45 752 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 003 produktów w 209 kategoriach

Lynparza wymaga recepty?

Wypełnij prosty Formularz,,
Odbierz SMS w 5 minut,
Pokaż Kod w Aptece.

Zamów e-Receptę
Receptomat

Lynparza

Lynparza, kapsułki twarde 50mg, 448sztLynparza, kapsułki twarde 50mg, 448szt
(7 opinii)
Przeczytaj opinie o produkcie »
Typ: lek
Postać: kapsułki
Ulotka:

Lynparza wymaga recepty?

Wypełnij prosty Formularz,,
Odbierz SMS w 5 minut,
Pokaż Kod w Aptece.

Zamów e-Receptę
Receptomat

Opis i skład produktu Lynparza

Lynparza, kapsułki twarde 50mg, 448szt

Lynparza to lek przeciwnowotworowy, który stosuje się w leczeniu podtrzymującym dorosłych pacjentek z rakiem nabłonkowym surowiczym jajników o dużym stopniu złośliwości (rodzajem zaawansowanego nowotworu jajników), w tym rakiem jajowodów (części żeńskiego układu rozrodczego łączącej jajniki z macicą) i rakiem otrzewnej (błony stanowiącej wyściółkę jamy brzusznej).

Lek Lynparza jest stosowany u pacjentek z mutacjami (wadami) w jednym z dwóch genów znanych jako BRCA1 i BRCA2 oraz z nawracającą chorobą (nawrotem nowotworu po wcześniejszych próbach leczenia). Lek ten podaje się po leczeniu produktami opartymi na związkach platyny, gdy rozmiary guza zmniejszają się lub gdy guz całkowicie zniknął. Podaje się go pacjentkom, u których wcześniejsze leczenie produktami opartymi na związkach platyny prowadziło do trwałej odpowiedzi (trwającej 6 miesięcy lub dłużej).

Ze względu na małą liczbę pacjentek z rakiem jajnika choroba ta jest uważana za rzadko występującą, zatem w dniu 6 grudnia 2007 r. produkt Lynparza uznano za lek sierocy (lek stosowany w rzadkich chorobach).

Skład:

Substancja czynna: Olaparib

Wskazania:

rak jajnika, rak jajowodu, rak otrzewnej

Działanie:

 

Substancja czynna leku Lynparza, olaparyb, blokuje działanie enzymu zwanego ludzką polimerazą poli(ADP-rybozy) (PARP), która wspomaga naprawę uszkodzonego DNA w komórkach (zarówno prawidłowych, jak i nowotworowych) podczas podziałów komórkowych. W komórkach prawidłowych istnieje alternatywny mechanizm naprawy DNA, który wymaga obecności białek BRCA1 i BRCA2. Ten mechanizm nie działa prawidłowo w komórkach nowotworowych z mutacjami w genach BRCA1 lub BRCA2. Dlatego w przypadku zablokowania białek PARP uszkodzony DNA w komórkach nowotworowych nie może zostać naprawiony, co skutkuje obumieraniem tych komórek.

Stosowanie:

Lek Lynparza jest dostępny w postaci kapsułek (50 mg) do podawania doustnego. Lek wydaje się wyłącznie z przepisu lekarza, a leczenie powinno zostać rozpoczęte i być nadzorowane przez lekarza z doświadczeniem w leczeniu raka.

Przed rozpoczęciem leczenia pacjentki muszą mieć potwierdzenie, że występuje u nich mutacja w jednym z genów BRCA. Występowanie tej mutacji powinno zostać stwierdzone w badaniach genetycznych przeprowadzonych w odpowiednim laboratorium.

Leczenie produktem Lynparza rozpoczyna się nie później niż 8 tygodni po podaniu ostatniej dawki chemioterapii opartej na związkach platyny. Zalecana dawka wynosi 400 mg (osiem kapsułek) dwa razy na dobę. W przypadku pacjentek, u których występują działania niepożądane, leczenie może zostać przerwane, a dawki zmniejszone. Lek Lynparza należy przyjmować co najmniej godzinę po posiłku i nie jeść najlepiej przez kolejne dwie godziny. Więcej informacji znajduje się w ulotce dla pacjenta.

