Kaszel to bardzo często najpopularniejszy objaw przechodzonego przez nas przeziębia, grypy, infekcji wirusowych i bakteryjnych. Zazwyczaj bywa bardzo uciążliwy – zarówno ten suchy, napadowy, jak i mokry – wraz z którym pojawia się dodatkowo wydzielina przy odkrztuszaniu. W aptekach można dostać bardzo wiele różnych specyfików na te dolegliwości – pod postacią płynów do picia, czy pastylek do ssania. Niemniej, nie zawsze wykazują się one pożądaną skutecznością i niwelują odruch kaszlu. Dlatego warto w warunkach domowych pokusić się o przyrządzenie syropu na kaszel z produktów, które zazwyczaj mamy pod ręką. Praktykowane od lat sposoby na kaszel mają podobną skuteczność, co dedykowane temu leki. Jak zatem przyrządzić domowy syrop na kaszel?
Syropy na kaszel
Oprócz tego, że domowe syropy na kaszel mają podobną skuteczność co syropy kupowane w aptekach, to dodatkowym ich walorem jest to, że są wytwarzane na bazie naturalnych składników. Możne je stosować celem zmniejszenia bólu gardła, złagodzenia męczącego odruchu kaszlu, wzmocnienia odporności, ułatwienia odkrztuszania. Po jakie produkty należy sięgnąć, żeby przygotować skuteczny syrop na kaszel? Najprostszym i jednocześnie najbardziej popularnym syropem jest ten przygotowany na bazie cebuli. Jak zrobić syrop z cebuli? Sposobów i wariacji bardzo dużo. Powszechnie stosowanym jest ten, który mówi o pokrojeniu warzywa w prążki lub drobne kawałki, zasypaniu ich kilkoma łyżkami cukru i odczekaniu aż cebula puści sok. Następnie należy odcedzić sok i pić po łyżce co kilka godzin. Taki przepis można wzbogacić, dodając do cebuli miód lub czosnek. Syrop z cebuli jest szczególnie pomocny przy suchym kaszlu, bolącym gardle, uciążliwym katarze.
Zdrowa mieszanka na kaszel – imbir, miód i cytryna
Skutecznością w walce z kaszlem wykazuje się także syrop z imbiru, miodu i cytryny. Mikstura przyrządzona z takich składników zadziała przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, rozgrzewająco oraz wzmacniająco dzięki obecności witaminy C. Przygotowanie takiego syropu jest bardzo proste, wystarczy mały słoik napełnić miodem do 3/4 wysokości naczynia, następnie dodać pokrojoną w plastry cebulę oraz posiekany na drobne kawałki imbir. Taki mix należy wymieszać, odstawić na parę godzin, a następnie pić, traktując to albo jako odrębny napar, albo jako dodatek do herbaty. Tak wykonany napój będzie bardzo dobrym syropem na bolące gardło.
Syropy przeciwkaszlowe dla dzieci – co jeszcze można wykorzystać, przygotowując domowy syrop na kaszel?
Prozdrowotne działanie ma także tymianek. Syrop bazujący na tej przyprawie przygotowuje się, wkładając do litrowego słoika liście tymianku do wysokości 1/3 słoika. Następnie należy zagotować litr wody, dodać do niej pól kilograma cukru i tak przygotowanym roztworem zalać tymianek w słoiku. Miksturę wymieszać, odstawić na dwa dni, odcedzić. Potem pozostaje już tylko spożywanie syropu z tymianku – po jednej łyżce kilka razy dziennie. Sprawdza się w łagodzeniu objawów kaszlu zarówno u dzieci, jak i u dorosłych.
Innym syropem, wykorzystywanym przy kaszlu jest napar z goździków. Przygotowuje się go, łącząc miód umieszczony w słoiczku z kilkoma goździkami. Miksturę należy wymieszać, ugnieść i pozostawić na noc. Tak przygotowany napój należy sobie dawkować, zażywając jedną łyżeczkę dziennie. Ułatwi odksztuszanie wydzieliny, zniweluje chrypę.
Kolejnym pomysłem na przygotowanie leczniczego napoju na kaszel, jest syrop z buraka. Aby go przyrządzić należy zetrzeć buraka do miseczki, dodać do tej masy dwie łyżeczki miodu, wymieszać i podgrzewać kilkanaście minut, nie doprowadzając do wrzenia, które zabierze syropowi wszelkie zdrowotne właściwości. Taki napój można przyjmować z dużą częstotliwością w ciągu dnia, każdorazowo po jednej łyżce dziennie.
Co o tym sądzisz?