45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Sprawdź jak rozwija się płód! Co czuje twoje dziecko od poczęcia do porodu?

Sprawdź jak rozwija się płód! Co czuje twoje dziecko od poczęcia do porodu?Sprawdź jak rozwija się płód! Co czuje twoje dziecko od poczęcia do porodu?

Wiele przyszłych mam zadaje sobie pytanie, jak wygląda ich dziecko i co właściwie czuje lub słyszy w poszczególnych tygodniach ciąży. Droga od poczęcia do porodu to proces ciągłych zmian. Jednak tylko na samym początku ciąży są one gwałtowne – z czasem zmiany stają się mniej „spektakularne”, więc wymieniając poszczególne etapy skupimy się na tych najważniejszych etapach życia płodowego, licząc od momentu zapłodnienia.

 • Jak rozwija się płód?

 • Jak wygląda dziecko w 24 tygodniu ciąży?

 1. Tydzień pierwszy: gdy dochodzi do zapłodnienia, a więc połączenia komórki jajowej z plemnikiem, zygota przemieszcza się wzdłuż macicy. Jednocześnie dzieli się na komórki (siódmego dnia od zapłodnienia jest ich już około 100). Następnie zagnieżdżają się one w ścianie szyjki macicy.
 2. Tydzień drugi: zaczynają powstawać listki zarodkowe, które przekształcą się z czasem z narządy dziecka. Zarodek jest już zbiorem kilkuset komórek, ma 0,5 do 1 mm, jest półprzezroczysty i szary. Z jednego listka zarodkowego powstaną mózg, układ nerwowy, włosy i skóra, z kolejnego – wątroba, trzustka, układ pokarmowy, tarczyca; z trzeciego układ krwionośny, szkielet, tkanka łączna, mięśnie i układ moczowo-płciowy. Tworzy się łożysko.
 3. Tydzień trzeci: zarodek ma już mniej więcej 1,2 mm. Przybiera podłużny kształt, coraz bardziej przypominający dziecko (wcześniej był krążkiem komórek). Dochodzi do zamknięcia cewy nerwowej, która łączy mózg z rdzeniem kręgowym.
 4. Tydzień czwarty: powoli zaczyna powstawać serce, które początkowo jest zgiętą, małą rurką. W 22 dniu wyodrębniają się komory serca. Długość zarodka to 3-4 mm, po obu stronach głowy powstają zalążki uszu i oczu. Wygląda jak kijanka, ponieważ ma tułów zakończony ogonkiem. Stopniowo rozwija się również mózg.
 5. Tydzień piąty: przyszłe dziecko ma już własny krwiobieg. W tym okresie dochodzi do gwałtownego wzrostu – na początku piątego tygodnia ma 4-5 mm, zaś na końcu już 11-14 mm. Pojawiają się kończyny przypominające maleńkie płetwy.
 6. Tydzień szósty: serce dzieli się na prawą i lewą komorę, pojawiają się dłonie i palce, jelita, początki oczu, nosa i ust, a także oskrzela, które stanowią pierwotne drogi oddechowe.
 7. Tydzień siódmy: to również okres gwałtownego rozwoju. Dłonie i stopy mają palce połączone błoną, pojawia się szyja, głowa jest coraz mocniej wyprostowana, tułów i kończyny stają się dłuższe. Układ krwionośny, pokarmowy, nerki i wątroba zaczynają funkcjonować, układ kostny jest już w pełni ukształtowany. Pojawiają się też narządy rozrodcze, jednak niemożliwe do zobaczenia w wyniku badania USG.
 8. Tydzień ósmy: od tego momentu embrion przekształca się w płód, gdyż coraz bardziej przypomina człowieka. Wady wrodzone powstają najczęściej do ósmego tygodnia życia, dlatego po tym okresie ryzyko jest zdecydowanie mniejsze. Płód waży ok. 5 g i ma już od 3 do 4 centymetrów.
 9. Tydzień dziewiąty: pojawiają się powieki (zamknięte do 25ego tygodnia życia płodowego), tęczówki, zalążki paznokci. Oczy przesuwają się do przodu.
 10. Tydzień dziesiąty: dziecko waży już od 8 do 10 gramów, a jego długość wynosi od 5 do 6 cm. Szkielet chrzęstny przekształca się w kostny, skóra staje się różowawa, pojawiają się początki cebulek włosowych. Potrafi już otwierać i zamykać usta, ruszać kończynami, marszczyć czoło, ssać kciuk i marszczyć czoło.

Od tego momenty zmiany nie są już tak gwałtowne, dlatego następuje przeskok o kilka tygodni.

 1. Tydzień 12: czyli początek II trymestru. Rośnie tułów, dziecko waży już około 50g i ma 10 cm. Rozwija się ucho środkowe, ciało pokrywa się mięciutkim meszkiem, pracuje układ nerwowy. Dziecko może poruszać głową w górę i w dół.
 2. Tydzień 15: może wykonywać coraz więcej ruchów, kopać, robić salta, w związku z czym staną się one odczuwalne dla przyszłej mamy.
 3. Tydzień 17: dziecko zaczyna słyszeć, szczególnie na łagodne i spokojne dźwięki. Nie lubi hałasu, może reagować na niego lękiem. Zaczynają wyrastać pierwsze włosy, maluch waży już 150 g.
 4. Tydzień 20 – 25: wzrost dziecka ulega spowolnieniu. Coraz bardziej przypomina noworodka, w układzie nerwowym tworzą się połączenia niezbędne do zapamiętywania i myślenia. Na języku tworzą się kubki smakowe. Z czasem dojrzewają płuca, pojawiają się białe krwinki zwalczające infekcje. Maluszek ćwiczy oddychanie. W 25 tygodniu ciąży dziecko jest już tak duże, że wypełnia całą jamę macicy. Wygląda już prawie jak noworodek, ma rzęsy, brwi, coraz dłuższe włosy. Powoli otwierają się powieki, malec odbiera już bodźce dotykowe.
 5. Tydzień 26 – 34: w 26 tygodniu dziecko przyjmuje pozycję embrionalną. Jego mózg bardzo szybko się rozwija. W 27 tygodniu zaczynają poruszać się oczy, stają się wrażliwe na światło, maluszek nabiera krągłości. W 30 funkcjonują już wszystkie zmysły, potrafi obracać głową na boki. Nadal wzmacnia płuca poprzez ćwiczenia oddechowe. 32 tydzień to rozwój układu immunologicznego, dzięki którego dziecko będzie mogło zwalczyć lekkie infekcje. W 34 tygodniu zanika meszek pokrywający ciało, centralny układ nerwowy, płuca i układ trawienny są już prawie całkowicie rozwinięte.
 6. Tydzień 38: typowy noworodek waży 3,5 kg i ma około 50 cm wzrostu. Jest już w pełni rozwinięty i gotowy na spotkanie ze światem.
ciąża rozwój płodu przyszła mama przebieg ciąży życie płodowe ciąża rozwój płodu
Komentarze
Dodano: 29 Czerwiec 2016
Autor: Roksana
Ocena:
Pamiętam jak byłam w ciąży, piękny czas...
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach