45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Na co zwrócić uwagę w przypadku ciąży bliźniaczej? Przydatne wskazówki

Na co zwrócić uwagę w przypadku ciąży bliźniaczej? Przydatne wskazówkiNa co zwrócić uwagę w przypadku ciąży bliźniaczej? Przydatne wskazówki

Wiadomość o ciąży bliźniaczej zwykle jest sporym zaskoczeniem. Z czasem, wiele kobiet docenia fakt, że za jednym razem urodziły dwójkę dzieci. Jednak ciąża mnoga to nie tylko posiadanie dwóch maluszków. Wymaga szczególnej dbałości zarówno ze strony matki, jak i opiekującego się nią specjalisty. Fakt urodzenia dwójki dzieci to dla wielu kobiet podwójny powód do radości, ale zarazem większy wysiłek. Czego jeszcze można się spodziewać?

  • Na co uważać przy ciąży bliźniaczej?

  • Jaką diete stosować podczas ciąży bliźniaczej?

Kiedyś rodzice dowiadywali się o tym, że będą mieć bliźniaki, dopiero przy porodzie. Dzisiaj badania USG pozwalają na rozpoznanie ciąży mnogiej już w czwartym tygodniu. Gdy dowiesz się o tym, że będziesz posiadać bliźniaki i emocje powoli opadną, musisz pamiętać, że każda taka ciąża jest traktowana przez lekarzy jako wysoko ryzykowna.

Mimo tej opinii, większość bliźniaczych ciąż spotyka szczęśliwe rozwiązanie. Warto uświadomić sobie, że do końca pierwszego trymestru nic nie jest pewne, podobnie jak w ciążach pojedynczych. Na tym wczesnym etapie aż co trzecia ciąża jest uznawana za bliźniaczą, jednak często jeden z płodów obumiera, w związku z czym dochodzi do narodzin tylko jednego dziecka. Całkowitą pewność, że ciąża jest mnoga zyskujemy dopiero w II lub III trymestrze.

Bliźnięta albo dwojaczki

Kolejną kwestią jest to, czy będą to bliźnięta jedno czy dwujajowe:

  • Bliźnięta jednojajowe – mają tę samą płeć i kod genetyczny, mogą mieć wspólne lub osobne łożyska i worki owodniowe.
  • Bliźnięta dwujajowe – powstaje w wyniku zapłodnienia dwóch oddzielnych komórek jajowych przez dwa oddzielne plemniki. Dzieci mogą być tej samej lub odmiennej płci, nie są identyczne. Ich podobieństwo jest takie samo jak u rodzeństwa z dwóch odrębnych ciąż. Lekarze nazywają je dwojaczkami, ponieważ nie są do siebie bliźniaczo podobne.

Odpowiednia opieka lekarska

Istotny jest wybór lekarza, najlepiej takiego, który ma już doświadczenie w prowadzeniu ciąż mnogich. Bardzo ważne jest wczesne wykrycie tego rodzaju ciąży. Najlepiej, aby wybrany specjalista współpracował z oddziałem szpitalnym, ponieważ w sytuacji, gdy przyszła mama wymaga hospitalizacji, będzie pod opieką swojego lekarza.

Dieta i tryb życia w ciąży mnogiej

W drugiej połowie ciąży zaleca się zwykle oszczędny tryb życia. Wówczas dochodzi do znacznego przyrostu masy ciała, częste mogą być więc bóle nóg, kręgosłupa i ogólne zmęczenie. Należy się nie przemęczać, unikać dużego wysiłku fizycznego – w tym dużego sprzątania i dźwigania zakupów, uprawiania sportu. W drugiej połowie ciąży bliźniaczej zaleca się również ograniczenie aktywności seksualnej, czasem jest ona zakazana ze względu na ryzyko przedwczesnego porodu.

Należy odżywiać się zdrowo i w urozmaicony sposób, można jednocześnie jeść nieco więcej niż w pojedynczej ciąży. Jednak „nadwyżka” powinna wynosić maksymalnie 500 kcal dziennie więcej niż przed ciążą. Uwzględnij w swojej diecie przede wszystkim witaminy (również w formie suplementów) i niektóre mikroelementy, zwłaszcza żelazo i kwas foliowy, mające wpływ na proces krwiotworzenia. Unikaj surowego mięsa, produktów z mleka niepasteryzowanego, owoców morza i surowych ryb. Postaw na warzywa, owoce, chude mięso, nabiał, ryby oraz pełnoziarniste makarony, pieczywo i ryż.

ciąża planowanie ciąży seks w ciąży ciąża bliźniacza ciąża mnoga bliźnięta bliźnięta a dwojaczki dieta w ciąży bliźniaczej tryb życia w ciąży bliźniaczej co jeść w ciąży bliźniaczej
Komentarze
Dodano: 22 Sierpień 2016
Autor: Magda
Ocena:
Właśnie sie dowiedziałam ze będę miała podwójne szczęście :D lekarz zalecił badania, dał witaminki i mam zdrowo się odżywiać i nie przemęczać. mam nadzieję że wszystko będzie dobrze.
Odpowiedź
Dodano: 06 Czerwiec 2016
Autor: Anna
Ocena:
Ja nie wiem czy dieta w ciąży bliźniaczej czymś się różni od pojedynczej ciąży? Tak samo zdrowa musi być i zbilansowana.
Odpowiedź
Dodano: 02 Czerwiec 2016
Autor: Nina
Ocena:
Mam bliźniaki i jestem najszczęśliwszą mamą na świecie, choć potwiedzam, że ciąża nie była usłana różami.
Odpowiedź
Dodano: 13 Kwiecień 2016
Autor: Karola
Ocena:
Ciąża bliźniacza to ciężki orzech do zgryzienia. Fakt, że szczęścia jest za dwoje ale ile strachu czy wszystko będzie dobrze...
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach