45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Pieczenie i ból oczu w ciąży? To może być zespół suchego oka!

Pieczenie i ból oczu w ciąży? To może być zespół suchego oka!Pieczenie i ból oczu w ciąży? To może być zespół suchego oka!

Ciąża to wyjątkowy czas, w którym w ciele przyszłej mamy dochodzi do wielu zróżnicowanych procesów. Organizm różnie reaguje na huśtawki hormonalne. Oprócz widocznych zmian nastroju, wyglądu i proporcji ciała, a często również odporności organizmu, pojawiają się także zmiany związane ze zmianą składu i ilości łez. Wiele ciężarnych boryka się z tym nieprzyjemnym i uciążliwym problemem. Nie jest on niebezpieczny dla zdrowia, jednak z pewnością wprowadza spory dyskomfort.

 • Co to jest zespół suchego oka?

 • Jak złagodzić objawy zespołu suchego oka?

Podstawową przyczyną zespołu suchego oka w czasie ciąży są oczywiście hormony, a dokładniej androgeny:

 • To z ich powodu zmniejsza się produkcja warstwy lipidowej zabezpieczającej film łzowy przed nadmiernym parowaniem. U ciężarnych powoduje to zatkanie ujścia gruczołów łojowych w powiekach, co dodatkowo zwiększa odczuwalność objawów.
 • Poza tym zmniejszają produkcję łez, których funkcją jest odżywienia rogówki i spojówki oka.

Objawy nasilają się u osób korzystających z komputera przez dłuższy okres czasu, podczas oglądania telewizji i czytania książek, a więc w trakcie wszystkich procesów mogących nadwerężać wzrok. Zespół suchego oka pojawia się najczęściej pod koniec pierwszego trymestru. Zwykle po jakimś czasie znika, jednak są przypadki, gdy trwa nie tylko przez cały okres ciąży, ale również w trakcie karmienia piersią. W tego typu sytuacjach zespół suchego oka znika  po kilku miesiącach od porodu lub zaprzestania karmienia piersią, jest więc objawem ustępującym samoistnie.

Podstawowe objawy zmiany ilości składu łez to:

 • Rozmazanie obrazu,
 • Szczypanie, pieczenie, ból oczu,
 • Dyskomfort,
 • Nadmierne łzawienie,
 • Uczucie ciężkości powiek,
 • Zaczerwienione, piekące spojówki,
 • Uczucie ciała obcego lub piasku pod powiekami (zupełnie jakby coś wpadło do oka),
 • Swędzenie oczu,
 • Światłowstręt, nadwrażliwość na promienie słoneczne i sztuczne światło,

Jak załagodzić objawy zespołu suchego oka?

Leczenie obejmuje zazwyczaj stosowanie leków nawilżających oczy, nazywanych często „sztucznymi łzami”. W aptekach znajdziemy wiele kropli nawilżających, należy jednak zwrócić uwagę na ich skład. Warto wybrać te, które nie zawierają konserwantów, a także posiadają wygodne, funkcjonalne opakowanie pozwalające korzystać z nich kilka razy dziennie, w różnych okolicznościach. Dla osób mających problem z zakrapianiem, w ofercie niektórych firm dostępne są preparaty w postaci sprayu do stosowania na zamknięte powieki.

Oprócz stosowania kropel, warto przestrzegać kilku zasad:

 1. Zmniejszyć ilość czasu spędzanego przy komputerze do maksymalnie 4 godzin w ciągu dnia,
 2. Unikać zadymionych, klimatyzowanych i ogrzewanych miejsc,
 3. Zadbać o nawilżenie powietrza w pomieszczeniach, w których się przebywa,
 4. Stosować ciepłe okłady na powieki, delikatnie je masować, a także zamykać na chwilę oczy.
ciąża zespół suchego oka ból oczu w ciąży pieczenie oczu w ciąży sposoby na zespół suchego oka sposoby na suche oczy zmiany hormonalne w ciąży
Komentarze
Dodano: 31 Październik 2016
Autor: Grażka
Ocena:
Mi to dokuczało i przed i w trakcie wszystkich ciąż (dwa szczęścia;)). Też używałam Starazolin Hydrobalance. Szczególnie, że nie trzeba zakraplać nie wiadomo ile razy, żeby w ogóle podziałało.
Odpowiedź
Dodano: 30 Czerwiec 2016
Autor: jovita
Ocena:
Ja mam zespół suchego oka i wiem, jaki to może być ból i dyskomfort. Dlatego dbam o to, żeby moje oczy zawsze były zawsze nawilżone i regularnie używam kropli starazolin hydrobalance, bo działają błyskawicznie i koją wszelkie dolegliwości
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach