45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Sezon na grzyby, sezon na...zatrucia. Objawy i leczenie

Sezon na grzyby, sezon na...zatrucia. Objawy i leczenie Sezon na grzyby, sezon na...zatrucia. Objawy i leczenie

Zatrucia w okresie grzybobrania to niestety wciąż aktualny temat. Zdarzają się co roku, dlatego do lasu lepiej wybierać się ze specjalnym atlasem. Nawet stosunkowo łagodne objawy po zjedzeniu grzybów powinny zostać zgłoszone do lekarza! Nudności, ból brzucha, czy niestrawność mogą być wstępem do poważniejszego zatrucia.

Gdy planujesz zjeść potrawę z leśnych grzybów, zostaw w lodówce próbkę dla sanepidu. Ta rada może wydawać się na wyrost, ale wcale tak nie jest. Zatrucie może skończyć się nawet śmiercią. Toksyny obecne w grzybach powodują zarówno objawy gastryczne, jak i neurologiczne i halucynacyjne, ponieważ atakują również układ nerwowy. Co więcej, znana powszechnie olszówka i krowiak podwinięty mogą być przyczyną rozpadu czerwonych ciałek krwi.

 • Jakie są objawy zatrucia grzybem?

 • Co zrobić gdy zatrujesz się grzybami?

Objawy zatrucia grzybami to m.in.:

 • Biegunka,
 • Nudności,
 • Wymioty,
 • Bóle brzucha.

Są to podstawowe objawy, jednak występują również takie, których nie powiązalibyśmy z działaniem grzybów:

 • Uczucie gorąca,
 • Spadek ciśnienia,
 • Obfite poty,
 • Problemy z widzeniem,
 • Zapaść,
 • Zaczerwienienie twarzy,
 • Ból głowy,
 • Łzawienie.

Właśnie dlatego jakiekolwiek niepokojące symptomy muszą być zgłoszone lekarzowi.

Co zrobić, gdy zatrujemy się grzybami?

Od razu udać się do lekarza, koniecznie z resztkami potrawy z grzybów, którą zjedliśmy. Dobrze jest zabrać również resztki, które pozostały po oczyszczeniu grzybów. Będzie to konieczne do określenia rodzaju toksyn, które spowodowały zatrucie.

Jeżeli z posiłku nic nie zostało, dobrze jest również wypić wodę z solą, co spowoduje wymioty, które następnie trzeba zabezpieczyć do analizy. Stanowczo odradza się samodzielne próby leczenia. To nie lekka infekcja czy choroba, z którą poradzimy sobie domowymi sposobami. Konieczne jest skonsultowanie swojego samopoczucia z lekarzem. Aby uświadomić sobie ryzyko, które płynie z samodzielnego podjęcia leczenia, wystarczy przytoczyć przykład muchomora sromotnikowego. Gdy obecna w nim toksyna zaczyna działać, potem następuje krótki okres poprawy. To często usypia czujność chorego, a zaraz po tym następuje ponowne pogorszenie samopoczucia i śmierć.

Najpopularniejsze mity o grzybach

 1. Olszówka nie jest toksyczna po kilkukrotnym gotowaniu – to nieprawda, ponieważ olszówka zawiera swoje toksyny BEZ względu na długość gotowania.
 2. Trujące grzyby są niedobre w smaku/po przekrojeniu mają siną barwę – kolejne dwa mity. Przykładowo, muchomor sromotnikowy albo nie ma smaku, albo posiada lekko słodki smak, a sinieją często grzyby jadalne, więc zmiana zabarwienia nie ma żadnego związku z toksycznością.
 3. Położenie plastra cebuli na trującym grzybie powoduje, że czernieje – grzyby zawierają związki siarki, dlatego położenie cebuli na grzybie powoduje zmianę barwy. Nie ma to związku z toksycznością.
wymioty zatrucie grzyby objawy
Komentarze
Dodano: 06 Wrzesień 2016
Autor: Grazia
Ocena:
A ja za każdym razem gdy mój mąż przychodzi z lasu z grzybami przeglądam je a jak nie jestem jakiegoś pewna wyrzucam, nie będę ryzykowała, a grzyb grzybowi nierówny.
Odpowiedź
Dodano: 03 Wrzesień 2016
Autor: BOŻENA
Ocena:
JA ZNAM GRZYBY, ALE ZDARZA SIĘ, ŻE JAKIEGOŚ NIE JESTEM PEWNA. WTEDY GO PO PROSTU NIE BIORĘ I NIE RYZYKUJĘ.
Odpowiedź
Dodano: 31 Sierpień 2016
Autor: Ewa
Ocena:
No i zaczyna się kolejny sezon grzybobrania, aż się boję bo mąż jest maniakiem grzybów.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach