45 752 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 003 produktów w 209 kategoriach

Obserwuj swoje ciało! Kalendarz płodności z korzyścią dla zdrowia?

Obserwuj swoje ciało! Kalendarz płodności z korzyścią dla zdrowia?Obserwuj swoje ciało! Kalendarz płodności z korzyścią dla zdrowia?

Żyjemy w XXI wieku, co oznacza, że nasze apteki i sklepy są wyposażone w całą masę łatwo dostępnych, skutecznych i wygodnych metod antykoncepcji. Jedne z nich mogą wpływać na zdrowie, inne nie, a mimo to część kobiet nie jest przekonana do tego typu hormonalnych oraz mechanicznych środków. Na szczęście istnieje alternatywa! Najpopularniejszym z naturalnych sposobów na kontrolowanie dni płodnych jest kalendarzyk płodności, zwany również kalendarzykiem małżeńskim.

  • Jak zrobić kalendarz dni płodnych?

  • Czy metoda kalendarzykowa jest skuteczna?

Przyczyny niechęci do stosowania np. antykoncepcji hormonalnej mogą wynikać z różnych pobudek. Kobiety rezygnują ze sztucznych sposobów zapobiegania ciąży z powodu przekonań religijnych, przeciwwskazań zdrowotnych lub po prostu zwykłej niechęci do nienaturalnych metod. Na szczęście istnieją też inne metody antykoncepcji, które wymagają jednak uwagi, czasu i długotrwałej obserwacji swojego organizmu.

Na czym to polega?

Metoda kalendarzykowa polega przede wszystkim na obserwacji swojego cyklu. Nazywa się ją również metodą Ogino-Knausa i metodą rytmu, oraz jedną z metod naturalnego planowania rodziny (NPR).

Cykl płciowy kobiety to okres pomiędzy dwiema kolejnymi miesiączkami. Kontrolowany jest przez hormony wydzielane przez podwzgórze. Cały cykl dzieli się na dwa osobne okresy:

  • Cykl jajnikowy – składa się ze stadium pęcherzykowego (1-14 dzień), gdy pęcherzyk dojrzewa; owulacji (14 dzień) czyli jajeczkowania (jednak tylko w cyklu 28dniowym); stadium lutealnego (14-28 dzień) kiedy to powstaje ciałko żółte wydzielające progesteron.
  • Cykl miesiączkowy – czyli miesiączka, regeneracja endometrium, itd.

Okresy te nakładają się na siebie. Powyższa rozpiska dotyczy kobiet, u których cykl wynosi 28 dni, ponieważ u każdej osoby może mieć on zróżnicowany czas trwania.

Jak obliczać dni płodne?

Pierwsze dni po zakończonym krwawieniu są okresem względnej niepłodności. Względnej, ponieważ w niektórych przypadkach może dojść do wcześniejszej owulacji. Niepłodność przedowulacyjna trwa zazwyczaj 4 dni, w czym najbardziej pewnym dniem niepłodnym jest dzień pierwszy. Gdy określamy dni płodne, musimy wziąć pod uwagę, że plemnik żyje w drogach rodnych kobiety do 72 godzin, a komórka jajowa po owulacji od 1 do 2 dni.

Dni potencjalnie płodne, przy cyklu 28-dniowym, trwają od 8 do 17 dnia cyklu. Pozostałe dni cyklu kobiety są okresem bezwzględnej niepłodności. Najbardziej pewny wynik, czyli to, kiedy faktycznie wypada nasz okres niepłodny, uzyskamy dopiero po minimum półrocznym notowaniu długości cyklu. W internecie znajdziemy wiele kalendarzyków on-line, które szybko pomogą nam szybko i dokładnie obliczyć wynik.

Metoda kalendarzykowa – wady i zalety

Jej podstawowa zaleta to fakt, że jest zupełnie obojętna i bezpieczna dla zdrowia. Dodatkowo, pozwala kobiecie bacznie obserwować swoje ciało i szybciej wykrywać wszelkie zdrowotne nieprawidłowości. Ponadto, ułatwia zajście w ciążę, a także pozwala zaplanować datę zapłodnienia i porodu.

Oczywiście nie jest to metoda skuteczna dla wszystkich. Wyjątkiem są osoby borykające się z nieregularnymi miesiączkami, pracujące na zmiany, mające stresujący tryb życia, młode i dużo podróżujące. Wszystko to przyczynia się do zaburzania cyklu, przez co metoda kalendarzykowa może okazać się nieskuteczna. 

ciąża antykoncepcja płodność planowanie ciąży jak zajść w ciążę dni płodne kalendarz płodności naturalna antykoncepcja metody antykoncepcji
Komentarze
Dodano: 18 Lipiec 2016
Autor: Renia
Ocena:
U mnie ta metoda jest zawodna, bo cykle mam bardzo nieregularne, choć dobiegam już 30-tki.
Odpowiedź
Dodano: 06 Maj 2016
Autor: Aleksandra
Ocena:
Nawet jeśli ktoś nie planuje korzystać z naturalnych metod jako wskazówki antykoncepcyjnej, to warto być kobietą świadomą swojego ciała, dlatego polecam lekturę artykułu. Zwięźle i na temat.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 752 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 003 produktów w 209 kategoriach