Działania niepożądane:

Najczęstsze działania niepożądane związane ze stosowaniem leku Lynparza (mogące wystąpić u więcej niż 1 na 10 osób) to: zmęczenie, nudności (mdłości), wymioty, biegunka, dyspepsja (zgaga), zmniejszenie apetytu, zawroty głowy, niedokrwistość (mała liczba czerwonych krwinek), limfopenia i neutropenia (mała liczba pewnych rodzajów białych krwinek), zwiększenie wskaźnika średniej objętości krwinki czerwonej (zwiększenie średniego rozmiaru krwinek czerwonych), zwiększenie stężenia kreatyniny (duże stężenie kreatyniny we krwi wskazuje na zaburzenia czynności nerek). Pełny wykaz działań niepożądanych związanych ze stosowaniem leku Lynparza znajduje się w ulotce dla pacjenta.

W trakcie leczenia i co najmniej miesiąc po zakończeniu leczenia produktem Lynparza kobiety nie powinny karmić piersią.

Lynparza, kapsułki twarde 50mg, 448szt skład
Lynparza, kapsułki twarde 50mg, 448szt dawkowanie
Lynparza, kapsułki twarde 50mg, 448szt przeciwwskazania
Lynparza, kapsułki twarde 50mg, 448szt cena
Lynparza zamienniki
Lynparza zamiennik
Lynparza odpowiednik
Lynparza tańszy zamiennik
Lynparza czy działa
Lynparza, kapsułki twarde 50mg, 448szt opinia
Lynparza, kapsułki twarde 50mg, 448szt opinie
Lynparza, kapsułki twarde 50mg, 448szt ulotka
rak jajnika rak jajowodu rak otrzewnej leki przeciwnowotworowe olaparib leki na raka

Lynparza wymaga recepty?

Wypełnij prosty Formularz,,
Odbierz SMS w 5 minut,
Pokaż Kod w Aptece.

Zamów e-Receptę
Receptomat
Rozwiń cały opis i skład produktu »

Opinie o Lynparza

Dodano: 16 Maj 2016
Autor: Jack Daniels
Ocena:
Tylko nie za takie pieniądze. Te leki powinni być moim zdaniem refundowane.
Odpowiedź
Dodano: 01 Czerwiec 2021
Autor: Nordi.
Maj 2021. Wreście jest refundowany, ale trzeba spełnić wszystkie warunki, aby go dostać.
Odpowiedź
Dodano: 21 Czerwiec 2021
Autor: Maja
I to jest nie poważne moja mama ma ciężką sytuację i skąd ona ma wsiąść te pieniądze na leki bo nie spełnia warunków , co zrobić w tej sytuacji?
Odpowiedź
Dodano: 05 Kwiecień 2016
Autor: Mirka
Ocena:
Zmagam się z nowotworem jajnika. Lek Lynparza dostałam po ostatniej chemii. Ogólnie jest kiepsko, w ogóle nie mam siły, męczy mnie zgaga, ale nie tracę nadziei. Musi być dobrze.
Odpowiedź
Dodano: 11 Czerwiec 2016
Autor: Monika
A płaciła pani sama za ten lek ,jeśli tak to ile
Odpowiedź
Dodano: 13 Luty 2016
Autor: Lidka
Ocena:
W trakcie zastosowania leku Lynparza w ogóle nie miałam siły, ale lekarz był zadowolony z efektów działania. Chyba więc warto się było męczyć.
Odpowiedź
Dodano: 01 Marzec 2021
Autor: Maja
To działa?
Odpowiedź

Dodaj opinię o Lynparza

Wybierz ocenę i napisz krótkie uzasadnienie.

Wybierz ocenę
Ocena:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]Jak napisać pomocną opinie?

przykład: Napisz nam czy byłeś zadowolony z produktu, jak długo go używasz, jakie są jego plusy, minusy, czy widzisz efekty po jego zastosowaniu oraz czy go polecasz czy też nie. Miło będzie jak napiszesz również ile masz lat i z jaką borykasz się dolegliwością. Twoja opinia jest ważna dla innych użytkowników.
Dziękujemy.
Pozostało 60 z 60 znaków

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

Komentarz do opinii użytkownika
Twoje imię:
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 752 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 003 produktów w 209 kategoriach