45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Swędzenie skóry w ciąży – najczęstsze przyczyny

Swędzenie skóry w ciąży – najczęstsze przyczynySwędzenie skóry w ciąży – najczęstsze przyczyny

Świąd w skóry w czasie ciąży może mieć wiele różnych przyczyn. Może pojawić się w wyniku spowodowanej wpływem hormonów alergii, albo stanowić oznakę poważniejszych problemów, np. cholestazy ciężarnych. Obojętnie w czym tkwi przyczyna, swędzenia skóry nie można lekceważyć.

Ciąża (zwłaszcza pierwsza) to czas, w którym kobietę nachodzi wiele wątpliwości co do odczuwanych zmian. Niektóre z nich są zupełnie naturalne, zdarzają się w przypadku większości przyszłych mam, inne stanowią powód do niepokoju. Jedną z dość często występujących dolegliwości jest świąd skóry. Co oznacza i jak sobie z nim poradzić? Oto kilka najczęstszych przyczyn swędzenia:

  • Od czego swędzi skóra w ciąży?

  • Dlaczego swędzi skóra w ciąży?

  • Cholestaza ciężarnych – zazwyczaj pojawia się w trzecim trymestrze ciąży. Nazywa się ją również „świądem ciężarnych”, a jego najbardziej charakterystycznym objawem jest intensywne, silne swędzenie, które rozpoczyna się na dłoniach i stopach. Świąd nasila się w nocy. Przyczyną cholestazy są hormony pojawiające się w okresie ciąży, zaburzające pracę wątroby. Pod koniec ciąży mogą pojawić się również inne objawy oprócz świądu. Choć mija po porodzie, to zwykle choroba wymaga konsultacji z lekarzem, zwłaszcza jeśli objawy się nasilają.
  • Grudkowe zapalenie skóry – również wywołane przez hormony ciążowe. W leczeniu tego schorzenia stosowane są kortykosteroidy. Grudkowe zapalenie skóry może pojawić się w każdym momencie ciąży, w każdym trymestrze, a jego objawem są mocno swędzące, czerwone krosty. Z początku pojawiają się tylko na tułowiu, aby z czasem przenieść się także na kończyny.
  • Świerzbiączka – zwykle pojawia się na brzuchu w pobliżu rozstępów, powoduje świąd i przybiera wygląd wysypki. Rozpoznasz ją po zaczerwienionych obszarach w górnej części tułowia i na nogach. Niestety nie ustępuje po porodzie (może utrzymywać się do 3 tygodnia po porodzie), jednak można leczyć ją lekami przeciwhistaminowymi. Występuje najczęściej w drugim lub trzecim trymestrze ciąży.
  • Osutka – występuje stosunkowo często, ponieważ dotyka jedną na sto kobiet. Jest to wysypka w postaci intensywnie swędzących ogniskowych grudek oraz pokrzywki. Lokalizuje się na brzuchu, czasem na kończynach i pośladkach. Nigdy nie pojawia się na twarzy. Pojawia się przy samym końcu ciąży i na szczęście znika po porodzie.
  • Opryszczka ciężarnych – choroba o podłożu autoimmunologicznym, która ustępuje po porodzie. Mimo to, wymaga konsultacji z lekarzem, ponieważ stwarza ryzyko przedwczesnego porodu albo zahamowania rozwoju maluszka. Leczy się ją sterydami. Objawy opryszczki ciężarnych to pęcherzyki w okolicy pępka, na tułowiu, stopach oraz dłoniach. Rzadko pojawia się na głowie.
wysypka ciąża świąd krostki swędzenie skóry w ciąży
Komentarze
Dodano: 03 Wrzesień 2016
Autor: marta
Ocena:
znam dziewczynę, która z powodu ciążowej cholestazy nie mogła normalnie funkcjonować, tak ją wszystko swędziało
Odpowiedź
Dodano: 29 Sierpień 2016
Autor: Karolina
Ocena:
Moja koleżanka miała jakąś swędzącą wysypkę w ciąży która minęła po porodzie, dziwne ale czasem tak bywa.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach