Wśród czynników wspomagających zajście w ciąże wymienia się między innymi gospodarkę hormonalną kobiety, jej stan psychiczny, odpowiednią dietę oraz kondycję fizyczną.
Według badań naukowców, bezpłodność coraz częściej ma swoje źródło w stresie towarzyszącym codziennemu życiu. Może on być wywołany pracą zawodową, niepowodzeniami w staraniach o dziecko, emocjami w związku, w życiu rodzinnym, nieumiejętnością radzenia sobie z trudnymi sytuacjami.
Co pomaga zajść w ciążę?
Czy można ćwiczyć podczas ciąży?
Dla pary szczególnie stresujące są niepowodzenia w poczęciu dziecka. Wzmożony stres w tych sytuacjach dotyka zarówno kobietę jak też jej partnera.
Aby skutecznie zaradzić stresowi towarzyszącemu nam w życiu, należy uciec się do aktywności fizycznej, ćwiczeń relaksacyjnych, wypoczynku lub zmiany dotychczasowego trybu życia.
Techniki relaksacyjne zaleca się obydwojgu partnerom. Ćwiczenia jogi oraz ćwiczenia medytacyjne skutecznie obniżają poziom hormonu stresu w organizmie oraz pozwalają rozluźnić mięśnie. Napięte mięśnie zużywają duże ilości energii potrzebnej do produkcji hormonów odpowiedzialnych za między innymi płodność. Ćwiczenia należy wykonywać regularnie, mimo początkowego wrażenia ich nieskuteczności. Efekty będą z pewnością widoczne, lecz na pewno nie z dnia na dzień. Ćwiczeniom może towarzyszyć muzyka relaksacyjna, która pozwoli na wzmocnienie pożądanych efektów.
Aby się rozluźnić, warto również wyjechać na urlop, aby oddać się spokojnemu wypoczynkowi i zapomnieć o codziennych problemach. Można również skorzystać z bardziej dostępnych form relaksu: masaż, ciepła kąpiel w towarzystwie ulubionej muzyki, wyjście na kawę lub do kina z przyjaciółką. Ważne, by to, co robimy dawało satysfakcję, radość i poczucie spełnienia.
Dla niektórych, w walce ze stresem może być pomocna aktywność fizyczna. która skutecznie wspiera i buduje równowagę psychiczną oraz pozwala utrzymać właściwą dietę. Pośrednio więc ma ogromne znaczenie dla naszej płodności.
Ćwiczenia wykonywane regularnie pozwalają utrzymać organizm i ciało w dobrej kondycji, dzięki czemu jest ono lepiej przygotowane na zajście w ciążę oraz lepiej znosi jej niedogodności. Jednocześnie aktywność pozwala wyeliminować stres, który jest główną psychiczną barierą w zajściu w ciążę. Należy również wspomnieć o roli aktywności fizycznej w walce z nadwagą, która jest również niesprzyjająca w staraniom o dziecko.
Prowadząc aktywny tryb życia ważne jest, aby nie przemęczać zbytnio organizmu, co może grozić odwrotnym od zamierzonego skutkiem.
ZajÅ›cie w ciążę nie może być dla kobiet powodem zaprzestania ćwiczeÅ„. Należy jedynie zmienić ich charakter na mniej dynamiczny. Bezpieczne w czasie ciąży sÄ… formy Å‚agodnej gimnastyki, jogi lub pÅ‚ywanie. Można również skorzystać ze specjalnych ćwiczeÅ„ opracowanych specjalnie dla kobiet w ciąży. Szczególnie polecane sÄ… ćwiczenia na basenie. Podczas pÅ‚ywania obciążone sÄ… równomiernie wszystkie mięśnie, wiÄ™c nie ma ryzyka upadku lub urazu. Ćwiczenia te skutecznie również rozluźniajÄ… krÄ™gosÅ‚up, który szczególnie jest obciążony w ciąży. Â
Â
Co o tym sÄ…dzisz?