45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Nie pijesz dużo wody? Sprawdź jakie sygnały przekazuje ci odwodniony organizm.

Nie pijesz dużo wody? Sprawdź jakie sygnały przekazuje ci odwodniony organizm.Nie pijesz dużo wody? Sprawdź jakie sygnały przekazuje ci odwodniony organizm.

Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy jak bardzo ważne jest nawadnianie organizmu. Przeważnie sygnały, które odczuwamy łatwo pomylić z inną przyczyną. Odwonienie może wywołać np. złe samopoczucie, ból głowy czy nadmierne tycie. Podejrzewasz, że dolegliwości, które cię trapią mają związek ze zbyt małą ilością wody w twoim organizmie? Sprawdź jakie sygnały świadczą o odwodnieniu.

 • Jakie są objawy odwodnienia organizmu?

 • Czy sucha skóra oznacza odwodnienie?

 1. Sucha skóra.
  Jeśli zauważyłeś na skórze łuszczenie i suche skórki mogą być to pierwsze oznaki przesuszenia skóry. Jeżeli taki stan będzie się utrzymywał przez dłuższy czas, skóra może nieodwracalnie stracić swoją elastyczność. Suchość skóry znacznie przyspiesza proces starzenia się.
 2. Suchość w ustach.
  Suchość w ustach świadczy o tym, że jesteśmy spragnieni. Warto prawie zawsze sięgać po wodę mineralną, a nie po słodkie i gazowane napoje. Woda bardzo dobrze nawilża błony śluzowe w gardle i w ustach, dzięki czemu zwiększa się produkcja śliny, a my nie odczuwamy już suchości w ustach.
 3. Suche oczy.
  Brak odpowiedniej ilości wody w organizmie objawia się też przez oczy. Jeśli są przekrwione, suche i pieką, to znak, że pijemy jej za mało. Kolejnym sygnałem ze strony oczu jest produkcja bardzo małej, wręcz minimalnej ilości łez. Jeżeli chce nam się płakać, a mamy przesuszone oczy, nie jesteśmy w stanie uronić praktycznie ani jednej łzy.
 4. Ciągłe pragnienie.
  Jeśli ciągle chce ci się pić, po mino, że przed chwilą napiłeś się jakiegoś płynu, to znaczy jesteś odwodniony, a jeśli twój język wygląda jak pustynia, to sygnał, że jesteś przewlekle odwodniony. Twoja zdrowie może być wówczas w niebezpieczeństwie.
 5. Zakwasy.
  Brak wody również odczuwają mięśnie. Im mniej jej pijesz, tym zmniejsza się twoja masa mięśniowa i odczuwasz zakwasy. Dlatego z tego powodu bardzo ważne jest stałe nawadnianie organizmu przed, w trakcie i po treningu.
 6. Bolące stawy.
  Nie wszyscy wiedzą, że w chrząstkach znajduje się aż 80 proc. wody. Gdy brakuje jej w twoim organizmie, możesz odczuwać ból podczas poruszania się. Picie wody zabezpieczy chrząstki i kości przed ocieraniem się o siebie.
 7. Częste choroby.
  Picie wody oczyszcza organizm ze szkodliwych toksyn i zarazków podczas przeziębienia czy grypy. Jeżeli nie będziesz pił odpowiedniej ilości wody, powrót do zdrowia zajmie ci dużo więcej czasu.
 8. Osłabienie i zmęczenie.
  Uczucie zmęczenia i znużenia wcale nie musi być wynikiem niewyspania i przepracowania, a właśnie brakiem wody w organizmie. Jeżeli odczuwasz senność, wypij najpierw szklankę wody, a dopiero później szukaj alternatywnych sposób na pobudzenie. Picie kawy w takim wypadku to błąd gdyż może ona dodatkowo pogłębić odwodnienie.
 9. Ciągle uczucie głodu.
  Burczenie w brzuchu może świadczyć o niedoborze płynów w organizmie. Głód bardzo często mylony jest z pragnieniem. Dlatego sięgamy po jedzenie zamiast wypić szklankę wody, a to skutkuje niepotrzebnym przybieraniem na wadze.
 10. Problemy z trawieniem.
  Odwodnienie organizmu powoduje, że błony śluzowe żołądka stają się przesuszone, przez co kwasy, które się w nim znajdują mogą podrażniać żołądek. W praktyce oznacza to zgagę i problemy z wypróżnianiem się.
 11. Zawroty i bóle głowy.
  Zawroty głowy są symptomem, że w brakuje ci wody. Jeśli zaczyna ci się kręcić w głowie, szybko sięgnij po wodę, nie pij jej jednak szybko, tylko spokojnie, powoli i z krótkimi przerwami. To samo dotyczy bólu głowy. Gdy stale odczuwasz lekki ból, to znaczy, że jesteś odwodniony. Może cię zaskoczyć szybka ulga w bólu jeśli będziesz pił wodę.
 12. Podwyższone tętno.
  To jedna z niebezpiecznych dolegliwości. Dygotanie serca może świadczyć o braku odpowiedniej ilości wody w twoim organizmie. Aby uniknąć obaw związanych z palpitacjami, pij nawet 8 szklanek wody dziennie.
 13. Przybieranie na wadze.
  Winę za regularne tycie ponosi zwykle zła dieta i brak aktywności fizycznej, jednak czasem to może być konsekwencja picia zbyt małej ilości wody. Kiedy zaczyna jej brakować w organizmie, odczuwasz spadek siły. Sięgasz wtedy po jedzenie zamiast wypić po prostu szklankę wody.
 14. Podenerwowanie i irytacja.
  Czujesz się ciągle zestresowany, wszystko cię drażni i denerwuje? To mogą być objawy odwodnienia. Zwykle nie jesteśmy świadomi tego, że brak wody generuje w nas złość i podwyższa poziom odczuwalnego stresu.

Okazuje się, że woda jest kluczowa nie tylko dla zdrowia, szczupłej sylwetki, pięknego wyglądu i prawidłowego funkcjonowania organizmu, ale również dla naszego samopoczucia.

 

ból głowy stres zmęczenie sucha skóra odwodnienie organizmu piekące oczy brak wody suchość w ustach
Komentarze
Dodano: 31 Lipiec 2015
Autor: Jola
Ocena:
No coś w tym jest.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach