45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Objawy i rodzaje ciąży pozamacicznej

ciąża pozamacicznaciąża pozamaciczna

Niestety brakuje dokładnych statystyk mówiących o ciążach pozamacicznych, jednak przyjmuje się w środowisku, że na 200 ciąży występuje jedna ciąża ekotopowa (tj. pozamaciczna).

Taka ciąża to ciąża która rozwija się poza macicą. Zwykle bywa to jajowód, czasem zdarza się, ze zarodek zagnieździ się w jajniku, narządach jamy brzusznej lub szyjce macicy. Niestety, żadne z tych miejsc nie jest przystosowane dla optymalnego rozwoju ciąży, co w przypadku gdyby płód urósł, rozerwałoby organ w którym się znajduje. Tym samym ciąża pozamaciczna bezpośrednio zagraża życiu matki, ponieważ może prowadzić do niebezpiecznego krwawienia.

  • Co to jest ciąża pozamaciczna?

  • Jakie są rodzaje ciąży pozamacicznej?

Objawy ciąży ekotopowej są takie same jak zwykłej, prawidłowo przebiegającej ciąży. W pierwszej kolejności zanika miesiączka, można zaobserwować tkliwość piersi, zwykle także nudności, wymioty oraz częstsze oddawanie moczu. Dodatkowo poza standardowymi objawami ciąży, występują także bóle lub krwawienia. Kobieta nosząca ciąże ekotopową odczuwa często silne bóle miednicy, brzucha, czasem może to być nawet ból ramion lub szyi. Oczywiście objawy bólowe mogą być różne, obejmować różne części ciała i mieć różne nasilenie, czasem ból może w ogóle nie występować. W większości przypadków jednak występuje niskie ciśnienie krwi, bóle w dole pleców, czasem omdlenia, które są przyczyną utraty krwi. Również plamienia występujące w trakcie ciąży mogą świadczyć o ciąży pozamacicznej. Dodatkowo można zaobserwować (zwykle około 2 miesięcy od zatrzymania miesiączki) bladość, poty oraz nasilające się objawy wstrząsu, nieregularnie pojawiające się ciemne krwawienia z dróg rodnych.

Poniżej rodzaje ciąży pozamacicznych:

Najczęściej spotykana, bo aż w 99 % przypadków to ciąża jajowodowa. W tym przypadku zagnieżdżenie się zarodka następuje w jajowodzie, w skutek czego dochodzi do poronienia trąbkowego lub pęknięcia jajowodu, jeżeli ciąża rozwijała się dosyć długo. Kobieta często słabnie, blednie, a jej tępo przyspiesza, natomiast gdy jajowód pęknie – pojawia się nagle silny ból, po czym następuje wstrząs, który jest bezpośrednim zagrożeniem dla życia kobiety.

Kolejna jest ciąża jajnikowa, której rozwój i zagnieżdżenie następuje w jajniku. Tego rodzaju ciąża występuje w większej ilości przypadków u kobiet, po już przebytych ciążach a ich wiek zbliża się do 40 roku życia. Objawy są zbliżone do tych występujących w przypadku ciąży jajowodowej.

Ciąża szyjkowa natomiast występuje kiedy komórka zagnieździła się poniżej ujścia wewnętrznego macicy, co niesie za sobą bardzo wysokie ryzyko mocnego krwawienia. Ciąża taka zwykle kończy się zanim dobiegnie 20 tygodnia. Zwykle jej objawy to pojawienie się krwistych, nieregularnych krwawień już po zatrzymaniu się miesiączki.

Ciąża brzuszna natomiast to najrzadziej spotykana ciąża ekotopowa i następuje kiedy zarodek zagnieździ się w jednym z narządów w jamie brzusznej. Głównym objawem tego typu ciąży jest silny ból w dolnej części brzucha, mogą także występować długotrwałe wymioty, biegunki lub zaparcia.

 

 

ciąża krwawienie poród pozamaciczna ektopowa jajowodowa jajnikowa brzuszna szyjkowa poronienie trąbkowe

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach