Wiadomość o ciąży bliźniaczej zwykle jest sporym zaskoczeniem. Z czasem, wiele kobiet docenia fakt, że za jednym razem urodziły dwójkę dzieci. Jednak ciąża mnoga to nie tylko posiadanie dwóch maluszków. Wymaga szczególnej dbałości zarówno ze strony matki, jak i opiekującego się nią specjalisty. Fakt urodzenia dwójki dzieci to dla wielu kobiet podwójny powód do radości, ale zarazem większy wysiłek. Czego jeszcze można się spodziewać?
Na co uważać przy ciąży bliźniaczej?
Jaką diete stosować podczas ciąży bliźniaczej?
Kiedyś rodzice dowiadywali się o tym, że będą mieć bliźniaki, dopiero przy porodzie. Dzisiaj badania USG pozwalają na rozpoznanie ciąży mnogiej już w czwartym tygodniu. Gdy dowiesz się o tym, że będziesz posiadać bliźniaki i emocje powoli opadną, musisz pamiętać, że każda taka ciąża jest traktowana przez lekarzy jako wysoko ryzykowna.
Mimo tej opinii, większość bliźniaczych ciąż spotyka szczęśliwe rozwiązanie. Warto uświadomić sobie, że do końca pierwszego trymestru nic nie jest pewne, podobnie jak w ciążach pojedynczych. Na tym wczesnym etapie aż co trzecia ciąża jest uznawana za bliźniaczą, jednak często jeden z płodów obumiera, w związku z czym dochodzi do narodzin tylko jednego dziecka. Całkowitą pewność, że ciąża jest mnoga zyskujemy dopiero w II lub III trymestrze.
Bliźnięta albo dwojaczki
Kolejną kwestią jest to, czy będą to bliźnięta jedno czy dwujajowe:
- Bliźnięta jednojajowe – mają tę samą płeć i kod genetyczny, mogą mieć wspólne lub osobne łożyska i worki owodniowe.
- Bliźnięta dwujajowe – powstaje w wyniku zapłodnienia dwóch oddzielnych komórek jajowych przez dwa oddzielne plemniki. Dzieci mogą być tej samej lub odmiennej płci, nie są identyczne. Ich podobieństwo jest takie samo jak u rodzeństwa z dwóch odrębnych ciąż. Lekarze nazywają je dwojaczkami, ponieważ nie są do siebie bliźniaczo podobne.
Odpowiednia opieka lekarska
Istotny jest wybór lekarza, najlepiej takiego, który ma już doświadczenie w prowadzeniu ciąż mnogich. Bardzo ważne jest wczesne wykrycie tego rodzaju ciąży. Najlepiej, aby wybrany specjalista współpracował z oddziałem szpitalnym, ponieważ w sytuacji, gdy przyszła mama wymaga hospitalizacji, będzie pod opieką swojego lekarza.
Dieta i tryb życia w ciąży mnogiej
W drugiej połowie ciąży zaleca się zwykle oszczędny tryb życia. Wówczas dochodzi do znacznego przyrostu masy ciała, częste mogą być więc bóle nóg, kręgosłupa i ogólne zmęczenie. Należy się nie przemęczać, unikać dużego wysiłku fizycznego – w tym dużego sprzątania i dźwigania zakupów, uprawiania sportu. W drugiej połowie ciąży bliźniaczej zaleca się również ograniczenie aktywności seksualnej, czasem jest ona zakazana ze względu na ryzyko przedwczesnego porodu.
Należy odżywiać się zdrowo i w urozmaicony sposób, można jednocześnie jeść nieco więcej niż w pojedynczej ciąży. Jednak „nadwyżka” powinna wynosić maksymalnie 500 kcal dziennie więcej niż przed ciążą. Uwzględnij w swojej diecie przede wszystkim witaminy (również w formie suplementów) i niektóre mikroelementy, zwłaszcza żelazo i kwas foliowy, mające wpływ na proces krwiotworzenia. Unikaj surowego mięsa, produktów z mleka niepasteryzowanego, owoców morza i surowych ryb. Postaw na warzywa, owoce, chude mięso, nabiał, ryby oraz pełnoziarniste makarony, pieczywo i ryż.
Co o tym sądzisz?