45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Pierwsze objawy ciąży – jak sprawdzić czy jesteś w ciąży?

Pierwsze objawy ciąży – jak sprawdzić czy jesteś w ciąży?Pierwsze objawy ciąży – jak sprawdzić czy jesteś w ciąży?

Pierwsze objawy ciąży bardzo łatwo zlekceważyć lub pomylić z problemami pokarmowymi, np. zatruciem pokarmowym. Jest jednak bardzo łatwy, dostępny a przede wszystkim skuteczny sposób na określenie czy jesteś w ciąży – jest nim test ciążowy. Zanim jednak do tego dojdzie istnieje szereg objawów, które mogą pomóc nam w określeniu tego stanu.

  • Jakie są objawy ciąży?

  • Czy zmiany apetytu oznaczają ciążę?

Z powodu wielu podobieństw występujących między pierwszymi objawami ciąży a towarzyszącymi w innych stanach chorobowych, wiele kobiet pragnących zajść w ciążę je lekceważy. Kobiety obawiające się ciąży nadinterpretują pewne symptomy i objawy, które wcale nie muszą jej oznaczać np. zmęczenie, okresowy brak miesiączki, nudności i wymioty. Mogą być one spowodowane stresem lub złym sposobem odżywiania się lub dietą. Przyszłe mamy bardzo pragnące zajść w ciążę, z powodu stresu jaki temu towarzyszy i oczekiwaniu na pozytywny wynik na teście potrafią wmawiać sobie zaistnienie dolegliwości wskazujących na tak długo oczekiwany stan.

Każda kobieta jest inna, inaczej też reaguje jej organizm i dolegliwości związane z ciążę także się różnią. Co więcej kobiety, które już raz urodziły, w drugiej i następnych ciążach wcale nie muszą odczuwać pierwszych jej oznak w identyczny sposób.

Najczęściej występujące u kobiet objawy ciąży to przede wszystkim:

Brak miesiączki w określonym terminie – mogą temu zjawisku towarzyszyć niewielkie plamienia i krwawienia spowodowane zagnieżdżaniem się jajeczka w macicy.

Obrzęknięte i bolące piersi – poziom hormonów w organizmie kobiety ulega znaczącej zmianie, piersi stają się bardziej wrażliwe, a nawet bolesne, a otoczka wokół sutka staje się ciemniejsza.

Nudności i wymioty – dotykają bardzo wiele kobiet w początkowym okresie ciąży. Pojawiają się rano lub wieczorem, przyszłe mamy są wówczas bardziej wrażliwe na zapachy. Potrafią bardzo uprzykrzyć życie i osłabić.

Zawroty głowy i omdlenia – w czasie ciąży zmniejsza się ciśnienie krwi u matki, rozszerzają się naczynia krwionośne, dzięki czemu dziecko szybciej jest zaopatrywane w krew.

Zmiany apetytu – przyszłe mamy potrafią mieć różnego rodzaju zachcianki lub jeść pokarmy, na które do tej pory nie zwracały uwagi. Może również pojawić się okresowo wstręt do pewnej grupy pokarmów, a co za tym idzie osłabienie apetytu.

Zmęczenie i senność – organizm ciężarnej kobiety pracuje na zwiększonych obrotach, męczą częste nudności i wymioty co wpływa na brak snu i ciągłe zmęczenie. Niebagatelne znaczenie ma także brak apetytu, a nawet stres i niepokój związany z przyszłością.

Pierwsze objawy ciąży u każdej kobiety mogą być różne, mogą mieć różny poziom nasilenia. Istnieje także wiele środków działających łagodząco np. na nudności i wymioty. Można z nich skorzystać lub zastosować naturalne metody, jak spożywanie imbiru.Wszystkie meczące objawy ciąży są jednak stanem przejściowym i nawet te najbardziej dokuczające oraz utrudniające nam codzienne funkcjonowanie jak nudności, wymioty, zaskakujące zachcianki czy zmiany nastroju nie są w stanie obrzydzić przyszłego macierzyństwa.

ciąża oznaki ciąży
Komentarze
Dodano: 23 Sierpień 2016
Autor: Karolina
Ocena:
Oznaki ciąży u każdej z nas są inne, moja koleżanka miała okres do 4 miesiąca ciąży i gdyby nie test to nawet nie wiedziałaby.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach