45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Twój maluszek w I trymestrze ciąży - badania, które powinnaś przeprowadzić dla zdrowego rozwoju dziecka

Twój maluszek w I trymestrze ciąży - badania, które powinnaś przeprowadzić dla zdrowego rozwoju dzieckaTwój maluszek w I trymestrze ciąży - badania, które powinnaś przeprowadzić dla zdrowego rozwoju dziecka

U kobiet prowadzących życie seksualne, spóźniające się miesiączkowanie jest głównym bodźcem do przeprowadzenia testu ciążowego, dzięki któremu potwierdzić można obecność hormonu HCG w moczu, który produkowany jest przez tkanki zarodka.

  • Jakie badania przeprowadzić w pierwszym trymestrze?

  • Kiedy należy iść do lekarza w czasie ciąży?

U lekarza ponownie zostaje przeprowadzony test HCG, aczkolwiek tym razem materiałem do badań jest krew. Ponieważ pierwsze 3 miesiące ciąży cieszą się opinią najistotniejszych dla rozwoju dziecka, w tym czasie należy wykonać szereg badań, które pozwolą w porę wykazać ewentualne nieprawidłowości i zwiększają szanse na szczęśliwy finał w trakcie porodu. Dwie komórki tworzą skomplikowanego, małego człowieka, u którego właśnie podczas I trymestru kształtują się główne układy i narządy. Jest to również czas intensywnego wzrostu, tworzenia smugi pierwotnej, którą w przyszłości zastąpi kręgosłup, zarysu szyi, rączek, nóżek oraz ust. Wraz z nadejściem 22 dnia od zapłodnienia, serce podejmuje pracę.

Pierwsze 3 miesiące ciąży – badania lekarskie

Już podczas pierwszej wizyty w gabinecie lekarza, która powinna mieć miejsce do 10. tygodnia ciąży, przeprowadzany jest szereg badań obejmujących badania przedmiotowe i podmiotowe, wzrost, masę ciała wraz z ustaleniem BMI, czyli indeksu masy ciała, pomiar ciśnienia tętniczego krwi, ocenę ryzyka ciążowego, odczyn WR (wykrywający kiłę) i badanie moczu. Niezbędne są także badania piersi, ginekologiczne, badanie wydzieliny pochwowej, morfologia, kontrola glukozy przed pierwszym posiłkiem w ciągu dnia, a także stwierdzenie grupy krwi i Rh, jeśli dotychczas nie sprawdzono przed zajściem w ciążę i cytologia, o ile nie była przeprowadzona w ostatnich 12 miesiącach. U kobiet należących do podwyższonego ryzyka konieczne może okazać się badanie przeciwciał anty-HIV. Wskazana bywa również wizyta u stomatologa czy internisty.

Pierwsze 3 miesiące ciąży powinny objąć także drugą wizytę. Ponownie przeprowadza się badanie przedmiotowe i podmiotowe, pomiar masy ciała, ciśnienia krwi, ocenę wydzieliny pochwowej, badanie ginekologiczne i ocenę ryzyka ciążowego. Ponadto wskazane jest USG.A

Spośród płatnych badań w I trymestrze koniecznie należy przeprowadzić:

  • test na obecność różyczki, który najsilniej zagraża dziecku rozwijającemu się do 8 tygodnia ciąży,
  • test na obecność przeciwciał toksoplazmozy będącej chorobą odzwierzęcą,
  • test na obecność cytomegalii,
  • USG genetyczne między 11. a 14. tygodniem ciąży, podczas którego stosuje się czuły aparat. Dzięki niemu można wykazać brak kości nosowej czy obecność przezierności karkowej płodu, występowanie wad serca, zespołu Downa czy wodogłowia. Przeprowadzane jest wyłącznie u mam po 35. roku życia.
ciąża USG badania w ciąży pierwsze 3 miesiące ciąży I trymestr ciąży
Komentarze
Dodano: 09 Lipiec 2016
Autor: Magda
Ocena:
Pomocny artykuł dla przyszłych mam, które jeszcze nie rodziły. Dziękuję.
Odpowiedź
Dodano: 14 Czerwiec 2016
Autor: Paulina
Ocena:
Ja nie robiłam płatnych badań, tylko te wskazane przez lekarza i ciąża przebiegła prawidłowo a moja córeczka urodziła się zdrowa.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach