43 261 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 840 produktów w 206 kategoriach

Silny ból krzyża w trakcie menstruacji

Silny ból krzyża w trakcie menstruacjiSilny ból krzyża w trakcie menstruacji
Dla wielu kobiet menstruacja wiąże się z towarzyszącymi bólami głowy czy brzucha. Do symptomów typowych dla tej części cyklu zalicza się także ból w dolnej części pleców – potocznie nazywany bólem krzyża.

Bólem krzyża może przyjmować formę łagodną, gdy czujemy lekki dyskomfort, aż po formę ostrą, gdy utrudnia wykonywanie codziennych czynności. U wielu kobiet ból krzyża pojawia się pod koniec cyklu, tuż przed menstruacją, a kończy się wraz z jej rozpoczęciem. W większości przypadków nie jest związany z zaburzeniami zdrowotnymi, jest po prostu wynikiem zmian zachodzących w kobiecym organizmie w trakcie trwania cyklu.

Co jest przyczyną bólu pleców w trakcie okresu?

Ten rodzaj bólu pleców ma podłoże mięśniowe i związek ze zmianami hormonalnymi w cyklu. W czasie menstruacji błona śluzowa macicy produkuje prostaglandyny – związki, które stymulują mięsień macicy do skurczów, tym samym umożliwiając usuwanie złuszczonego nabłonka. Zbyt intensywna produkcja prostaglandyn wiąże się z występowaniem nieprzyjemnych objawów towarzyszących menstruacji jak ból brzucha czy problemy żołądkowe. Silne skurcze w obszarze podbrzusza powodują promieniowe bólu również do obszaru pleców.

Jak możemy łagodzić ból w trakcie i przed okresem?

Przy łagodzeniu bólu w krzyżu kierujemy się takimi samymi zasadami jak w przypadku łagodzenia bólu brzucha związanego z menstruacją. Ważne jest więc rozluźnienie mięśni w obszarze obręczy miednicowej. Aby to osiągnąć można wziąć ciepłą kąpiel, prysznic czy sięgnąć po termofor lub butelkę z gorącą wodą. Ciepło przyłożone w miejscu kurczących się mięśni rozluźni je, ułatwiając dopływ natlenowanej krwi, co złagodzi odczuwany ból. Niekiedy pomocny jest także miejscowy masaż. Łagodząco na stan zapalny i ból zadziałają także niesteroidowe leki przeciwzapalne przyjmowane doustnie. Hamują one syntezę prostaglandyn odpowiedzialnych za skurcze mięśni w obrębie miednicy. Lekiem przeciwbólowym należącym do tej rodziny jest deksketoprofen, jest on aktywnym enancjomerem ketoprofenu, dzięki czemu osiąga porównywalny do niego efekt terapeutyczny po zażyciu o połowę mniejszej dawki. Gdy zależy nam na szybkości działania możemy sięgnąć po deksketoprofen w postaci rozpuszczalnego w wodzie granulatu (np. Ketesse®SL).

Kiedy ból krzyża może wskazywać na poważniejsze problemy zdrowotne?

Gdy ból w krzyżu odczuwamy przed miesiączką czy w jej trakcie zazwyczaj jest on wynikiem naturalnych procesów fizjologicznych zachodzących w naszym organizmie. Niekiedy jednak może wskazywać na poważniejsze problemy, jak endometrioza czy zapalenie narządów miednicy mniejszej. W takim przypadku jednak oprócz bólu krzyża czy bólu brzucha zaobserwujemy również inne symptomy. Należą do nich ból odczuwany w trakcie stosunku, intensywna wydzielina z pochwy, trudności z oddawaniem moczu, krwawienie w okresie pomiędzy menstruacjami czy krew w moczu. Te i inne niepokojące objawy powinny zmobilizować nas do jak najszybszej wizyty w gabinecie ginekologicznym.

bóle miesiączkowe menstruacja ból pleców

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 43 261 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 840 produktów w 206 kategoriach