45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Niepokojące objawy w ciąży. Sprawdź, czy jest się czym martwić!

Niepokojące objawy w ciąży. Sprawdź, czy jest się czym martwić!Niepokojące objawy w ciąży. Sprawdź, czy jest się czym martwić!

To prawda, że niektóre przyszłe mamy nawet niewinny ból głowy potrafi przyprawić o atak paniki. W ciąży często zdarzają się momenty niepokoju – raz uzasadnionego, innym razem mniej. Nie wolno popadać w paranoję, jednak bez wątpienia ciąża stanowi okres, w którym należy uważać na zdrowie bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Dlatego gorszym podejściem jest bagatelizowanie niektórych symptomów, z góry zakładając, że w ciąży to normalne. Skąd wiedzieć, kiedy faktycznie należy udać się do lekarza? Przedstawiamy 7 niepokojących objawów, których nie warto ignorować!

  • Co oznacza odejście wód płodowych?

  • Co oznacza krwawienie podczas ciąży?

  1. Dziecko nie porusza się tak samo jak wcześniej – zmniejszenie poziomu aktywności rosnącego w twoim brzuchu maleństwa może być powodem do niepokoju. Często jest to sygnał, że dziecko nie otrzymuje wystarczającej ilości składników odżywczych i tlenu. Istnieją na szczęście metody, które pomogą ci zdiagnozować ten problem w domowych warunkach i upewnić się, czy wszystko w porządku: wypij coś zimnego, następnie połóż się na boku. Leż i czekaj na ruchy dziecka. Jeśli w ciągu 2 godzin maluch poruszy się mniej niż 10 razy, udaj się na kontrolę do lekarza.
  2. Odejście wód – gdy nagle poczujesz, że coś spływa ci po nodze, mogą być to zarówno wody płodowe, jak i mocz, który wycieka w wyniku uciskania macicy na pęcherz. Aby zidentyfikować wydzielinę, udaj się do łazienki i spróbuj się wypróżnić. Jeżeli wyciek się powtórzy, oznacza to, że zaczęły odchodzić wody, więc skonsultuj się w lekarzem.
  3. Bóle głowy i brzucha – a także zaburzenia wzroku, które pojawiają się w trakcie trzeciego trymestru. Mogą być to objawy stanu przedrzucawkowego, który jest potencjalnie śmiertelny, dlatego nie zwlekaj i jak najszybciej wybierz się do lekarza. Poza bólami brzucha i głowy, kłopotami z widzeniem i obrzękiem, występuje wówczas wysokie ciśnienie i nadmiar białka w moczu.
  4. Grypa – gdy panuje sezon przeziębień, kobiety w ciąży są o wiele bardziej narażone na infekcje. Ciąża działa na układ odpornościowy, więc również po wyzdrowieniu, mogą pojawić się różne zdrowotne komplikacje. Jeżeli zauważysz u siebie kaszel, ból gardła, gorączkę, kichanie, nudności, katar, biegunkę lub wymioty, zadzwoń do lekarza, jednak staraj się nie pojawiać od razu w gabinecie (istnieje ryzyko, że rozprzestrzenisz chorobę wśród innych ciężarnych). Nie jest to bardzo groźny stan, jednak dobrze jest już wcześniej zaszczepić się na grypę sezonową.
  5. Skurcze na początku trzeciego trymestru – regularne skurcze, występujące co 10 minut albo częściej, które stopniowo się nasilają, mogą być oznaką przedwczesnego porodu. Często przyszłe mamy mylą je ze skurczami fałszywymi – te są zaś nieprzewidywane, nierytmiczne i często mijają w ciągu godziny.
  6. Krwawienie – obojętnie w którym momencie ciąży jesteś, krwawienie w ciąży to zawsze poważny objaw, który wymaga natychmiastowej konsultacji z lekarzem. Może oznaczać różne rzeczy: obfite połączone ze skurczami – w pierwszym lub na początku drugiego trymestru ciąży może oznaczać poronienie; mocne z silnym bólem brzucha, omdleniami i skurczami menstruacyjnymi w trzecim trymestrze – może oznaczać ciążę pozamaciczną, która stanowi zagrożenie życia; krwawienie i ból brzucha w trzecim trymestrze – przedwczesne oddzielenie się łożyska od macicy.
  7. Wymioty i mdłości uniemożliwiające jedzenie i picie – nie przyjmuj żadnych leków na własną rękę, zgłoś się do lekarza. Jeśli wymiotujesz tak, że nie jesteś w stanie nic przełknąć, stanowi to powód do niepokoju i to nawet, jeżeli ten problem wystąpi w pierwszym trymestrze ciąży. Nie konsultując się z lekarzem narażasz się na odwodnienie, niedożywienie i możesz doprowadzić tym samym do przedwczesnego porodu lub wad wrodzonych u dziecka.
matka i dziecko ciąża wymioty w ciąży krwawienie w ciąży ból głowy w ciąży niepokojące objawy w ciąży ból brzucha w ciąży przedwczesny poród fałszywe skurcze ruchy dziecka w ciąży
Komentarze
Dodano: 22 Sierpień 2016
Autor: Kinga
Ocena:
Mam termin na październik i jak do tej pory jest ok, miewam czasem delikatne bóle jak mi mały pod zebro wejdzie, ale tak to wszystko w porządku ;)
Odpowiedź
Dodano: 29 Czerwiec 2016
Autor: Ula
Ocena:
A ja już piąty i przeszłam niewielkie krwawienie, które było wynikiem pęknięcia naczynka krwionośnego. Niegroźne ale ile strachu się najadlam...
Odpowiedź
Dodano: 10 Maj 2016
Autor: Ewa
Ocena:
Na szczęście żaden z tych objawów mnie nie dotyczy, jestem pod koniec drugiego miesiąca i jak na razie nie ma co narzekać.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach