45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Na migrenę nie tylko tabletki! Czy wiesz, że to co jesz ma znaczenie w walce z migreną!

Na migrenę nie tylko tabletki! Czy wiesz, że to co jesz ma znaczenie w walce z migreną!Na migrenę nie tylko tabletki! Czy wiesz, że to co jesz ma znaczenie w walce z migreną!

Niewłaściwa dieta, styl życia, stres, intensywne zapachy, dźwięki oraz światło słoneczne - wszystkie te czynniki mogą dać zielone światło migrenie. Czego unikać by zapobiec atakom bólu, bądź ewentualnie zmniejszyć te już istniejące? Poznaj domowe sposoby na walkę z tą chorobą!

Mimo starań migrena jest schorzeniem, które towarzyszy nam przez całe życie. Nie sposób jej wyeliminować zupełnie, nawet podczas regularnego zażywania leków przeciwmigrenowych, wciąż jesteśmy na nią narażeni. Jednakże warto dołożyć starań by bóle pojawiały się jak najrzadziej, szybciej przechodziły oraz były lżejsze do zniesienia.

 • Co powoduje migrenę?

 • Jak radzić sobie z migreną?

Walka z migreną na własną rękę - dobra dla każdego?

W przypadku silnych ataków migreny, najprawdopodobniej nie obejdzie się bez wizyty u lekarza, który zaleci stosowanie leków na receptę. Największe korzyści z domowych sposobów na zwalczanie migreny osiągniemy w przypadku lekkich napadów. O ile zmagasz się z migreną z aurą, możesz wyczuć nadchodzący atak i zawczasu posiłkować się tabletkami bez recepty. Wtedy ból nawet jeśli się pojawi, nie będzie tak silny.

Po pierwsze, ogranicz niektóre produkty spożywcze

Ogromne znaczenie mają produkty, które spożywasz.

 • Niewskazana jest żywność z obecną w składzie tyraminą, jak sery żółte, jogurty, banany, awokado czy orzechy.
 • Jeśli cierpisz na migrenę, ogranicz produkty bogate w fenyloetyloaminę, w szczególności czekoladę i czerwone wino.
 • Generalnie nie zaleca się spożywać jakiegokolwiek alkoholu.
 • Podatność na napad migreny zwiększa również kawa i napoje energetyczne.
 • Nie mniej szkodliwe pod tym kątem są słodziki, azotan sodu, a także glutaminian sodu, dlatego warto czytać także etykietki produktów, które pozornie wydają się być nieszkodliwe.

Żyj w równowadze!

 • Śpij optymalną ilość czasu w ciągu doby. Dla większości ludzi idealna dawka snu wynosi siedem godzin. Nie popadaj w skrajności. Jeśli do południa nadrabiasz zaległości z kilku poprzednich nocy, nic dziwnego, że dopada cię migrena.
 • Zrezygnuj z drakońskich diet, które prowadzą do wycieńczenia organizmu. Poza bólem głowy niewątpliwie dorobisz się efektu jo-jo.
 • Zadbaj o odpoczynek w ciągu dnia, staraj się nie przenosić pracy do swojego domu, gdyż nie dość, że będziesz stale przemęczona, to nawyk ten odbije się negatywnie na życiu rodzinnym, w konsekwencji czego wpadniesz w pułapkę stresu będącego głównym czynnikiem wywołującym ataki migreny.
 • Jeśli zmagasz się z długotrwałym stresem, pomyśl na poważnie o skorzystaniu z technik relaksacyjnych, jogi, medytacji. Pozwól sobie na odprężającą kąpiel, poproś partnera by zrobił ci masaż.
 • Wprowadź do codziennej diety magnez, który zmniejszy podatność na stres.
ból głowy migrena silne bóle głowy atak migreny domowe sposoby na migrenę czym zwalczyć migrenę zapobieganie migreny napad migreny
Komentarze
Dodano: 16 Lipiec 2016
Autor: Andzia
Ocena:
O kurczę, to muszę odstawić słodzik, nie wpadłam na to, że to on może być winny bólom głowy.
Odpowiedź
Dodano: 02 Czerwiec 2016
Autor: Irka
Ocena:
Atak migreny to naprawde czasem duży kłopot, nie raz migrena utrzymywała się przez 3 dni. Wizyta u lekarza była konieczna, biorę stosowane leki.
Odpowiedź
Dodano: 12 Maj 2016
Autor: Sylwia
Ocena:
A ja nie miałam pojęcia, że ser żółty jest niewskazany przy migrenie. A to stała pozycja w moim jadłospisie.
Odpowiedź
Dodano: 04 Kwiecień 2016
Autor: Izka
Ocena:
Migrena ma związek ze stresem lub pogoda? Nawet nie wiedziałam chociaż czasem dopada mnie migrena i wtedy najlepiej położyc się wyciszyć i wziąć zwykły paracetamol.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach