Według niektórych par najlepszą metodą na poczęcie dziecka jest spontaniczny seks. Inni wolą zaplanować odpowiedni wieczór, s tworzyć atmosferę i przygotować się wewnętrznie. Dla tych par przydatne będą naturalne metody planowania ciąży. Mogą być one pomocne w wyznaczeniu najbardziej odpowiednich momentów, w których nasz organizm jest bardziej podatny na zajście w ciążę.
Najlepszymi dniami dla kobiety na zajście w ciążę są tzw. dni płodne, które można wyznaczyć obliczając dzień owulacji. W tym celu możemy sięgnąć po kilka prostych metod takich jak prowadzenie kalendarzyka czy też mierzenie temperatury ciała.
Jak określić dni płodne?
Czy kalendarzyk jest skuteczny?
Kalendarzyk
Dla wielu metoda ta jest zawodna ze względu na wpływ wielu czynników, które mogą zakłócić cykl miesiączkowy. Tym samym kobiecie trudno jest wyliczyć dni owulacji. W przypadku, gdy mamy podwyższoną temperaturę lub stresujemy się, wówczas termin owulacji może być określony tylko w sposób przybliżony, a nie z dokładnością na jakiej nam zależy.
Metoda termiczna
W metodzie tej należy codziennie mierzyć temperaturę o tej samej godzinie i w tym samym miejscu ciała. Aby wynik był dokładny warto zakupić w aptece termometr owulacyjny, który pokazuje temperaturę z dokładnością do 1/100 stopnia Celsjusza. Pozwoli to na dokładne określenie wzrostu oraz spadku temperatury. Wyniki należy oczywiście zapisywać i zrobić wykres, dzięki któremu będzie możliwe obserwowanie wzrostu oraz spadku temperatury. Dni płodne przypadają na około trzy dni przed skokiem temperatury i na około 3-4 dni po nim.
„Metoda matematyczna”
Jeżeli nie chcemy uciekać się do czasochłonnych metod, możemy w szybki sposób obliczyć dni płodne. Wystarczy wyznaczyć dzień owulacji - od długości cyklu miesięcznego odjąć 14.
Przykład: Jeżeli nasz cykl miesięczny wynosi 25 dni, wówczas od tej liczny odejmujemy 14 i dni owulacji przypadają na 11 dzień cyklu. Z kolei jeżeli cykl trwa 28 dni, to dzień owulacji będzie dnia 14-go.
Ważne: w całym cyklu dni płodne nie przypadają tylko na ten jeden dzień. Rozpoczynają się one z reguły na około 5 dni przed owulacją i trwają do 3-4 dni po jej zakończeniu.
Należy pamiętać, że przedstawiona metoda nie jest zawsze dokładna. Na wynik może wpłynąć zmiana diety, zmęczenie, stres, zwykłe niewyspanie, przeziębienie.
Objawy jajeczkowania
Organizm kobiety może również sam sygnalizować dni płodne poprzez:
- tzw. plamienie owulacyjne. Objawia się ono niewielką ilością krwi w śluzie
- bolesne i napięte piersi, brodawki stają się wrażliwsze na dotyk
- odczuwany ból w podbrzuszu
Obserwowanie swojego ciała jest bardzo pomocne podczas planowania dziecka. Niezależnie jednak od wyników naszych pomiarów, warto pamiętać o zasadzie – im częściej się kochamy, tym szanse na zajście w ciążę są większe. Dlatego, oprócz uprawiania seksu z partnerem w wyznaczone dni, trzeba pamiętać o czerpaniu przyjemności ze wspólnych chwil. Relaks i odprężenie z pewnością pozytywnie wpłyną na satysfakcję z seksu i jednocześnie na płodność.
Co o tym sądzisz?