45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Mroczna strona jedzenia - IBS, czyli syndrom jelita wrażliwego

Mroczna strona jedzenia - IBS, czyli syndrom jelita wrażliwegoMroczna strona jedzenia - IBS, czyli syndrom jelita wrażliwego

Aż 8 na 10 osób chorych zmagających się z zespołem jelita drażliwego to kobiety. Bóle brzucha, wzdęcia czy charakterystyczne bulgotanie, to objawy, o których wielu z nas życzyłoby sobie, jak najszybciej zapomnieć. Prócz dyskomfortu, który owo schorzenie wywołuje, potrafi z rozmachem namieszać w naszych planach. Osoby cierpiące na IBS, już zawczasu przewidując możliwe dolegliwości, unikają wszelkich wycieczek czy imprez, które naraziłyby je na spędzenie wielu godzin z dala od domu. Co jak co, ale zaburzenia jelit potrafią być krępujące.

  • Co to jest IBS?

  • Jak leczyć zespół jelita drażliwego?

Uważa się, iż choroba ta bierze swój początek w deregulacji osi mózg-jelito, z czego wynikają nieprawidłowości w czuciu trzewnym, a zatem reakcje jelit wywołują pozornie niegroźne czynniki.

Charakter zespołu jelita drażliwego

Objawy mogą ujawnić się wraz ze stresem czy zatruciem pokarmowym. Choroba ta przebiega o tyle łaskawie, że nie skutkuje wyniszczeniem organizmu, albo choćby jelit. Ponadto, symptomy często dają się złagodzić przy wdrożeniu odpowiednich medykamentów.

U osób ze zdrowym przewodem pokarmowym, nieznaczne wzdęcie po spożyciu kalafiora z pewnością przejdzie bez większego odzewu. Natomiast u chorych z zespołem jelita drażliwego, wzdęcie zostanie odszyfrowane przez mózg, jako ból, co sprowokuje niepokój oraz zwiększenie zaburzeń pracy jelit. Reakcje ze strony układu pokarmowego u pacjentów z tym schorzeniem są zazwyczaj przesadzone. Choć nie jest możliwe wyeliminowanie nieprzyjemnych dolegliwości wynikających z IBS, możemy ograniczyć częstotliwość i nasilenie symptomów, takich jak biegunka. Jednakże dotychczas nie postawiono jednoznacznej odpowiedzi na zagadnienie przyczyny zespołu jelita drażliwego.

Leczenie

Prócz skontaktowania się z lekarzem, o ile posiadamy uzasadnione podejrzenia odnośnie zespołu jelita drażliwego, powinniśmy wykreślić z menu produkty, które dolegliwości nasilają. Od lekarza powinniśmy otrzymać receptę na preparaty zwalczające biegunkę, skurcze, zaparcia, bądź usprawniające funkcjonowanie jelit. W przypadku przerostu flory bakteryjnej jelita cienkiego, konieczne będzie wdrożenie antybiotyku. Istnieją przypuszczenia, co do korzystnego wpływu probiotyków na nabłonek jelit oraz leków zwalczających depresję, które stosuje się dla zmiany percepcji bólu. Spośród probiotyków zalecane są bakterie szczepu Bifidobacterium. Ulgę przynieść może, także dieta stosowana ściśle z zaleceniami dietetyka.

Pomimo swojej uciążliwości dla pacjenta, zespół jelita drażliwego jest charakteryzowany, jako łagodna, aczkolwiek przewlekła choroba.

biegunka jelito drażliwe zaparcia ból brzucha wzdęcia zespół jelita drażliwego IBS ZSJ zaburzenia jelit dolegliwości jelit
Komentarze
Dodano: 08 Wrzesień 2016
Autor: Ania
Ocena:
Jak dowiedziałam się że mam zespół jelita drażliwego to myslałam że to kolejny wymysł lekarza, ale widze że jednak nie jest to fanaberia.
Odpowiedź
Dodano: 23 Czerwiec 2016
Autor: Tomek
Ocena:
Jelito drażliwe ma lekki przebieg lecz przewlekły? A jak dormie rozwolnienie to koniec świata więc tak, IBS jest lekkie.
Odpowiedź
Dodano: 13 Czerwiec 2016
Autor: Karolina
Ocena:
Współczuję, bo wiem co to jest IBS, ma je mój mąż i czestgo zdarza się ze nie możemy nigdzie wyjść bo dopadają go "problemy żołądkowe"...
Odpowiedź
Dodano: 05 Czerwiec 2016
Autor: Ania
Ocena:
Ja też mam zespół jelita drażliwego i jest to dość kłopotliwy i uporczywy problem.
Odpowiedź
Dodano: 16 Kwiecień 2016
Autor: Dagmara
Ocena:
Przypadkiem będąc u gastrologa stwierdził zespół jelita drażliwego, przepisał leki na biegunkę, zaparcia itd. Leczenie przynosi średnie skutki, po prostu trzeba na wszystko uważać, najlepiej nie stresować się...
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach