45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Poznaj 6 najczęstszych mitów na temat karmienia piersią

Poznaj 6 najczęstszych mitów na temat karmienia piersiąPoznaj 6 najczęstszych mitów na temat karmienia piersią

Karmienie piersią jest czynnością bardzo cenną dla zdrowia noworodka i pogłębiacą jego relacje z matką. Maleństwu dostarczane są wszelkie cenne składniki odżywcze pochodzące od rodzicielki i zapewniają najlepszą ochronę nowonarodzonego dziecka. Wokół tej pięknej czynności narosło wraz z biegiem lat wiele mitów, które mimo współczesnej wiedzy są uparcie, niezmiennie powtarzane. Oto kilka z nich!

  • Jak pobudzić laktację?

  • Jak dbać o pokarm?

  1. Karmienie piersią wymaga specjalnej, ostrej diety. Wyeliminowanie wielu składników ze swojej diety sprawi, że będzie to menu ubogie i jednostajne. Najważniejsze jest, aby dieta karmiącej mamy zaspokajała zapotrzebowanie dziecka i jej samej na niezbędne do prawidłowego funkcjonowania składniki odżywcze. Surowe diety nie są potrzebne, a mogą być wręcz szkodliwe. Oczywiście powinien być to jadłospis zdrowy, lekki i racjonalny, zaś jeśli żadne z rodziców nie ma ostrych alergii pokarmowych, nie trzeba usuwać z menu dużej ilości produktów.
  2. Jakość mleka matki może być nieodpowiednia dla dziecka. To jedna z najczęściej powtarzanych bzdur: że mleko mamy jest za chude, za tłuste albo za zimne, itd. Mleko matki będzie zawsze odpowiednie dla dziecka, ponieważ jego skład jest stały. Nawet jeżeli nie dostarcza ona w pożywieniu niezbędnych do produkcji pokarmu składników, to będą one pozyskane z jej ciała.
  3. Za mało pokarmu. Wiele osób uważa, że jeśli dziecko w pierwszych dniach po porodzie ciągle chce być przy piersi, oznacza to, że matka ma za mało pokarmu. Wówczas rodzice decydują się na dokarmianie maluszka. To błąd! Potrzeba długotrwałego ssania wynika często z chęci zaspokojenia potrzeby bliskości z mamą. Jest to także instynktownie dyktowane przez naturę pobudzanie organizmu matki do laktacji.
  4. Piwo na pobudzenie laktacji. Alkohol przenika do mleka mamy i może powodować uszkodzenie mózgu dziecka, ponadto działa hamująco na laktację. Nie istnieją żadne naukowe doniesienia o tym, że małe ilości alkoholu nie szkodzą maluchowi - zarówno w trakcie ciąży, jak i po porodzie.
  5. Przekarmienie. Niektórzy uważają, że dziecko nie może być zbyt długo przy piersi, ponieważ doprowadzi to do przejedzenia i bólu brzucha. Nie jest to prawdą – po prostu nie da się przekarmić dziecka piersią, zaś naturalny instynkt podpowiada dziecku, ile jest w stanie zjeść. Co więcej, dzieci karmione piersią rzadziej mają skłonności do nadwagi w przyszłości.
  6. Hamowanie laktacji w czasie choroby. Kolejny mit mówi o tym, że w trakcie choroby, gdy mama jest przeziębiona i ma gorączkę, nie powinna karmić piersią. Wręcz przeciwnie, hamowanie laktacji to kolejne obciążenie dla organizmu matki, a po drugie karmienie dziecka w chorobie wzmacnia jego układ odpornościowy, gdyż z mlekiem otrzymuje też przeciwciała.
ciąża dziecko laktacja karmienie piersią pobudzenie laktacji na laktację
Komentarze
Dodano: 12 Wrzesień 2016
Autor: Lena
Ocena:
Można dziecko przekarmić, szczególnie latem podczas upałów, dziecku chce się pić i powinno się poić choćby herbatka z kopru włoskiego a nie karmić cały czas i rozpychać brzuch dziecka.
Odpowiedź
Dodano: 23 Lipiec 2016
Autor: Amelia
Ocena:
Do Beata: Może to wynika z tego, że mleko matki jest po prostu najzdrowsze dla dziecka i warto je choć chwilę pokarmić. Choćby i 3 miesiące.
Odpowiedź
Dodano: 11 Lipiec 2016
Autor: Beata
Ocena:
A mnie wkurza fakt, że jak kobieta nie chce karmić, to się ją uważa za wyrodną matkę. Nie chcę, to nie. Mój wybór i nikomu nic do tego.
Odpowiedź
Dodano: 20 Czerwiec 2016
Autor: Renata
Ocena:
Nie przesadzajmy z tym karmieniem piersią. Jeść wszystko a z umiarem, no i wykluczyć nowalijki i uczulające owoce i warzywa. Tyle.
Odpowiedź
Dodano: 01 Czerwiec 2016
Autor: Iza
Ocena:
Jak byłam mała to mama karmiła mnie aż do 3 roku życia, takie były czasy, a teraz mam problem z nadwagą niewiadomego pochodzenia...
Odpowiedź
Dodano: 19 Maj 2016
Autor: Aneta
Ocena:
Mnie też zawsze powtarzano, żeby nie karmić dziecka, jak jestem chora. A tu okazuje się, że wcale nie jest to prawda.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach