45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Poznaj 9 sposobów walki z zapaleniem zatok!

Poznaj 9 sposobów walki z zapaleniem zatok!Poznaj 9 sposobów walki z zapaleniem zatok!

Zapalenie zatok jest dość powszechnie występującą dolegliwością, która choć nie pociąga za sobą groźnych skutków bywa dla nas kłopotliwa. Wynikający z zatkanych zatok ból głowy w połączeniu z gęstą wydzieliną z nosa występują najczęściej, jako konsekwencje niewyleczonego kataru.

  • Jak radzić sobie z zapaleniem zatok?

  • Czy inhalacja pomaga na zapalenie zatok?

Z zapaleniem zatok jesteśmy w stanie poradzić sobie domowymi sposobami, o ile jednak objawy nasilają się lub doskwierają powyżej trzech miesięcy, należy wybrać się na wizytę u laryngologa.

Walka z zapaleniem zatok

  1. Najpowszechniej stosowanym w przypadku zapalenia zatok rozwiązaniem są cenione przez nasze babcie inhalacje. W najprostszej wystarczy rozprowadzić 7 łyżek soli kuchennej w gorącej wodzie, nad którym należy się nachylić by oddychać powstałą parą przykrywszy głowę ręcznikiem. Wskazane jest zamknięcie oczu by zapobiec ich poparzeniu przez gorącą parę. Inhalacje zaleca się przeprowadzać przez pięć kolejnych dni.
  2. Możesz także wypróbować olejków eterycznych, jak np. lawendowy, majerankowy, kamforowy czy eukaliptusowy. Celem sporządzenia inhalacji wystarczy zastosować kilka kropli do miski z gorącą wodą. Inhalacje wdychamy identycznie jak w przypadku poprzedniego sposobu.
  3. Do inhalacji ziołowych używajmy ziół o właściwościach rozkurczowych, takich jak skrzyp, mięta pieprzowa, szałwia, majeranek i rumianek ceniony również za działanie przeciwzapalne czy tymianek ułatwiający odkrztuszanie. Inhalacje na bazie ziół przygotowuje się parząc 50 g w litrze wody przez dziesięć minut, jeśli mają one posłużyć osobom dorosłym, natomiast około pięciu minut, o ile korzystać będą dzieci. Dla bezpieczeństwa dzieci warto napar wcześniej schłodzić.
  4. Wspomagająco w leczeniu zatkanych zatok podziała nawilżanie śluzówki nosa, co wzmocni jej ochronę przed drobnoustrojami. Pomocne będzie picie każdego dnia do trzech litrów dziennie, szczególnie naparu z suszonych malin, który wpływa na rozrzedzenie wydzieliny, lipy czy wody.
  5. W tym celu warto również nawilżać pomieszczenie, w którym przebywamy, poprzez rozkładanie wilgotnych ręczników na grzejnikach, bądź użycie specjalnego nawilżacza. Poziom wilgotności we wnętrzu nie powinien być niższy od 30 %. W okresie jesienno-zimowym warto ubierać się cieplej, zamiast przegrzewać mieszkanie, co niestety prowadzi do nadmiernego wysuszenia powietrza.
  6. Ulgę przynieść mogą również okłady z paru łyżek ziaren grochu wsypanych do skarpetki lub materiałowego woreczka, który należy podgrzać w piekarniku w temperaturze 60 stopni Celsjusza.
  7. Podczas zmagania się z zapaleniem zatok zaleca się pić herbatkę imbirową i cynamonową, które poprzez swoje właściwości rozgrzewające udrażniają górne drogi oddechowe.
  8. Wskazane jest płukanie gardła roztworem letniej wody i soli, bowiem umożliwi to odkrztuszenie wydzieliny.
  9. Na wzmocnienie symptomów zapalenia górnych dróg oddechowych wpływają tłuste potrawy, zatem warto ich unikać.
zapalenie zatok chore zatoki płukanie zatok zatoki objawy domowe sposoby na zatoki inhalacje zatoki okłady na zatoki
Komentarze
Dodano: 22 Kwiecień 2016
Autor: Ania
Ocena:
Ja na zapalenie zatok stosuje inhalacje i odpowiednie leki przeciwbólowe na zatoki.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach