45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Poznaj sposób na relaks w 34. tygodniu ciąży!

Poznaj sposób na relaks w 34. tygodniu ciąży!Poznaj sposób na relaks w 34. tygodniu ciąży!

34. tydzień  ciąży to już sam koniec dziewięciomiesięcznego wyczekiwania na dziecko. Termin porodu jest coraz bliżej i jest to czas, gdy przyszłe mamy zaczynają się poważnie martwić porodem. Wtedy zazwyczaj dosięga je panika. Jednak w tym ważnym okresie należy zachować spokój, który przyda się z pewnością na sali porodowej. Nadal również warto pamiętać jak rozwija się dziecko i czego możemy po nas samych się spodziewać.

  • Jak się zrelaksować podczas ciąży?

  • Jak się pozbyć stresu w ciąży?

Po pierwsze – jak rozwija się dziecko?

Ma ono już około 50 cm i waży prawie 2200 gram. Gdyby urodziło się w tym tygodniu – dałoby sobie radę. Być może konieczny byłby inkubator,  by wzmocnić trochę noworodka. Najważniejsze jednak jest to, że wszystkie organy wewnętrzne działają już prawie normalnie, więc inkubator nie dla każdego dziecka byłby niezbędny.

Co u mamy?

W tym tygodniu wzrost wagi może być większy niż w poprzednich tygodniach ciąży. Wynika to z faktu, że właśnie teraz dziecko rośnie w bardzo szybkim tempie. Można również już odczuć regularne już skurcze macicy, które nazywane są skurczami Braxtona-Hicksa. W ten sposób macica przygotowuje się do porodu.
Jednocześnie możesz zauważyć suchość oczu, które mogą być podrażnione. Wynika to wpływu hormonów właśnie na oczy przez co zmniejsza się produkcja łez. To, co charakterystyczne dla tego okresu, to rozkojarzenie i kłopoty z koncentracją. Występują też problemy z zapamiętywaniem nowych informacji. Jest to wywołane przejściowym kurczeniem się komórek mózgowych kobiety. Kłopoty te mijają jednak najpóźniej na kilkanaście tygodni  po porodzie.

Stres – może zaszkodzić dziecku

W tym czasie niepokój o donoszenie ciąży to problem wielu przyszłych mam. Należy jednak pamiętać, że w przypadku wcześniejszego porodu, dziecko jest niemal gotowe, by żyć poza organizmem matki. Poza tym wszelki stres negatywnie wpływa na dziecko i jeżeli jest on długotrwały, może przyczynić się do komplikacji ciążowych.

Jak w szybki sposób pozbyć się stresu w ciąży?

Usiądź wygodnie i oddychaj głęboko, powoli. Postaraj się być  miękka, rozluźnij wszystkie mięśnie. Możesz sobie na przykład wyobrazić, że wszystkie mięśnie są rozluźnione jak u szmacianej lalki. Wystarczą zaledwie dwie minuty, by skutecznie się rozluźnić.
Zrób sobie 5-10 minut przerwy. Najlepiej usiąść wygodnie lub położyć się (byle tylko nie na podłodze). Następnie zamknij oczy, zrób głęboki wdech przez nos, następnie wydech przez usta. Napinaj i rozluźniaj wszystkie części ciała, a następnie się odpręż. Staraj się przy tym o niczym nie myśleć.
Jeżeli nie masz czasu na przerwę, wykonaj kilka głębokich wdechów, unieś barki, utrzymaj tę pozycję przez kilka sekund, rozluźnij się, odchyl barki kilka razy do przodu i do tyłu. Zamknij oczy i zrób taki grymas, by cała twarz się zmarszczyła, a potem stopniowo rozluźnij mięśnie twarzy.

Kilka chwil dla siebie, ćwiczeń rozluźniających z pewnością dobrze wpłynie na samopoczucie i pozwoli odetchnąć spokojniej. Dzięki temu przygotowania do porodu nie będą stresujące i pomogą cieszyć się przyszłym szczęściem.

ciąża 34 tydzień ciąży rozwój dziecka w ciąży stres w ciąży jak radzić sobie ze stresem w ciąży
Komentarze
Dodano: 29 Czerwiec 2016
Autor: Edyta
Ocena:
Najważniejszy relaks i odpoczynek, tego nauczyłam się w koncówce ciąży.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach