45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Przyszła mama kontra poranne mdłości. Najskuteczniejsze metody

Przyszła mama kontra poranne mdłości. Najskuteczniejsze metodyPrzyszła mama kontra poranne mdłości. Najskuteczniejsze metody

U znakomitej większości kobiet poranne mdłości stanowią jeden z pierwszych objawów ciąży. Potrafią porządnie zamieszać i uprzykrzyć funkcjonowanie, jednak często uważa się, że są dla płodu prawdziwym dobrodziejstwem. Jakie są plusy porannych mdłości i jak je załagodzić?

Jeśli chodzi o niedawne doniesienia o dobrym wpływie tej uciążliwej dolegliwości na zdrowie dziecka, okazuje się, że są one pewnego rodzaju ochroną dla płodu przed wpływem niektórych, szkodliwych składników pokarmowych.

 • Co na mdłości w ciąży?

 • Jak złagodzić mdłości w ciąży?

Wymioty, mdłości i nadwrażliwość na zapachy są czynnikami, które pozwalają organizmowi na wyeliminowanie z diety przyszłej mamy produkty ciężkostrawne, szkodliwe i nieświeże. Część z nich może zawierać także toksyny. Jest to więc pewnego rodzaju zmyślny system Matki Natury, która intuicyjnie podsuwa nam, czego powinno się unikać w tym stanie.

Kolejne zalety porannych mdłości

Co ciekawsze, udowodniono, że kobiety zmagające się z porannymi mdłościami rzadziej miały problemy z donoszeniem ciąży i poronieniami. Oprócz tego, wymioty, choć są najmniej przyjemnym elementem tego stanu, mogą mieć pozytywny wpływ na rozwój płodu. Istnieją wyniki badań, mówiące o tym, że dzieci matek zmagających się z mdłościami w tym okresie są bystrzejsze od reszty rówieśników. Wykazano, że mają one lepszą pamięć i wyższe wyniki w testach na IQ.

Sposoby na wymioty. Jak załagodzić ten przykry objaw?

Gdy mdłości się nasilają, występują po każdym posiłku albo wypiciu wody, konieczne jest jak najszybsze skontaktowanie się z lekarzem. Zbyt szybka utrata wagi może spowodować odwodnienie lub niedożywienie płodu, a przyszła mama może cierpieć na jakąś inną dolegliwość. Dlatego trzeba szybko skonsultować to z ginekologiem.

Aby maksymalnie złagodzić mdłości w ciąży, trzeba przestrzegać pewnych zasad:

 • Nie zrywaj się gwałtownie z łóżka zaraz po przebudzeniu. Najlepiej przeczekaj kilka minut, rozciągnij się, poleż chwilę, pomału wybudź ciało ze snu.
 • Przed wstaniem z łóżka dobrze jest coś przegryźć. Niech będzie to suchar, krakers, herbatnik, którego popijesz herbatą, naparem z korzenia imbiru lub melisą.
 • Potem zjedz lekkie śniadanie, unikaj tłustych, ciężkostrawnych potraw i pikantnych dodatków.
 • Staraj się unikać stresów, bądź spokojna i wyciszona.
 • Pamiętaj, że nerwy potęgują mdłości i wymioty.
 • Gdy dopadną cię mdłości, noś ze sobą migdały. Mając je w torebce, będziesz mogła sięgnąć po nie w chwili „kryzysu”.
 • Przez cały dzień wypijaj dużo wody, nie dopuść do odwodnienia organizmu.
 • Kolacja powinna być lekka i bogata w białko.
 • Dobrze jest spędzać jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu.
 • Unikaj zadymionych, dusznych pomieszczeń.
 • Wysypiaj się.
ciąża nudności wymioty objawy ciąży mdłości w ciąży poranne mdłości
Komentarze
Dodano: 22 Sierpień 2016
Autor: Baśka
Ocena:
To prawda, jak nie będziesz się denerwować to mdłości w ciąży mogą nawet cię nie dotyczyć.
Odpowiedź
Dodano: 09 Lipiec 2016
Autor: Wioletta
Ocena:
ja próbowałam chyba wszystkiego, ale pierwszy trymestr był straszny, na szczęście mam to już za sobą , za miesiąc rodzę i jest dobrze, z utęsknieniem czekam na maleństwo
Odpowiedź
Dodano: 01 Czerwiec 2016
Autor: Jolka
Ocena:
Mnie mdłości dopadły w 5 miesiącu i dopiero leki pomogły.
Odpowiedź
Dodano: 19 Maj 2016
Autor: czesia
Ocena:
u mnie pierwsza ciąża minęła bez mdłości, za to w drugiej tak się męczyłam, że coś okropnego, nic za bardzo mi nie pomagało, ani dieta, ani świeże powietrze
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach