45 752 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 003 produktów w 209 kategoriach

Uciążliwy kaszel u dziecka – kiedy zacząć się martwić?

Uciążliwy kaszel u dziecka – kiedy zacząć się martwić?Uciążliwy kaszel u dziecka – kiedy zacząć się martwić?

Oczywiście ważna jest częstotliwość, przyczyna i to, czy kaszel ustępuje samoistnie. Jego funkcją jest oczyszczenie dróg oddechowych. Czasem pojawia się też w wyniku chwilowego podrażnienia. Jest częstym towarzyszem  infekcji wirusowych. Niekiedy trwa od kilku dni do nawet tygodni, co w tym drugim przypadku oznacza kaszel przewlekły, wymagający wizyty u lekarza.

  • Jakie są przyczyny kaszlu?

  • Jakie są choroby związane z kaszlem?

Krótko mówiąc, kaszel jest fizjologicznym odruchem obronnym. Dzięki niemu organizm oczyszcza układ oddechowy. Dzieli się go na ostry (trwający do 3 tygodni) i przewlekły (8 tygodni). W czasie zwykłej infekcji trwa jedynie od 7 do 9 dni. Istotny jest również rodzaj kaszlu. Suchy oznacza nieproduktywny, dla którego charakterystyczne jest poczucie drażnienia tchawicy. Odgłos kaszlu przypomina wówczas szczekanie i nie powoduje odksztuszania, przez co jest bardziej męczący niż odmiana mokra. Może być zarówno sygnałem początków przeziębienia (wówczas zmienia się w mokry po 2-3 dniach), ale także sygnalizować astmę lub alergię. Czasami też wiąże się z niewydolnością serca.

Mokry to kaszel produktywny. Towarzyszy mu lepka wydzielina, o żółtej lub białej barwie. Tego typu kaszel jest zdecydowanie pomocny w zwalczaniu infekcji, ponieważ usuwa z gardła, krtani i tchawicy wydzielinę z martwymi i żywymi drobnoustrojami, które są powodem choroby. W leczeniu tego typu kaszlu przydają się preparaty rozrzedzające i ułatwiające odksztuszanie.

Jednak należy być ostrożnym – długo trwający kaszel może dawać powody do niepokoju. Do potencjalnie niebezpiecznych chorób związanych z kaszlem należą:

  • Ostre zapalenie oskrzelików – występuje przede wszystkim u niemowląt. Jest to infekcja wirusowa, która charakteryzuje się kaszlem, wydzieliną zalegającą w drogach oddechowych i mocną dusznością. W niektórych przypadkach prowadzi to do niewydolności oddechowej. Wówczas niestety konieczne jest leczenie na oddziale intensywnej terapii.
  • Ostre podgłośniowe zapalenie krtani – te schorzenie dotyczy dzieci w wieku od dwóch do sześciu lat. Wywołują je wirusy powodujące mocny, szczekający kaszel (najczęściej objawiający się w nocy) i duszność oddechową (czyli trudności w braniu wdechu). W większości przypadków potrzebna jest interwencja lekarska lub nawet hospitalizacja.
  • Zapalenie płuc – popularna infekcja, a zarazem budząca największy lęk. Jej objawy to głównie kaszel, gorączka, czasami ból w klatce piersiowej lub napady duszności. W tym przypadku również konieczna jest interwencja lekarska. Specjalista stwierdzi wówczas czy występują charakterystyczne zmiany osłuchowe, niekiedy jednak konieczne jest badanie radiologiczne klatki piersiowej.
  • Ostre zapalenie oskrzeli – stwierdzanie wówczas, gdy mamy do czynienia z nasilonym kaszlem i dusznością wydechową. Dziecko oddycha wtedy szybko, faza wdechowa jest wydłużona i świszcząca. Często nie jest również w stanie wypowiedzieć pełnego zdania jednym tchem. Zwykle chorują na nie dzieci obciążone alergią.
  • Krztusiec – wywołuje go pałeczka krztuśca. Jest to ostra choroba bakteryjna dróg oddechowych, której wiodącym objawem jest kaszel. Choć szczepienie na krztuśca należy do obowiązkowych, to i tak często odnotowuje się występowanie tej choroby. Może wystąpić u dzieci w każdym wieku, jednak najczęściej narażone są niemowlęta od w 3 pierwszych miesiącach od przyjścia na świat. Kaszel jest bardzo uciążliwy, dudniący i napadowy, wdech pacjenta przypomina pianie koguta. Może doprowadzić nawet do wymiotów i zasinienia twarzy. Leczy się go antybiotykiem, jednak często utrzymuje się do kilku miesięcy.
kaszel zapalenie płuc zapalenie oskrzeli kaszel u dziecka kaszel choroby
Komentarze
Dodano: 31 Lipiec 2016
Autor: Marysia
Ocena:
Chyba każda mama tak ma, że zawsze boi się o swoje dziecko i woli wszystko sprawdzić ;) Ja tak samo, nawet z katarem biegłam na początku do lekarza ;) Ten lek ostatnio jest dosyć popularny, ale nie dziwię się bo sami bierzemy Dicotuss na kaszel i szybko działa. Fajne jest właśnie to że można i na mokry i na suchy kaszel pić, u dzieci czasem ciężko jest rozróżnić.
Odpowiedź
Dodano: 31 Marzec 2016
Autor: Eliza
Ocena:
Kiedyś latałam do lekarza jak tylko usłyszałam pierwsze kaszlnięcia. Teraz już tak nie panikuje bo sama pediatra powiedziała że to nie ma sensu i poleciła dicotuss baby który działa na każdy rodzaj kaszlu. Zazwyczaj on wystarcza i mamy wycieczek do przychodni.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 752 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 003 produktów w 209 kategoriach