45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Rak jajnika – objawy i diagnostyka

Rak jajnika – objawy i diagnostykaRak jajnika – objawy i diagnostyka

Brak metod przesiewowych, brak możliwości wczesnego wykrywania nowotworu oraz bezobjawowy przebieg pierwszych stadiów choroby sprawiają, że rak jajnika jest jednym z niebezpieczniejszych nowotworów kobiecych. Przeważnie dotyka panie po 50. roku życia, ale zdarzają się też przypadki zachorowań przed trzydziestką.

Jakie są objawy raka jajnika?

W I i II stadium nowotwór rozwija się bezobjawowo. W miarę rozrostu pojawiają się pierwsze, niecharakterystyczne symptomy, które łatwo mogą zostać pomyłkowo zdiagnozowane jakodolegliwości ze strony układu pokarmowego, są to m.in.: biegunka, nudności, zaparcia, bóle brzucha, uczucie pełności w brzuchu, zmęczenie, brak apetytu. W przypadku wystąpienia tego typu objawów u kobiet 40+, lekarz powinien zlecić kontrolne badanie USG w celu wykluczenia raka jajnika.

Charakterystyczne objawy ewidentnie wskazujące na rozwój choroby, występują w III i IV stadium, i są to: powiększenie obwodu brzucha (wodobrzusze), bóle podbrzusza, wycieńczenie organizmu. Do tego mogą współistnieć: niedrożność jelit, zatrzymanie moczu i wodonercze; w badaniach laboratoryjnych wzrasta OB, twarz nabiera charakterystycznego kształtu tzw. facies ovarica. U dziewcząt uwagę powinno zwrócić przedwczesne dojrzewanie, nieprawidłowe owłosienie i zaburzenia miesiączkowania.

Ból jest objawem zaawansowanej choroby, i nie należy się go spodziewać na wcześniejszych etapach. Rak jajnika rośnie szybko, bezboleśnie i w większości przypadków bezobjawowo.

Diagnostyka raka jajnika

Nieprawidłowości w jajnikach często sa rozpoznawane przypadkiem, podczas innych badań ginekologicznych, dlatego warto regularnie chodzić na kontrole. Szczegółową diagnostykę pod kątem choroby nowotworowej wykonuje się podczas badań celowanych, gdy pojawiają się pierwsze objawy, a to jest zdecydowanie za późno.

Podstawowym badaniem jest USG jajników i narządów podbrzusza, bardzo pomocne jest USG przezpochwowe z kolorowym Dopplerem, umożliwiające ocenę przepływu krwi i stanu naczyń krwionośnych, a przez to stwierdzenie obecności nowotworzących się naczyń krwionośnych, które zaopatrują nowotwórw krew. Uzupełniającymi badaniami są: rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa, urografia i RTG klatki piersiowej. Stosuje się także ocenę markerów nowotworowych CA125 oraz HE4 według protokołu ROMA.

W Polsce najbardziej dostępnym badaniem pozwalającym na ocenę stanu jajników jest zwykłe USG, wymagające bardzo dobrego sprzętu i wyszkolonego personelu. Niestety wczesna wykrywalność raka jajnika jest niska, a umieralność bardzo wysoka ze względu na brak procedur przesiewowego wykrywania tego nowotworu, gdy ten jest jeszcze we wczesnym stadium rozwoju.

Więcej o raku jajnika, metodach wykrywania i leczenia przeczytasz na stronie.

rak jajnika objawy raka jajnika diagnostyka raka jajnika

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach