45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Palaczu, jeżeli męczy cię kaszel - zgłoś się do lekarza!

Palaczu, jeżeli męczy cię kaszel - zgłoś się do lekarza!Palaczu, jeżeli męczy cię kaszel - zgłoś się do lekarza!

Kaszel palacza jest uporczywy i drażniący. Rozwija się przez wiele lat i w efekcie palacz się do niego przyzwyczaja tłumacząc sobie, że jest to "normalny odruch”. Absolutnie tak nie jest. Kiedy kaszel trwa dłużej niż 10 tygodni to znak, że w organizmie dzieje się coś niedobrego. Może się wówczas rozwijać bardzo poważna choroba.

  • Co to jest kaszel palacza?

  • Jak pozbyć się kaszlu?

Kaszlowi palacza towarzyszą przeważnie duszności i kłopoty z pełnym oddechem. Kaszel jawi się jako obrona organizmu przed drażniącymi nerwy czynnikami - takimi właśnie jak dym papierosowy (owe nerwy znajdują się w górnej części dróg oddechowych).
Kaszel pojawia się głównie rano, zaraz po przebudzeniu i może trwać aż do południa. Organizm w ten sposób próbuje „wydalić” zalegającą w oskrzelach wydzielinę, która zbiera się przez całą noc. Odruch odkasływania powoduje pozbycie się zawartego w płucach zanieczyszczonego powietrza. Niestety jeżeli nałóg jest silniejszy, a palenie papierosów trwa w najlepsze stan z upływem lat będzie się pogarszał. Odksztuszanie będzie sprawiało coraz większy problem.
Początkowo kaszel ma postać śluzowej wydzieliny, później jest tylko gorzej. Palacz wypluwa ropną wydzielinę, która może zawierać krew.

Skąd bierze się ten kaszel?

Papierosy zawierają ok. 5 tysięcy szkodliwych dla zdrowia substancji, które mają bardzo negatywny wpływ na organizm człowieka. Szczególnie niebezpieczne toksyny przenoszone do organizmu przez dym papierosowy to:
Nikotyna - szkodliwa substancja, pobudzająca receptory nerwowe,
Substancje smoliste – powodują rozwój chorób nowotworowych,
Tlenek węgla – ogranicza ilość tlenu w organizmie.

Dym papierosowy podrażnia układ nerwowy i receptory znajdujące się w błonie śluzowej dróg oddechowych. „Papierosowa wydzielina” powstaje poprzez skurcz ścianek gardła i zwężenia się oskrzeli. Czynniki te prowadzą do duszącego, gwałtownego kaszlu, a w konsekwencji do poważnych schorzeń:

  • przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP),
  • astmy oskrzelowej,
  • rozedmy, gruźlicy płuc,
  • nowotworów.

Jak pozbyć się kaszlu?

Najszybszym i najrozsądniejszym rozwiązaniem byłoby całkowite odstawienie papierosów. Jednak osoby, które mają trudności z pokonaniem nałogu powinny niezwłocznie poddać się badaniom lekarskim umożliwiającym stałe kontrolowanie ewentualnych zmian w organizmie. Należy obserwować każda zachodzącą zmianę, zwłaszcza kiedy dotyczy ona długotrwałego kaszlu. Ataki nagłego i silnego odkasływania można łagodzić doraźnie, lekami powlekającymi błony gardła, w zależności czy kaszel na formę mokrą czy suchą. Jeżeli męczy cię kaszel mokry należy odpowiednio nawadniać organizm co pomoże w rozrzedzeniu i odksztuszaniu wydzieliny. W przypadku kaszlu suchego powinno się stosować środki hamujące odruch odksztuszania. Warto także pomyśleć o wypróbowaniu preparatów, które mają na celu zmniejszanie ubocznych skutków palenia.

 

kaszel nikotyna kaszel palacza leczenie dym papierosowy

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach