45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach
Jesteś tutaj:
>

Rozpoznaj je w porę: 5 sygnałów, że z sercem dzieje się coś złego

Rozpoznaj je w porę: 5 sygnałów, że z sercem dzieje się coś złegoRozpoznaj je w porę: 5 sygnałów, że z sercem dzieje się coś złego

Serce to życiodajna pompa krwi, którą bardzo łatwo zaniedbać. Często nieświadomie przyczyniamy się do powstawania problemów z sercem – żyjemy w stresie, zbyt szybko, preferujemy siedzący tryb życia i nie odżywiamy się tak jak trzeba. Niepokojące zmiany w tym narządzie zasygnalizują nam również inne części naszego ciała. Oto kilka objawów, których obserwacja pozwoli w porę zrozumieć, że coś jest na rzeczy i trzeba udać się do kardiologa.

  1. Kłucie i ból w okolicy klatki piersiowej. Przeszywający, krótki ból, dość często występujący w okolicach mostka, to jeden z objawów, które najczęściej są zgłaszane lekarzom. Temu odczuciu – ściskającemu, rozrywającemu, palącemu – często towarzyszy również duszność lub podwyższona temperatura ciała. Zwykle ból promieniuje do ręki, gardła albo lewego barku, pleców, szyi. Taki rodzaj bólu sygnalizuje często zapalenie woreczka sercowego lub osierdzia, albo zapalenie opłucnej. Pojawia się również w przypadku choroby niedokrwiennej serca. Często występuje przy wysiłku fizycznym, np. marszu lub wchodzeniu po schodach.
  2. Zmęczenie i bóle głowy. Ciągłe zmęczenie to co prawda objaw wielu dolegliwości (nadwagi, przepracowania, kiepskiej kondycji fizycznej), jednak gdy trwa to zbyt długo i zostaną wykluczone inne przyczyny, należy rozważyć również prawdopodobieństwo problemów z sercem. Takim sygnałem mogą być również bóle głowy z rana, po przebudzeniu (sygnalizują wysokie ciśnienie), co zwiększa ryzyko zawału lub udaru, zaś zawroty głowy po raptownym wstaniu z miejsca mają związek ze spadkiem ciśnienia, albo mogą oznaczać niewydolność serca i arytmię.
  3. Napady duszności. Szczególnie ta pojawiająca się przy minimalnym wysiłku fizycznym, np. w trakcie wchodzenia po schodach na dość niskie piętro lub przy sprzątaniu, może oznaczać niedotlenienie organizmu. Zaburzenia w tłoczeniu krwi przez serce przyczyniają się do niedostatecznej wentylacji płuc. Przy napadach duszności pojawiają się często świsty dochodzące z klatki piersiowej i suchy kaszel. Co więcej, długotrwały kaszel bez przeziębienia i alergii również może sygnalizować problemy z sercem!
  4. Kołatanie serca. W dowolnej formie – zbyt szybkie bicie, nieregularne, spowolnione. W każdym przypadku kołatania serca konieczna jest wizyta u kardiologa. Arytmia serca występuje przy poważnych schorzeniach takich jak choroba niedokrwienna, wadach zastawek, przy nadczynności tarczycy lub nadciśnieniu tętniczym.
  5. Sińce, niebieskawy odcień skóry. Zasinienie skóry i błon śluzowych u niektórych występuje naturalnie, np. pod oczami na skutek zmęczenia lub jest elementem ich typu urody. Jednak jeżeli dopiero od jakiegoś czasu odnotowujesz u siebie niebieskawy odcień skóry w niektórych miejscach, może oznaczać to nabyte i wrodzone schorzenia serca, zapalenie żylne, niewydolność układu krążenia lub miażdżycę.
ból głowy serce nadciśnienie arytmia ból w klatce piersiowej
Komentarze
Dodano: 15 Październik 2016
Autor: Małgorzata
Ocena:
Drogi Wiesławie. Radzę nie bagatelizować tej sprawy i jak najszybciej poinformować o tym lekarza, to zleci barania.
Odpowiedź
Dodano: 09 Październik 2016
Autor: Wiesław
Ocena:
Ja mam często napady duszności, ale raczej wiązałem to z nałogiem, bo palę. Nie pomyślałem o sercu.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach