Czas ciąży jest okresem dla każdej kobiety niezwykle ważny. Jest to czas szczególnego skupienia na swoim ciele, zachodzących w nim zmianach jak też na przyszłym dziecku. Ważne jest, aby w tym okresie zadbać o wyeliminowanie szkodliwych nawyków na rzecz zdrowych, pozytywnie wpływających na zdrowie oraz samopoczucie. Dlatego też należy uważnie śledzić kolejne etapy rozwoju dziecka już od samego poczęcia.
Jak przebiega ciąża?
Jak przebiega drugi trymestr ciąży?
Pierwszy Trymestr – Tydzień 1-13
W okresie tym ciąża nie jest jeszcze widoczna, jednak jest to okres najbardziej znaczący dla rozwoju poczętego dziecka. W pierwszych trzech miesiącach jest ono niezwykle podatne na czynniki, które mogą zaburzyć jego rozwój. Jest to również czas, w którym wykształcają się wszystkie układy i narządy wewnętrzne. W kolejnych miesiącach są one jedynie doskonalone.
Dla przyszłej mamy w pierwszym trymestrze mogą pojawić się typowe dolegliwości jak nudności czy obrzmienie i bolesność piersi. Zauważyć można również wzmożoną potrzebę oddawania moczu co jest powodowane zwiększaniem się nacisku na pęcherz powiększającej się macicy.
Drugi Trymestr – Tydzień 14-27
Okres ten należy do najprzyjemniejszych, dlatego często jest nazywany „miesiącem miodowym ciąży”. Przyszła mama jest już oswojona z zachodzącymi w jej ciele zmianami i może się nimi cieszyć. Ustępują również początkowe dolegliwości. Dla dziecka jest to okres intensywnego rozwoju. Jego ruchy są intensywniejsze – potrafi poruszać wykształconymi palcami, dłońmi oraz nogami i stopami. W tym czasie można już udać się z wizytą na USG ciąży, by zobaczyć sylwetkę dziecka i usłyszeć bicie jego serca. Na obrazie USG widać już wyraźnie zarysowaną główkę dziecka, usta, można również ustalić płeć dziecka.
Dziecko w drugim trymestrze ciąży odróżnia już odgłosy. Na głośniejsze reaguje gwałtownym ruchem. Potrafi również odczuć głos mamy.
Trzeci Trymestr – Tydzień 28-40
Jest to czas, kiedy przyszła mama zaczyna niepokoić się samym porodem i jego przebiegiem. Waga wzrasta gwałtowniej niż w poprzednich okresach. Pojawiają się również problemy z bólami kręgosłupa spowodowane ciężarem brzucha. Można również zauważyć znaczny wzrost piersi i powiększenie się brodawek.
Na początku ostatniego trymestru dziecko waży około 1 kg i jego waga stale wzrasta. Płuca płodu są już przystosowane do wdychania oraz wydychania powietrza. Jednak, gdyby urodziło się ono wcześniej, miałoby ono problemy z oddychaniem. Dziecku rozwija się intensywnie również wzrok, zaczyna ono również śnić, co można zaobserwować po szybkich ruchach gałek ocznych.
Jest to już ostatni dzwonek na przygotowanie wyprawki do szpitala oraz przygotowanie pokoju dla dziecka. Powinno ono być gotowe na twój powrót z dzieckiem ze szpitala.
We wszystkich etapach rozwoju ciąży ważna jest świadomość przyszłej mamy zachodzących w niej zmian. Powinna ona znajdować się również pod opieką lekarza ginekologa, który w bezpieczny sposób przeprowadzi ją przez ciążę aż do jej rozwiązania.
Co o tym sądzisz?