45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Płodność jak na nią wpływać ?

płodnośćpłodność

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób ma kłopoty z zaplanowaniem i zajściem w ciążę. Warto więc wiedzieć co wywiera największy wpływ na naszą płodność. Są bowiem czynniki na które nie mamy wpływu, natomiast z powodzeniem możemy wpływać na te, które płodność zwiększają.

Bardzo duży wpływ na możliwości kobiety do zajścia w ciążę ma poziom estrogenu. To on odpowiada za naszą kobiecość. Liczne badania potwierdzają, że 30% wyższe stężenie tego hormonu zapewnia 30% większą szanse na zajście w ciążę. A zaobserwowano, iż kobiety, które posiadają stosunkowo odpowiednią figurę, tj. wcięcie w talii, szersze biodra i nieco większy biust, wykazują wyższe stężenie tego hormonu.

  • Jak wpłynąć na płodność?

  • Czy odżywianie wpływa na płodność?

Nie udowodniono, żeby wzrost miał znaczenie dla płodności, natomiast znaczenie ma z pewnością długość nóg. Dłuższe nogi – wyższy poziom hormonu.

Z kolei aktywność fizyczna ma niekorzystny wpływ na kobiece możliwości zajścia w ciążę, zmniejsza ona bowiem stężenie estrogenu. To tak jakby nasz organizm mówił, ciężko pracujesz i się męczysz, to nie jest dla Ciebie dobry czas na dziecko. Na Uniwersytecie Harvarda wykonano badania, które stwierdzają, że 12 km przebiegniętych tygodniowo znacząco obniżają płodność.

Jeżeli chcesz zajść w ciążę, powinnaś porzucić poranny jogging. Nie traktuj go jednak jako metodę antykoncepcji J Dotyczy to każdej aktywności fizycznej, ponieważ nasz organizm nie odróżnia biegu  od pracy na polu, czy w supermarkecie. Wystarczy, że odnotuje on wydatek energetyczny, to on właśnie obniża stężenie hormonów.

Tu dochodzimy do najważniejszego czynnika – odżywianie. Samo odżywianie w trakcie ciąży to a mało, żeby wpłynąć pozytywnie na jej rozwój. Zdecydowanie ważniejszy okazuje się fakt, jak matka odżywiała się i ile ważyła przed ciążą, a także to czy była w dzieciństwie dożywiona. Niedożywione w dzieciństwie kobiety w życiu dorosłym mogą mieć duże kłopoty z zajściem w ciążę.

Również herbata wpływa znacząco na poziom hormonów. Kobiety, które wypijają więcej herbaty, mają obniżony poziom estrogenu.
W takim razie czy poziom testosteronu u mężczyzn również ma wpływ na ich płodność? Otóż nie. Poziom testosteronu u mężczyzn zmienia się pod wpływem różnego rodzaju wydarzeń, czyli zupełnie inaczej niż progesteronu czy estrogenu. Najlepiej zaprezentuje to przykład meczu. Przed meczem obu mężczyznom rośnie poziom testosteronu, w oczekiwaniu na wydarzenie, zaś już po u wygranego dalej rośnie, zaś u przegranego maleje. Ale niestety testosteron u mężczyzn w bardzo małym stopniu wpływa na ich płodność. Oczywiście, jest niezbędny dla spłodzenia przez mężczyznę potomstwa, jednak jego stężenie nie musi być wysokie.

Warto, także zaznaczyć, że stres także nie ma wpływu na hormony. Nie zmienia ich stężenia więc nie wywołuje niekorzystnego wpływu na możliwość zajścia w ciążę, natomiast ma ogromny wpływ na jej utrzymanie i może wywołać poronienie we wczesnym etapie ciąży.

Pamiętaj zatem, żeby dbać o siebie zawsze, nie tylko przed planowaną ciążą, ważne jest żebyście wraz z partnerem zdrowo się odżywiali i zdrowo żyli, nie tylko z uwagi na przyszłą ciążę ale także dla siebie.

 

ciąża hormony płodność jak zajść w ciążę
Komentarze
Dodano: 24 Lipiec 2016
Autor: Katarzyna
Ocena:
Kobieca aktywność fizyczna nie sprzyja zajściu w ciążę? Pierwszy raz spotykam się z taką teorią.
Odpowiedź
Dodano: 05 Czerwiec 2016
Autor: Justyna
Ocena:
Na płodność napewno duży wpływ ma dieta, często jest tak że jak ktoś bardzo chce mieć dziecko to nie będzie go miał, a niektórzy "wpadają", życie...
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach