45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Przygotowanie do porodu. 36 tydzień ciąży

Przygotowanie do porodu. 36 tydzień ciążyPrzygotowanie do porodu. 36 tydzień ciąży

Półmetek ciąży to wyjątkowy czas. Coraz bliżej porodu. Pojawiają się różne odczucia: zniecierpliwienie, niepokój, a także radość – w końcu już niedługo na świecie pojawi się wasz upragniony maluszek. Z pewnością chciałabyś w tym czasie wiedzieć „co słychać” u dziecka i co dzieje się w twoim organizmie.

Trzydziesty szósty tydzień ciąży to moment, w którym meszek pokrywający ciało dziecka stopniowo znika – jest przez malucha połknięty. To właśnie z niego i złuszczonego naskórka powstaje wydalana po porodzie smółka. Dziecko powoli coraz lepiej się porusza, np. chwyta, a kości jego czaszki stają się twardsze. Od głowy po pupę ma prawie 34cm, a jego długość całkowita może wahać się od 46 do 50 cm.

  • Jak wygląda dziecko w 36 tygodniu?

Maluch stopniowo szykuje się do wyjścia na świat. Dno macicy obniża się, ponieważ główka może kierować się już w stronę kanału rodnego. Taki układ sprawia, że kobiecie łatwiej jest oddychać. W przypadku ciąży bliźniaczej, prawdopodobnie dojdzie do jej rozwiązania właśnie w tym tygodniu.

Co się dzieje z przyszłą mamą. Ciało i psychika ciężarnej w 36-tym tygodniu

Ważna jest kwestia nastawienia i psychiki – jedna kobieta będzie odczuwać głównie niepokój (zwykle ze względu na to jak przebiegnie poród, albo jak poradzi sobie z noworodkiem), a inna przede wszystkim radość i zniecierpliwienie. Oczywiście najlepszym sposobem myślenia jest pozytywne nastawienie – dzięki niemu ostatnie tygodnie ciąży nie będą tak męczące i uciążliwe.

Dlaczego warto się cieszyć? W końcu już niedługo zobaczysz maluszka na własne oczy. Jest już w pełni ukształtowany, gotowy do przyjścia na świat, rozwinięty. Musisz tym samym uzbroić się w cierpliwość, ponieważ wyjdzie na zewnątrz dopiero wtedy, gdy będzie w pełni gotowy. Na razie schronił się w bezpiecznej przestrzeni twojego brzucha.

Zwykle pod koniec ciąży pojawiają się obrzęki stóp, zwłaszcza gdy rodzisz latem. Aby sobie ulżyć, dobrze jest wymoczyć stopy w letniej wodzie z dodatkiem soli do stóp, a następnie wetrzyj w nie żel relaksujący. Dużą ulgę przyniesie też masaż stóp – poproś swojego partnera o wykonanie go za pomocą oliwy z oliwek i kilku kropli olejku miętowego. Odpoczywaj z nogami w górze.

Jeśli obrzęki nie będą mniejsze o odpoczynku albo będą dotyczyć też innych części ciała, zgłoś się do lekarza – może oznaczać to zaburzenia krążenia albo problemy z nerkami.

Dziecko jest coraz większe. Przygotuj się do porodu

Teraz zamiast kopnięć poczujesz twardnienie macicy, wiercenie się, ból. Pamiętaj, aby teczka z niezbędnymi dokumentami do porodu była już przygotowana, tak samo torba do zabrania do szpitala. Na wielu stronach internetowych znajdziesz informację o tym, co ze sobą zabrać.

Oznaką zbliżającego się porodu są regularne, coraz mocniejsze skurcze i odejście wód płodowych. Jeżeli zauważysz u siebie śluz zabarwiony na różowo albo ze śladami krwi, to znak, że odszedł czop zamykający kanał szyjki macicy, co sygnalizuje, że niedługo urodzisz.

skurcze ciąża poród opuchnięte stopy 36 tydzień ciąży
Komentarze
Dodano: 27 Wrzesień 2016
Autor: Przyszła mama
Ocena:
Drogie mamy, jestem w ciąży i mam termin dopiero na luty, ale zastanawiam się czy 4 tyg przed terminem juz czas pakować torbę do szpitala?
Odpowiedź
Dodano: 05 Wrzesień 2016
Autor: Natalia
Ocena:
Ja też nie mogę się doczekać, niby tak blisko a tak daleko.
Odpowiedź
Dodano: 22 Sierpień 2016
Autor: Mariola
Ocena:
Ja tam jak do tej pory nie przejmuje się, choć przyznam że nie mogę się doczekać kiedy poznam moją Hanię :)
Odpowiedź
Dodano: 03 Sierpień 2016
Autor: Basia
Ocena:
Zgadzam się najlepiej jest nie przejmować się i nie czytać żadnych forów, książek o komplikacjach bo bedzie jeszcze gorzej, a stres udzieli się dziecku.
Odpowiedź
Dodano: 06 Lipiec 2016
Autor: Edyta
Ocena:
Ja najgorsze, co zrobiłam przed porodem, to naoglądałam się filmów i naczytałam o możliwych komplikacjach, nie polecam tego robić nikomu.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach