje, że wraz z upływem lat nasza wątroba jest w coraz słabszej kondycji.

  • Jak odciążyć wątrobę?

  • Jakie właściwości ma ostropest plamisty?

Pracę wątroby można wspomóc, stosując m. in. ziołolecznictwo. Szczególnie zaleca się używanie ziół w przypadku problemów z wątrobą, takich jak:

  • marskość wątroby,
  • wirusowe zapalenie wątroby typów A i B,
  • stłuszczenie wątroby,
  • konieczność detoksykacji i regeneracji, powstała wskutek nadużywania alkoholu, wyniszczającego działania leków lub toksycznych związków chemicznych.

Zioła dobroczynne dla wątroby:

  1. Ostropest plamisty - to najpopularniejsze, najbardziej chyba znane zioło na wątrobę. Jest dziko rosnącą rośliną z rodziny astrowatych. Zawiera sylimaryny, czyli kompleks flawonoidów (organicznych związków chemicznych pochodzenia roślinnego) o właściwościach przeciwzapalnych, detoksykujących, żółciotwórczych i żółciopędnych. Dzięki nim tworzona jest bariera ochronna skutecznie przeciwdziałająca oddziaływaniu na wątrobę trujących związków. Ostropest przyczynia się więc do regeneracji wątroby, usprawnia jej pracę i skutecznie ją odtruwa. Dodatkowo wpływa też na obniżenie poziomu cholesterolu we krwi, zapobiegają marskości wątroby oraz przyczyniają się do hamowania podziału komórek nowotworowych.
  2. Karczoch zwyczajny– wieloletnia roślina zielna, należąca, podobnie jak ostropest, do rodziny astrowatych. Jego główna substancja czynna pochodząca z liści i korzeni rośliny - cynaryna hamuje syntezę cholesterolu w wątrobie, pobudza proces wydzielanie żółci i przyspiesza opróżnianie pęcherzyka żółciowego, jak również wzmaga przemiany cholesterolu do kwasów żółciowych. Karczoch wspomaga zatem regenerację wątroby oraz usprawnia jej działanie. Ma działanie ochronne na komórki wątroby, jest dobrym antidotum na stłuszczenie narządu, sprzyja usuwaniu z organizmu złogów, soli metali ciężkich i innych niepożądanych substancji.
  3. Mniszek lekarski – to pospolita, dziko rosnąca roślina. Dla wątroby drogocenny jest głównie jej korzeń, zawierający spore ilości insuliny, trójterpeny o działaniu przeciwzapalnym oraz przeciwwirusowym, sterole roślinne, obniżające stężenie szkodliwego cholesterolu we krwi, a także sole potasu. Zioło pomaga w wydalaniu zbędnych produktów przemiany materii, pobudza pracę nerek, zmuszając je do wydalania toksyn poprzez mocz. Jest szczególnie zalecane w przypadku marskości wątroby i po przebytym wirusowym zapaleniu wątroby.
cholesterol WĄTROBA problemy z wątrobą zioła na wątrobę co pomaga na wątrobę chora wątroba
Komentarze
Dodano: 22 Kwiecień 2016
Autor: Karolina
Ocena:
Ja sobie czasem stosuję suplementy z kompozycją tych ziół i naprawdę wspomagają watrobę.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach