45 411 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 979 produktów w 209 kategoriach

Przedstawiamy 8 rzeczy, których powinnaś unikać w ciąży

Przedstawiamy 8 rzeczy, których powinnaś unikać w ciążyPrzedstawiamy 8 rzeczy, których powinnaś unikać w ciąży

Ciąża to nie choroba, ale mimo wszystko stanowi okres życia, w którym nie zaszkodzi być ostrożnym. Przyszłe mamy powinny zdrowo się odżywiać, wypoczywać i unikać stresowych sytuacji. Warto dbać wówczas w sposób szczególny o zdrowie – swoje, jak i swojego nienarodzonego dziecka. Czasem, dla dobra maluszka, kobieta powinna zrezygnować z rzeczy, na które ma ochotę. Czego unikać w ciąży?

  1. Nadmiernego wysiłku – czyli dźwigania, które może stanowić zagrożenie zarówno dla matki, jak i rosnącego w niej dziecka. Nadmierne przeciążenie może przyczynić się do złego samopoczucia, bólów stawów i pleców, a czasem nawet krwawienia, poronienia i bóle poszczególnych narządów.
  2. Spania w pozycji na wznak – ułożenie się do snu w ciąży nie należy do najłatwiejszych zadań, dlatego wiele mam wybiera pozycje na wznak. Może wydawać się ona wygodna, jednak wcale nie działa korzystnie dla organizmu kobiety. Macica, która stale się powiększa, z czasem zacznie powodować uciskanie kręgosłupa i jelita. W wyniku tego może pojawić się ból pleców, a nawet hemoroidy. Najlepszą pozycją do spania w ciąży jest leżenie na lewym boku.
  3. Solarium i niektórych zabiegów u kosmetyczki – jeśli chodzi o wizyty u kosmetyczki, przyszłe mamy nie mogą poddawać się zabiegom wykorzystującym podciśnienie, prąd lub ciepło. Mimo to, mogą skorzystać z zabiegów opartych na delikatnych kosmetykach, które działają nawilżająco i relaksująco. Ponadto, zakazane jest solarium, a także zbyt długie wygrzewanie się na słońcu. Tego typu praktyki osłabiają organizm i prowadzą do odwodnienia, dlatego należy spacerować w półcieniu i stosować kremy z filtrem.
  4. Gorących kąpieli – zbyt długie leżenie w wannie zwiększa ryzyko zasłabnięcia. Oczywiście można leżeć w wannie, to wręcz zalecane, jednak woda nie powinna być zbyt gorąca. Takie długie przebywanie w wysokiej temperaturze może doprowadzić do rozszerzenia naczyń krwionośnych i poronienia.
  5. Stresu – w czasie reakcji stresowych zwiększa się przepływ krwi, spada poziom żelaza, w związku z czym łatwiej o poronienie. Nerwowość matki ma również negatywny wpływ na mózg i narządy ruchu dziecka. Właśnie dlatego trzeba unikać stresowych sytuacji i postawić na relaks.
  6. Używek – choć rezygnacja z alkoholu i papierosów wydaje się czymś oczywistym, to jednak warto o tym wspomnieć. Mama nie powinna nawet pozwalać sobie na pół kieliszka wina, ponieważ alkohol może zaburzać rozwój dziecka. Palenie to największe zło – może doprowadzić nawet do wad wrodzonych.
  7. Coca-coli – wszystkie słodkie, sztuczne napoje gazowane nie są zalecane w czasie ciąży. Ich nadmierne spożycie może prowadzić do przedwczesnego porodu, zaś napoje energetyzujące, z zawartością kofeiny , mogą ograniczać wzrost dziecka.
  8. Pracy w ogródku bez rękawiczek – to może być dość zaskakująca zasada, jednak gleba stanowi siedlisko bakterii, w której występuje np. toksoplazmoza. Mimo że nie jest ona groźna dla kobiety, to może stanowić niebezpieczeństwo dla płodu. Praca w rękawiczkach zmniejszy te zagrożenie.
dla mam ciąża dziecko w ciąży
Komentarze
Dodano: 29 Czerwiec 2016
Autor: Tereska
Ocena:
pamiętam jak byłam w ciąży to coca cola normalnie za mną chodziła, staralam się jej unikać ale czesto wygrywała :)
Odpowiedź
Dodano: 14 Czerwiec 2016
Autor: Weronika
Ocena:
Dobrze ze ktos zaznaczył, że ciąża to nie choroba ale nalezy na siebie, a przede wszystkim na brzuszek uważać.
Odpowiedź
Dodano: 02 Czerwiec 2016
Autor: Milena
Ocena:
Uwielbiam w ciąży spać na lewym boku, normalnie inna pozycja mi nie odpowiada :)
Odpowiedź
Dodano: 14 Maj 2016
Autor: ciężarna
Ocena:
unikanie stresu nie jest łatwe niestety, jak się ma obok partnera, z którym nie można się porozumieć, mój zamiast mnie wspierać, tylko mnie wkurza
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 411 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 979 produktów w 209 kategoriach